Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus považuje dění kolem odposlechů za skandální. Vůbec netušil, že se odposlechy mohou týkat i jeho. Podle tisku policisté čtvrt roku odposlouchávali podnikatele Ranka Peciče, dlouholetého Klausova přítele, a mohli tak poslouchat jeho hovory s prezidentem. "Já jsem pobouřen za všechny občany České republiky a skoro mě mrzí, že se najednou moje osoba s tím spojila. Já považuji to, co se u nás děje, za opravdu skandální a myslím, že je naším úkolem, abychom se s tím všichni občané České republiky, kteří chceme svobodu, skutečně utkali," řekl Klaus ČTK.

Klaus v pátek požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře kvůli jeho výrokům. Kolář podle prezidenta bagatelizuje používání odposlechů. Policejní šéf v novinovém rozhovoru označil odposlechy soukromých telefonů za běžnou policejní praxi, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní. Prezident uvedl, že když protestoval proti Kolářovým výrokům, vůbec netušil, že se odposlechy mohou dotknout i jeho osoby. Není prý pobouřen ani tak tím, že policie mohla poslouchat i jeho telefonáty, ale vadí mu hlavně fakt, že se to může stát každému občanovi v republice.

O praxi policejního odposlouchávání chce v úterý mluvit na Pražském hradě s premiérem Stanislavem Grossem. Tématem jednání mají být i možné kroky vedoucí k "nastolení normálních poměrů". Gross sice neví, v čem je současná situace nenormální, přesto si myslí, že setkání s prezidentem bude mít význam pro zklidnění situace. "Tento stav je nenormální pouze v tom, že se dělá hysterie a kauza z věcí, které se v normálně fungujícím státě berou jako součást činnosti nezávislých justičních orgánů a orgánů činných v trestním řízení," uvedl Gross. Připomněl, že na pravidelných schůzkách s Klausem se dohodli už před časem, a úterní setkání proto nepovažuje za mimořádné.

Nedaleko kulturního domu v Hanušovicích na Šumpersku lidé objevili tělo třináctiletého chlapce s bodnými ranami a podřezaným krkem. Lékaři, kteří na místo přijeli, mu již nemohli pomoci. V souvislosti s případem policisté podezřívají nezletilého školáka, údajně jde o spolužáka oběti. "Chlapec zemřel na místě, šlo o násilnou smrt," řekl šumperský policejní mluvčí Josef Ostřanský. Podle šéfa krajské záchranné služby Iva Mareše měl školák dvě bodné a jednu řeznou ránu.. Severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková ČTK řekla, že v souvislosti s nálezem mrtvého školáka policie prověřuje nezletilou osobu. "S ohledem na zákon o mladistvých nelze poskytnout bližší informace," uvedla. Na základní škole, kde se chlapec učil, prověřovali policisté na začátku tohoto roku případ šikany. Dva chlapce, kteří nutili svého vrstevníka, aby jim dával peníze a dělal před nimi psa, však trest kvůli jejich nízkému věku minul. Při vyšetřování policisté odhalili i další případy. "Jednalo se o nezletilé chlapce a případ byl tehdy odložen. Je zatím předběžné dávat tyto události do souvislosti s dnešní vraždou," uvedl šumperský policejní mluvčí. Jeho slova potvrdil i hanušovický starosta Petr Malcharczik, který byl dnešním případem velmi otřesen. "Řešilo se to tehdy na základě oznámení ředitele školy. S tímhle případem ale, pokud vím, to nesouvisí. Na mé pocity se mě však dnes vůbec neptejte," uvedl starosta. Letošní rok je co do počtu zavražděných dětí a mladistvých jedním z nejhorších. Před nálezem mrtvého chlapce policie evidovala devět takových vražd. Nejčerstvější případ z Prahy, kdy 19. října zemřely na sídlišti na Lužinách dvě malé děti, zatím policisté jako vraždu nekvalifikovali.

Policejní prezident Jiří Kolář se v nedělním diskusním pořadu České televize přímo nevyjádřil k tomu, zda je pro něj směrodatný názor prezidenta Václava Klause, že by měl ze své funkce odejít. Několikrát pouze zopakoval, že policejního prezidenta jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády. Klaus žádá Kolářův odchod kvůli jeho výroku, že lidem s čistým svědomím by neměly vadit telefonické odposlechy.

Den po prezidentově žádosti ministru vnitra, aby zvážil Kolářův odchod, napsaly Lidové noviny, že policie nepřímo odposlouchávala i samotného Klause. Několik měsíců totiž policisté monitorovali telefonické hovory jeho přítele Ranka Peciče, který si v té době s Klausem několikrát volal. S případem údajného uplácení poslance US-DEU Zdeňka Kořistky je zase spojen údajný odposlech šéfa ODS Mirka Topolánka. Prezidentův mluvčí poznamenal, že pokud je monitorování Klausových telefonátů pravda, je to "děsivá a dosti hrozná představa, že je odposlouchávána hlava státu, aniž by o tom věděla".

Kolář v České televizi zdůrazňoval, že odposlechy smí policisté použít za přesně stanovených podmínek. "Týká se jen těch nejzávažnějších trestných činů spáchaných formou zvlášť závažného úmyslného trestného činu," vysvětlil. Druhou možností jsou závazky vyplývající z mezinárodních smluv. Návrh na odposlechy podává státní zástupce, někdy z podnětu policie, musí jej akceptovat soudce a přikázat zahájení odposlechů. "Přísněji to nejde," myslí si policejní prezident. Nedokázal však odpovědět na otázku, zda předseda ODS do takové kategorie spadá.

Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že policejní odposlechy ohrožují slušné a poctivé občany a také regulérnost politické soutěže. Premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross ale tvrdí, že kritikou policejního sboru a nátlakem na jeho vedení občanští demokraté jen nahrávají pachatelům závažných trestných činů. Předsedové dvou nejsilnější stran se v neděli střetli v diskusním pořadu televize Nova. "Vytváříte dojem, že policie je nejhorší orgán v tomto státě. Jsem přesvědčen, že kromě slušných poctivých lidí, kteří vám jako ODS fandí, a je jich nepochybně většina, tak jestli někomu dnes tleskají všichni kriminálníci v této zemi, tak je to bohužel Občanská demokratická strana," řekl Gross Topolánkovi.

"To byla velmi ošklivá věta," reagoval Topolánek a zdůraznil, že on i jeho strana mají zájem tvrdě potírat klientelismus a organizovaný zločin. Policie ale podle něj nesmí být zneužívána k politickému boji. "Vrací se doba minulá, já nechci nikoho děsit, chci ten problém vyřešit," řekl lídr nejsilnější opoziční strany.

Gross míní, že tlaky na policii přicházejí i z takzvané šedé zóny. "Řada lidí, kteří vědí, proč se bojí, ten strach má a vyvíjí velký tlak. Ti lidé jsou vesměs poměrně vlivní a poměrně mocní," řekl premiér. Připustil, že kredit policie snižují i některé chyby policistů, například když řídí opilí.

ODS chce zřídit parlamentní vyšetřovací komisi kvůli tomu, že policie zřejmě v případu údajného pokusu uplatit unionistického poslance Zdeňka Kořistky vyslechla i Topolánkovy telefonáty a nahlédla do jeho konta. Žádá demisi ministra vnitra Františka Bublana i policejního prezidenta Jiřího Koláře, pro jehož odchod je i prezident Václav Klaus.

Topolánek považuje za alarmující rostoucí počet odposlechů a tvrdí, že v České republice je nejvyšší počet odposlechů na počet obyvatel. Gross to označil za lež. Rostoucí počet odposlechů podle něj souvisí se vzrůstajícím počtem mobilních telefonů v zemi, navíc někteří lidé zapojení do organizovaného zločinu jich mají třeba třicet i padesát. Topolánek si také stěžoval na úniky z policejních spisů včetně záznamů odposlechů do médií, problém vidí i ve skartaci spisů. Odposlechy podle Grosse nemohou být tajné, protože musí být přístupné široké skupině lidí, například obhájcům.

Na nejbližší schůzce předsedů stran vládní koalice by se podle představ nejmenší vládní strany Unie svobody-DEU mělo hovořit o reformě českého zdravotnictví. Stanovisko předsednictva US-DEU ČTK tlumočil Petr Dimun, mluvčí ministra spravedlnosti a předsedy této strany Pavla Němce. Předsedové stran vládní koalice, tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, se setkávají většinou jednou za dva týdny na společné snídani. Vedení Unie svobody zdůraznilo, že odmítá návrhy na opětovné zestátnění zdravotnických zařízení. "Takové neuvážené návrhy v době, kdy se tento systém potýká s rozsáhlými problémy, nepřispívají k jeho stabilizaci," stojí v jeho prohlášení.

S návrhem na zestátnění ordinací přišli v pátek sociální demokraté Julius Müler, tajemník stranické odborné komise a její bývalý předseda a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Milan Šilhan. Ani jejich mateřská strana se však za ně nepostavila. Předsednictvo Unie svobody také podle Dimuna odmítá "socializační tendence, které vedou buď k neuváženému plýtvání s veřejnými prostředky, anebo ve svém důsledku způsobí krach zdravotního systému".

Unionisté také žádají, aby novomanželské půjčky sloužily výhradně na pořízení bydlení a neměly charakter spotřebních úvěrů. V době, kdy ministerstvo financí tvrdí, že nejsou prostředky na potřebné investice do vzdělání a infrastruktury, nemůže podle US-DEU na druhé straně jiné ministerstvo připravovat plán na rozsáhlé výdaje, které mají ve své podstatě spotřební charakter a primárně neslouží k původnímu cíli, totiž k lepší dostupnosti bydlení.