Zprávy | Z archivu rubriky


ODS se stala jednoznačným vítězem prvního kola senátních voleb, avšak za týden bude pro ni zřejmě obtížné při finálových duelech takový úspěch zopakovat. Svědčí o tom zkušenosti z předchozích let, kdy právě kandidáti ODS doplatili na to, že se proti nim ve druhém kole voliči soupeřů spojili. Na toto úskalí druhého, rozhodujícího kola senátních voleb, v neděli upozorňovali i politologové, které oslovila ČTK.

Výsledky předchozích senátních voleb a počty hlasů, které kandidáti dostali v prvním kole, stavějí do role jasných favoritů zástupce ODS na Českokrumlovsku, Táborsku, Mělnicku, Liberecku, Jičínsku a Brněnsku. Mírnými favority jsou občanští demokraté na Berounsku, v Praze 10 a 11 a na Kroměřížsku. Druzí nejúspěšnější by mohli být křesťanští demokraté, jejichž kandidáti mají velkou šanci na zvolení na Jihlavsku a Hodonínsku, mírnými favority jsou i na Novojičínsku a Ústeckoorlicku. Posílit pozice KSČM v Senátu by mohli hlavně její kandidáti na Mostecku a Bruntálsku, vítězství možná obhájí i v Ústí nad Labem. Maximum z minima by mohli vytěžit sociální demokraté. Ze tří jejich kandidátů by mohli uspět dva, a to na Olomoucku a Kutnohorsku. Ze dvou kandidátů US-DEU má větší šance na zvolení kandidát v Praze 6, na Pardubicku bude asi duel vyrovnaný. Obtížně odhadnutelný je výsledek i na Karlovarsku, Blanensku, Frýdeckomístecku, v Ostravě a v Brně. V tomto obvodu se možná zopakuje loňský těsný souboj mezi kandidáty ODS a KDU-ČSL. Ve finále doplňovacích senátních voleb je dělilo jen 21 hlasů.

Druhé kolo voleb bude i zkouškou toho, do jaké míry je ČSSD ochotná spolupracovat s KSČM. Kandidáti KSČM totiž budou za týden hned v devíti obvodech bojovat o zvolení s kandidáty ODS, sociální demokraty pak čeká stejné klání s protivníky z ODS ve třech obvodech. Někteří lidé z ČSSD a KSČM dali už před volbami najevo, že by o vzájemnou podporu svých kandidátů stáli.

Přestože někteří dodavatelé potravin nevyloučili, že zdraží své výrobky, ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) pro tento krok žádný důvod nevidí. Řekl to v nedělním diskusním pořadu Sedmička na TV Nova. Vzhledem k nadúrodě obilovin není podle Palase důvod k růstu cen například pečiva, a protože se obiloviny používají i ke krmení zvířat, mělo by podle něj zlevnit i maso. TV Nova citovala prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka, podle kterého ceny masa porostou o 15 procent, ceny výrobků s vysokým obsahem cukru asi o deset procent, u mléka a mléčných výrobků to bude o pět procent a u pečiva porostou ceny do pěti procent. Podle něj stojí za růstem vstup do EU a otevření trhu. "Já musím odmítnout názor Potravinářské komory, že se musí potraviny v příštím roce zdražit o deset procent. Já nevidím důvod, proč by se takovýmto způsobem měly v průměru potraviny zdražit," prohlásil Palas. Letošní nadúroda obilovin podle něj nevytváří důvod, proč by se mělo zdražovat například pečivo. "Navíc část obilovin je základní nákladovou položkou pro živočišnou výrobu, krmí se obilím, všechny druhy živočichů, a jestliže budou levnější obiloviny, pak bude levnější maso," tvrdí Palas. Chovatelé i zpracovatelé vepřového však poslední dobou hovoří opět o zdražování. Zemědělcům se nelíbí nízké výkupní ceny prasat, které jsou podle jejich názoru pod úrovní nákladů.

Výsledky krajských a senátních voleb domácí ekonomiku neovlivní a nechají proto finanční trhy v klidu, shodují se analytici oslovení ČTK. Na rozdíl od prezidentských voleb v USA domácí politické klání nepohne ani s kurzem koruny, ani s cenami akcií či dluhopisů. Za jeden z důvodů volebního neúspěchu vládní ČSSD ekonomové označují neschopnost vlády vypořádat se s klíčovými problémy české ekonomiky. První kolo senátních voleb skončilo vítězstvím ODS, úspěchem komunistů a zklamáním pro ČSSD. K prvnímu kolu senátních voleb přišlo 28,97 procenta voličů. Kandidáti ODS se probojovali do finále ve 25 z 26 volebních obvodů, přičemž plzeňský primátor Jiří Šneberger z ODS byl senátorem zvolen už v prvním kole.

Rovněž krajské volby skončily přesvědčivým vítězstvím ODS, zatímco vládní sociální demokraté skončili až na třetím místě za komunisty. Po rozdělení 675 mandátů připadá na ODS 291 křesel v zastupitelstvech všech krajů, kde se v pátek a v sobotu volilo. Druzí komunisté obsadí 157 míst, sociální demokraté 105 a lidovci 72. Voleb se zúčastnilo 29,6 procenta oprávněných voličů. Jedním z důvodů volebního neúspěchu ČSSD je neschopnost vlády vypořádat se s klíčovými problémy české ekonomiky, ať už je to vysoká nezaměstnanost či rozpočtové schodky a přešlapování na místě s reformou veřejných financí a penzí, řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. ČSSD si také rozhodně nepomohla tím, že snížila 13. a 14. platy ve veřejné sféře. "Na platy a nezaměstnanost voliči slyší nejvíc a je jedno, zda jde o parlamentní, senátní či krajské volby," uvedl analytik.