Zprávy | Z archivu rubriky


ODS se stala jednoznačným vítězem prvního kola senátních voleb, avšak za týden bude pro ni zřejmě obtížné při finálových duelech takový úspěch zopakovat. Svědčí o tom zkušenosti z předchozích let, kdy právě kandidáti ODS doplatili na to, že se proti nim ve druhém kole voliči soupeřů spojili. Na toto úskalí druhého, rozhodujícího kola senátních voleb, v neděli upozorňovali i politologové, které oslovila ČTK.

Výsledky předchozích senátních voleb a počty hlasů, které kandidáti dostali v prvním kole, stavějí do role jasných favoritů zástupce ODS na Českokrumlovsku, Táborsku, Mělnicku, Liberecku, Jičínsku a Brněnsku. Mírnými favority jsou občanští demokraté na Berounsku, v Praze 10 a 11 a na Kroměřížsku. Druzí nejúspěšnější by mohli být křesťanští demokraté, jejichž kandidáti mají velkou šanci na zvolení na Jihlavsku a Hodonínsku, mírnými favority jsou i na Novojičínsku a Ústeckoorlicku. Posílit pozice KSČM v Senátu by mohli hlavně její kandidáti na Mostecku a Bruntálsku, vítězství možná obhájí i v Ústí nad Labem. Maximum z minima by mohli vytěžit sociální demokraté. Ze tří jejich kandidátů by mohli uspět dva, a to na Olomoucku a Kutnohorsku. Ze dvou kandidátů US-DEU má větší šance na zvolení kandidát v Praze 6, na Pardubicku bude asi duel vyrovnaný. Obtížně odhadnutelný je výsledek i na Karlovarsku, Blanensku, Frýdeckomístecku, v Ostravě a v Brně. V tomto obvodu se možná zopakuje loňský těsný souboj mezi kandidáty ODS a KDU-ČSL. Ve finále doplňovacích senátních voleb je dělilo jen 21 hlasů.

Druhé kolo voleb bude i zkouškou toho, do jaké míry je ČSSD ochotná spolupracovat s KSČM. Kandidáti KSČM totiž budou za týden hned v devíti obvodech bojovat o zvolení s kandidáty ODS, sociální demokraty pak čeká stejné klání s protivníky z ODS ve třech obvodech. Někteří lidé z ČSSD a KSČM dali už před volbami najevo, že by o vzájemnou podporu svých kandidátů stáli.

V krajských volbách vítězí podle průběžných výsledků opoziční ODS. Po sečtení téměř 80 procent okrsků vedou občanští demokraté ve 12 ze 13 krajů, pouze v Jihomoravském kraji svádí těsný souboj s lidovci. Volební účast se pohybuje kolem 29 procent.

V Královéhradeckém kraji vede ODS s téměř 40 procenty hlasů před KSČM se ziskem téměř 17 procent a ČSSD s téměř 12 procenty hlasů. V Pardubickém kraji vítězí ODS se ziskem zhruba třetiny hlasů, druhá Koalice pro Pardubický kraj obdržela téměř 24 procent hlasů a třetí KSČM skoro 19 procent.

Na Vysočině mají první občanští demokraté zhruba 29 procent hlasů, zisk druhých komunistů a třetích lidovců se pohybuje kolem 21 procent. V Olomouckém kraji vede ODS se ziskem téměř 29 procent před KSČM s 23 procenty, o třetí místo soupeří sociální demokraté a lidovci. V Moravskoslezském kraji se zisk vedoucích občanských demokratů pohybuje kolem 38 procent, druzí komunisté mají 23 procent a třetí ČSSD téměř 16 procent hlasů.

V Jihomoravském kraji těsně vedou lidovci s 26 procenty hlasů. Za nimi jsou s téměř stejným skóre občanští demokraté. Třetí komunisté mají 19 procent. Ve Zlínském kraji jsou v čele občanští demokraté s 30 procenty hlasů před lidovci s 23 procenty a komunisty s 15 procenty.

V Jihočeském kraji vítězí jasně ODS s 44 procenty. Za ní jsou komunisté s 20 procenty a ČSSD s 13 procenty. V Plzeňském kraji vede ODS s 41 procenty před KSČM s 21 procenty a ČSSD s 15 procenty.

Ve Středočeském kraji vede ODS s téměř 44 procenty hlasů před KSČM s téměř 20 procenty, následuje je ČSSD, která zatím dostala 17 procent hlasů.

V Karlovarském kraji také vede ODS, která zatím obdržela 39 procent hlasů, za ní se umístila KSČM s 25 procenty hlasů, na třetím místě je ČSSD se 16 procenty. Na Ústecku po sečtení tří čtvrtin hlasů vede ODS s 39 procenty před KSČM s 25 procent hlasů, následovanou ČSSD, která zatím dostala 15 procent hlasů.

I v Libereckém kraji, kde byly sečteny dvě třetiny hlasů, zatím vítězí občanští demokraté s 37 procenty před KSČM se 17 procent hlasů a Stranou pro otevřenou společnost s necelými 11 procenty odevzdaných lístků.