Zprávy | Z archivu rubriky


Opilí fanoušci, kteří demolují stadion či házejí kameny na policisty. To je v poslední době častý obrázek z českých fotbalových stadionů. Brutalita a agresivita radikálních fandů stále roste. S ní se zvětšují i policejní opatření, které mnohdy připomínají manévry. Při každém rizikovém utkání jsou nasazeny stovky policistů, což stojí statisíce až miliony korun. Většinou jen kvůli hrstce násilníků, kteří se na stadion přišli vyřádit. Stovky policistů dnes proto na ostravském fotbalovém stadionu Bazaly nacvičovaly zásah proti agresivním fanouškům. Jedno z největších cvičení svého druhu v České republice uspořádali v reakci na stále častější výtržnosti při zápasech. Podobná akce se konala začátkem října v Teplicích. Během dnešního cvičení se policisté snažili rekonstruovat situaci, kterou museli řešit letos v březnu. Tehdy v Ostravě řádili příznivci Brna. Při cestě z vlakového nádraží ke stadionu zdemolovali dva autobusy dopravního podniku. Nové zkušenosti mohou zasahující policisté využít ještě dnes odpoledne. Do moravskoslezské metropole totiž opět přijedou příznivci brněnského klubu, který se utká s Baníkem. Fanoušci Baníku, Brna a Sparty patří mezi nejproblémovější a policejní opatření při každém problémovém utkání stojí i několik stovek tisíc korun. Policie proto v rámci úspor cvičení připravila ve stejný den, kdy se bude v Ostravě konat rizikový zápas.

V senátních volbách si vedou podle průběžných výsledků hlasování stále nejlépe kandidáti opoziční ODS. Ve čtyřech ze 27 obvodů mají dokonce šanci být zvoleni v prvním kole. Nepříliš dobře to po sečtení hlasů z 65 procent okrsků vypadá s kandidáty vládní ČSSD, kteří v žádném z obvodů nevedli a jen ve čtyřech se drželi na druhém místě. Vyplývá to z výsledků hlasování, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. Kandidáti ODS podle nich zvítězili nebo vedli v 21 obvodech, v dalších čtyřech byli na druhém místě. Celkově druzí byli zatím zástupci KSČM, kteří si drželi prvenství ve třech obvodech a v dalších šesti obvodech byli druzí. Třetí byla po sečtení zhruba dvou třetin hlasů vládní KDU- ČSL, která měla šanci na vítězství v jednom obvodu, v dalších šesti možná její kandidáti postoupí do finále z druhého místa. Další vládní strana - US-DEU - má dvě želízka v ohni mimo jiné zásluhou Karla Schwarzenberga (ODA), který vyhrál první kolo v Praze 6.

Zasednout v Senátu by mohli ještě kandidáti SNK sdružení nezávislých, kteří v jednom obvodu vedli a ve dvou byli na druhém místě. Po jenom druhém místě zatím drželi také kandidáti hnutí Nezávislí, Evropských demokratů a jeden nezávislý kandidát. Historického úspěchu může dosáhnout Strana zelených - její jediný kandidát Jaromír Šetina se probojoval do finále na Praze 10. Šanci na zvolení senátorem v prvním kole měl se ziskem nadpoloviční většiny hlasů zejména plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS). Jen mírně pod padesátiprocentní hranicí se pohybovali dosavadní táborský senátor ODS Pavel Eybert a českokrumlovský kandidát ODS Tomáš Jirsa.