Zprávy | Z archivu rubriky


Pětačtyřicetiletý ředitel a sbormistr světoznámého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský byl obviněn z trestných činů ohrožování výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Měl se jich dlouhodobě dopouštět na nezletilých dívkách sboru. Kriminalisté zatím shromáždili důkazy o devíti případech trestných činů, z nichž byl Kulínský obviněn.

Kulínského matka Blanka v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál synovo obvinění odmítla. Celou věc označila za pomstu jeho první manželky a jejího současného partnera, který v případě zneužívá svého psychiatrického vzdělání. "Trestní oznámení podala jeho první žena Margita. Naprosto odmítám všechna obvinění, protože já jsme jako členka sboru celé roky spolupracovala s mým mužem a s mým synem a jsem naprosto v šoku, že je možné na základě takového tendenčního oznámení zničit práci tří generací," řekla Kulínská Radiožurnálu.

Podle Kulínské jde o snahu zdiskreditovat soubor, který v neděli odlétá na měsíční turné do Japonska. "Sbor bude vystupovat pod vedením paní doktorky Kulínské. Všechno samozřejmě běží dál, pochopitelně," řekla ČTK Kulínského manželka Linda Vágnerová. Jakékoli podrobnosti ke Kulínského případu i k zájezdu do Japonska však odmítla sdělit.

Večerník Praha napsal, že podobné podezření, jemuž čelí Kulínský, bylo spojováno i s jeho otcem Bohumilem Kulínským starším, který s manželkou dětský sbor Bambini di Praga v roce 1973 založil. "I o něm podobné podezření mezi členkami sboru kolovalo. Mluvilo se však o osahávání," napsal list. Večerník Praha naznačil, že zadržení Kulínského není příliš překvapivé, neboť se potvrzuje to, "o čem se při vyslovení jeho jména už roky v hudebním světe šušká". List napsal, že překvapení to není pro hudebníky, kteří se s Kulínským osobně znají. "Už jsem to o něm slyšel několikrát, že takovým nařčením čelil, ale takhle závažné to nikdy nebylo. Já jsem s ním nikdy neměl žádný problém, ale vždy jsem v něm cítil nějaký rozpor. Jako by měl určitý problém a řešil ho sklonem k různým slabostem. Zejména měl problém s alkoholem," řekl Večerníku Praha ředitel Pražského filharmonického sboru Petr Daněk.

Za ovlivňování soudu označil přerovský soudce Michal Jelínek angažovanost některých poslanců v kauze bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíra Hučína. Poukazuje především na dopisy, kterými se poslanci na soudce obrátili s požadavkem, aby Hučínův proces byl veřejný. Podle soudce jejich kroky svědčí o neznalosti právního řádu. Poslanci ale odmítají, že by soudce chtěli ovlivnit. "Udivují mě někteří poslanci, kteří se obracejí přímo na mě s tím, abych zařídil, aby proces byl veřejný. Pokud se na mě obracejí poslanci s konkrétní výzvou, jako ovlivňování to chápu. Minimálně to svědčí o neznalosti právního řádu České republiky," řekl ČTK přerovský soudce Michal Jelínek. Přerovský okresní soud projednává případ bez účasti veřejnosti, protože se obává vyzrazení utajovaných skutečností.

Podle Jelínka je úsměvné, když se o otázce veřejného procesu vyjadřují také poslanci na půdě parlamentu. "Nemůže existovat žádný orgán, který by soudu nařizoval, jak má v rámci své pravomoci postupovat. Nemůže o tom rozhodovat ani ministr, ani prezident, ani poslanci, ani vláda. To bychom nebyli právním státem," podotkl soudce.

Poslankyně Táňa Fischerová, která byla jednou z těch, kdo se na soudce písemně obrátil, odmítá, že by soudce chtěla ovlivnit. "Povinnost poslance je přeci podporovat demokratický proces v této zemi. Byl to slušný dopis, ve kterém jsme napsali, že je v zájmu veřejnosti, aby to, co není nutné, aby bylo tajné, bylo odtajněno. Mohl by vědět, že veřejnost se o to zajímá," řekla ČTK poslankyně.

Obžaloba viní Hučína z toho, že v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny.