Zprávy | Z archivu rubriky


Pinkasova synagoga v Praze se poprvé od druhé světové války stane dějištěm oslav židovského Nového roku, svátku Roš hašana. Od středečního večera a pro čtvrteční a páteční bohoslužby si prostor od Židovského muzea půjčilo konzervativní hnutí Masorti CZ.

"Židovský den začíná večer se spatřením prvních tří hvězd, takže předvečer svátku připadá už na středu 15. září. Roš Hašana pak trvá po celé dva dny a je ve znamení veselí a oslav," informovala ČTK Radka Uhrová z pořádající organizace. Tradičně se po bohoslužbách a v domácnostech připravují sladké pochutiny, především jablka a med, dodala.

Oslava Roš Hašana v Pinkasově synagoze bude podle Uhrové jak pietním aktem - uctěním památky 80.000 českých židů, kteří se roku 5765 nemohli dožít a jejichž jmény jsou pokryty zdi synagogy - tak i oslavou života a tradic, které "tváří v tvář hlouposti a nenávisti přežily". Židovské tradice jsou součástí českých reálií od 10. století.

Masorti CZ je českým zástupcem světové organizace Masorti Olami, která sdružuje obce vyznávající konzervativní směr judaismu. Ten je reakcí na vyhraněné ortodoxní i reformní proudy, podporuje střední cestu vyvažování tradičních a moderních hodnot.

"Česká židovská populace, vždy velmi silně ovlivněna liberálnějšími proudy judaismu, v důsledku kombinace vlivu modernismu, hrůz druhé světové války a komunistického režimu skoro vymizela," uvedla Uhrová. O to důležitější jsou snahy o zachování jejích tradic a kulturního dědictví; příspěvkem k udržení židovského povědomí je podle ní i chystaná oslava.

Připravovaný nákup nových kolových transportérů a zavedení stíhaček Jas-39 Gripen jsou hlavní úkoly stojící před českou armádou v oblasti vyzbrojování. Vyplývá to z Národní strategie vyzbrojování, kterou ve středu projedná vláda. Dokument zmiňuje také nutnou modernizaci vrtulníkového letectva a provoz a doplnění výzbroje podzvukového bitevního letounu L-159.

Jedním z cílů současné reformy ozbrojených sil je armáda moderní a mobilní. Proto se chystá nákup 243 nových kolových transportérů, které by nahradily zastaralé OT-64. Cena nemá přesáhnout 25 miliard korun. Čtrnáct stíhaček Jas-39 Gripen si české letectvo pronajme ze Švédska na deset let za 19,6 miliardy korun. Piloti mají k dispozici také 71 bitevníků L-159 z Aera Vodochody, provozovat však chtějí jen 24 z nich, zbytek by armáda ráda prodala. Modernizace vrtulníků je evergreenem armádních snah. Vojáci by měli získat nejnovější verzi bitevních Mi-24 v rámci splátek dluhu Ruské federace, modernizovat je ale potřeba i dopravní Mi- 17, které mají mimo jiné sloužit v misi Evropské unie v Bosně a Hercegovině.

Jedním z cílů strategie je přitom podporovat domácí zbrojní průmysl. Například nákladní automobily se už armáda rozhodla koupit v Tatře Kopřivnice. Vyžadovány budou programy zpětných investic - tedy offsety, pokud velkou zakázku nad 300 milionů korun získá zahraniční dodavatel. "S ohledem na trend hospodářsky rozvinutých zemí, směřující k postupnému upouštění od striktní realizace offsetových programů, je vhodné prosazovat přímý podíl národního obranného průmyslu na realizaci zakázek," stojí v materiálu ministerstva obrany pro vládu.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU) uvažuje o posunutí trestní odpovědnosti dětí u závažných deliktů až na 12 let. Informoval o tom Český rozhlas-Radiožurnál. Děti by byly odpovědné v případech vražd, těžkého ublížení na zdraví nebo i větší krádeže. Poradit se o tom ministr ještě chce například s dětskými psychology. Němec zatím neví, od kdy by takové nařízení mohlo platit, ani kolik to bude ČR stát. "Nepůjde o nějaké miliardy, to určitě ne. Protože už dnes fungují tato zařízení v gesci ministerstva školství a jich je možné určitě využít," řekl Radiožurnálu. Připomněl, že už nyní je možné na základě soudního rozhodnutí umístit dítě do ústavu ochranné výchovy. "Takže jde spíše o organizační opatření," dodal. Diskuse o snížení trestní odpovědnosti nejmladších pachatelů závažných trestných činů se opět rozpoutala v poslední době po několika případech vražd spáchaných dětmi. Po případu skupinky dětí, která zabila kvůli penězům starou ženu v v Olešnici u Hradce Králové to bylo především zjištění, že vrahem třináctileté dívky z Kmetiněvsi na Kladensku je její nezletilý spolužák. Dosud se však hovořilo o snížení věkové hranice z nynějších 15 na 14 let. Ve světě se úprava věkové hranice trestní odpovědnosti různí. Například v Německu je podobně jako v okolních zemích věková hranice pro postavení mladistvého pachatele trestného činu před soud 14 let, ale v posledních letech se i tam diskutuje o jejím snížení na 12 let. Na Slovensku politici také stále častěji hovoří o novele trestního systému a uvažuje se o snížení hranice z 15 na 14 let.