Zprávy | Z archivu rubriky


Přes terminály loterijní společnosti Sazky by v budoucnu mohlo být možné platit i složenky. Na 8. strategickém fóru v Senohrabech to řekl generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Složenky za elektřinu či nájem by tak lidé mohli platit na více než 7000 místech po republice, kde má Sazka své terminály umístěny. Přibyla by tím konkurence České poště a bankám, kde Češi platí složenky v současné době.

Podle Hušáka mají terminály velkou kapacitu a možnosti využití jsou tak značné. Terminály by například mohli využít také lidé, kteří by chtěli zaplatit zboží vybrané na internetu. V současné době musejí lidé zboží z internetu platit kartou, což nepovažují za příliš bezpečné. Společnost také zatím zvažuje, že by terminály využila i při placení dálničního elektronického mýtného, které česká vláda chce zavést od roku 2006.

Terminály Sazky původně sloužily pouze k podávání sázek. Poté společnost začala velmi úspěšně nabízet dobíjení předplacených karet do mobilních telefonů. Tržby z dobíjení kreditů letos podle Hušáka překročí deset miliard korun a budou tak vyšší než tržby ze všech sázek. Přes terminály je také možné zakoupit lístky na všechna hokejová utkání i všechny ostatní akce v pražské Sazka Areně.

Sazka má na systém terminálů světový patent. Podle Hušáka již firma jedná o zavedení systému do okolních zemí, například Rakouska nebo Polska. Terminály již přinesly i první soudní spor s firmou, která se bez povolení Sazky pokusila obdobný systém zavést v Izraeli.

Česká asociace hasičských důstojníků žádá po předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi omluvu za výroky, které pronesl při jednáních o odkladu služebního zákona. V médiích mimo jiné uvedl, že na této normě nejvíce vydělají bývalí příslušníci represivních orgánů komunistického Československa. Asociace vyjádřila nad Kalouskovými výroky znepokojení v otevřeném dopise.

Hasiče pobouřil zejména rozhovor pro Olomoucký den z poloviny října, v němž Kalousek uvedl, že pokud se ČSSD rozhodla dát dárek příslušníkům totalitních bezpečnostních orgánů k 15. výročí sametové revoluce, tak se jí to povedlo. Zákon se stal i tématem jednoho z předvolebních inzerátů KDU-ČSL, jenž varoval před vyplácením "nekřesťanských peněz bývalým esenbákům".

"Pravda, nejsme esenbáci, ale hasiči, nicméně vaše aktivity měly dopad i na nás, a obáváme se, že váš názor na potlačení odchodného a výslužného budete uplatňovat u všech složek," stojí v dopise adresovaném šéfovi lidovců. Asociace v něm upozorňuje, že hasiči, kteří mají odslouženo více než 20 let, zasahovali v minulosti u požárů bez dýchacích přístrojů, ochranných obleků a dalších prostředků osobní ochrany, což se nepříznivě podepsalo na jejich zdraví. "Mnozí museli ze zdravotních důvodů od sboru odejít za nedůstojných podmínek. Ti, kteří vydrželi ve službě, pochopitelně čekali na účinnost nového zákona, aby mohli odejít za podmínek alespoň srovnatelných s vojáky," dodávají autoři výzvy.

Zákon o služebním poměru měl policistům, dozorcům, hasičům a celníkům od příštího roku razantně zvýšit mzdy, sněmovna ale platnost zákona odložila. Vláda nicméně ve středu rozhodla, že členové bezpečnostních složek dostanou příští rok přidáno, byť v průměru asi o polovinu méně, než jim sliboval služební zákon.