Zprávy | Z archivu rubriky


Plzeňskému primátorovi Jiřímu Šnebergerovi ani chebskému starostovi Janu Svobodovi se nelíbí výhrady ministerstva vnitra k vyhláškám, jimiž se radnice pokusily vytlačit prostituci z města. Podle ministerstva chyba spočívá v tom, že vyhláška prostituci zakazuje plošně v celém městě. Radnice ji podle zákona může vykázat jen na určitá přesně vymezená místa. Šneberger ČTK řekl, že je mu názor ministerstva lhostejný. "Mě názor ministerstva opravdu nezajímá. Pokud má za to, že naše vyhláška je nezákonná, ať ji zruší, a já pak budu posílat lidi z Nové Hospody, kde je nejvíc prostitutek, ať si jdou stěžovat na ministerstvo. Ministerstvo není můj nadřízený orgán a to, co si říká, je mi srdečně jedno," řekl rozhořčeně Šneberger. Poukázal na to, že stále neexistuje zákon o prostituci, který by tyto problémy řešil. "Města se to tedy snaží řešit po svém. Chceme vyjít vstříc obyvatelům města, aby je to neobtěžovalo a mohli slušně žít v místě svého trvalého bydliště," uvedl Šneberger. Pokud ministerstvo vnitra tuto vyhlášku zruší, bude město uvažovat, co podnikne dál.

Podobný názor má i chebský starosta Svoboda. Také jemu připadá divné, že snaha města o ochranu svých obyvatel je nezákonná. "Je zajímavé, že vyhláška platí už tak dlouho, a ministerstvo si vzpomnělo teprve teď, že se mu nelíbí," podotkl.

Vyhláška v Plzni je nová a platí od 1. prosince, zatímco v Chebu už osm let. Plzeňská vyhláška zakazuje pod hrozbou pokuty nabízení, sjednávání, provozování i využívání služeb prostitutek v zastavěných částech Plzně. Chebská má podobné znění a navíc má přílohu, v níž je seznam ulic, kde se nesmí prostituce provozovat.

Česká asociace hasičských důstojníků žádá po předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi omluvu za výroky, které pronesl při jednáních o odkladu služebního zákona. V médiích mimo jiné uvedl, že na této normě nejvíce vydělají bývalí příslušníci represivních orgánů komunistického Československa. Asociace vyjádřila nad Kalouskovými výroky znepokojení v otevřeném dopise.

Hasiče pobouřil zejména rozhovor pro Olomoucký den z poloviny října, v němž Kalousek uvedl, že pokud se ČSSD rozhodla dát dárek příslušníkům totalitních bezpečnostních orgánů k 15. výročí sametové revoluce, tak se jí to povedlo. Zákon se stal i tématem jednoho z předvolebních inzerátů KDU-ČSL, jenž varoval před vyplácením "nekřesťanských peněz bývalým esenbákům".

"Pravda, nejsme esenbáci, ale hasiči, nicméně vaše aktivity měly dopad i na nás, a obáváme se, že váš názor na potlačení odchodného a výslužného budete uplatňovat u všech složek," stojí v dopise adresovaném šéfovi lidovců. Asociace v něm upozorňuje, že hasiči, kteří mají odslouženo více než 20 let, zasahovali v minulosti u požárů bez dýchacích přístrojů, ochranných obleků a dalších prostředků osobní ochrany, což se nepříznivě podepsalo na jejich zdraví. "Mnozí museli ze zdravotních důvodů od sboru odejít za nedůstojných podmínek. Ti, kteří vydrželi ve službě, pochopitelně čekali na účinnost nového zákona, aby mohli odejít za podmínek alespoň srovnatelných s vojáky," dodávají autoři výzvy.

Zákon o služebním poměru měl policistům, dozorcům, hasičům a celníkům od příštího roku razantně zvýšit mzdy, sněmovna ale platnost zákona odložila. Vláda nicméně ve středu rozhodla, že členové bezpečnostních složek dostanou příští rok přidáno, byť v průměru asi o polovinu méně, než jim sliboval služební zákon.