Zprávy | Z archivu rubriky


S komunisty bude nutné za situace, kdy se sociální demokracie propadá, vážně počítat na politické scéně, soudí politologové. Grebeníčkův projev na sobotním zasedání stranického ústředního výboru v Nymburce, kdy vyzval k novému způsobu myšlení a novým nápadům, jak oslovit voliče, podle nich svědčí o odhodlání stát se spolu s ODS nejsilnější politickou silou. Lidovcům a socialistům by zůstal jen slabý politický střed. Šéf KSČM rovněž odsoudil pražské vedení KSČM, které se otevřeně hlásí k předlistopadové minulosti KSČM, k únoru 1948 a ke Klementu Gottwaldovi a jeho bolševizaci.

Souvislost Grebeníčkova projevu s vývojem v ČSSD a ODS je zřetelná podle politologa Rudolfa Kučery. Soudí, že šéf KSČM ucítil příležitost, že by se komunisté a občanští demokraté mohli stát nejsilnějšími na politické scéně. "On už avizuje, jak by se měla KSČM chovat v takové situaci", uvedl politolog. To už by se totiž musela tvářit moderněji a ODS neulehčovat kritiku. Komunisté budou také dělat vše pro to, aby se dostali k moci. "Budou se jakkoliv přetvařovat. Jakmile budou mít sebemenší příležitost uskutečnit něco ze svých tradičních představ, například omezit soukromý kapitál nebo zdanit majetky, tak to bez váhání udělají, na to se můžeme spolehnout," podezřívá komunisty Kučera. Není podle něj nereálné, že by po ODS další volby mohli vyhrát komunisté. "To není pěkná perspektiva," uzavřel.

Mirek Topolánek na kongresu ODS v Praze podle očekávání obhájil funkci předsedy nejsilnější opoziční strany. Byl jediným kandidátem, hlas mu dalo 354 z 391 delegátů, což představuje 90 procent hlasů. Po zvolení slíbil, že udělá vše pro to, aby ODS vyhrála příští parlamentní volby v roce 2006. Pokud se jí to podaří, bude Topolánek horkým favoritem na budoucího premiéra. Ještě před hlasováním varoval před tím, aby ODS nepodlehla pod vlivem posledních volebních úspěchů pocitu spokojení, aby "předčasně nechladila šampaňské a rozdělovala si posty".

Topolánek se dostal do čela občanských demokratů před dvěma lety, když poměrně překvapivě vystřídal v předsednické křesle Václava Klause. Tehdy rozhodně nepatřil k favoritům nynějšího prezidenta a mnozí pochybovali o tom, že zvládne stranu řídit po odchodu zakladatele a dlouholetého šéfa. Nakonec ODS pod Topolánkovým vedením suverénně vyhrála prezidentské, evropské, senátní a krajské volby. Topolánek uspěl s politikou takzvané nulové tolerance vůči koaliční vládě Vladimíra Špidly, kterou v létě vystřídal jen lehce obměněný tým Stanislava Grosse.

Prvním zástupcem Mirka Topolánka bude Petr Nečas. Delegáti pražského kongresu mu dali v druhém kole volby přednost před pražským primátorem Pavlem Bémem. Pro Nečase hlasovalo 197, Topolánkův favorit Bém dostal 180 hlasů. Nečas ve straně reprezentuje konzervativní proud a moravskou část ODS. Jako svoji výhodu zmínil loajalitu, kterou zachovával vůči Topolánkovi, s nímž před dvěma lety prohrál souboj o předsednickou funkci. Nečas také zdůraznil, že ODS musí být po vítězných volbách schopna od první minuty naplno vládnout - mít návrhy zákonů, týmy spolupracovníků, detailní představu o řízení každého ministerstva. Upozornil, že až se občanští demokraté naplno spustí po "politickém tobogánu", mnohým se zatočí hlava, některým se i zvedne žaludek.