Zprávy | Z archivu rubriky


Národní galerie v Praze (NG) předá dnes Obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 7 podnět k prošetření incidentu, který se stal ve Veletržním paláci 20. listopadu. ČTK to dnes řekla tisková mluvčí NG Petra Jungwirthová. Před více než týdnem se šest mladých českých umělců vykálelo ve výstavních prostorách Veletržního paláce. Celý týden od 20. listopadu až do zveřejnění události v médiích to NG řešila interně. "Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o počin skupiny duševně nebo zdravotně postižených občanů," uvedla Jungwirthová. "Jelikož jmenovaní nedokáží objektivním způsobem, třeba i kriticky zhodnotit činnost této renomované instituce, rozhodlo se vedení Národní galerie v Praze předat podnět orgánům činným v trestním řízení, aby toto chování posoudily z hlediska trestní odpovědnosti," uvedla dále mluvčí. Vedení NG se domnívá, že kritici poměrů v galerii mohli svůj názor vyjádřit kultivovanějším způsobem. Aktéři události uvedli, že do Veletržního paláce přišli jako řádní návštěvníci. "Zde jsme se v expozici českého a slovenského umění šedesátých let veřejně a společně vykáleli na zem, očistili se a nikým nerušeni odešli z galerie," popsal jeden z nich akci. Šlo o protest skupiny Rafani, kteří tvrdí, že dělají politicky angažovanou uměleckou tvorbu, která reaguje na problémy společnosti. Letos se dostali do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého - kvůli nim pořadatelé změnili pravidla, aby mohla soutěžit i výtvarná skupina. Odborná porota je nezvolila za vítěze, ale dostali cenu publika za nástěnnou malbu dětí plivajících na bustu Lenina, která zase plive na děti.

Od ledna podraží domácnostem elektřina průměrně o 4,3 procenta a plyn o 1,3 procenta. V některých městech stoupnou i ceny dodávek tepla. Uvedl to Energetický regulační úřad. Náklady domácností na energie tak při stejné spotřebě stoupnou ročně o stovky korun. Elektřina nejvíce zdraží na jižní Moravě, a to o 7,6 procenta. Jižní Čechy, jako jediný region, zlevní; cena tu klesne o 5,8 procenta.

Vedle domácností čeká od nového roku zdražení elektřiny i podniky, které však musí počítat s mnohem vyšším zvýšením cen, než jaké Energetický regulační úřad stanovil domácnostem. Podle ekonomů a podnikatelů bude mít dražší energie dopad na inflaci a výkonnost průmyslu. "Pro český průmysl se tím vytváří výrazně horší podmínky pro podnikání a jeho konkurenceschopnost v porovnání s okolními státy. Jsou výroby například v oblasti strojírenství či textilu, který bude navíc postižen zrušením dovozních kvót, kde jsou již dnes marže velmi nízké a takový nárůst cen energií je přivede do ztrát," řekl ČTK prezident hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek.

Dominantním dodavatelem elektřiny v České republice je státní společnost ČEZ. Ta v září uvedla, že v průměru zvýší ceny tzv. silové elektřiny na příští rok o 11 procent. V minulosti ceny elektřiny některým podnikatelům reguloval Energetický regulační úřad. Od ledna bude celý trh s výjimkou domácností liberalizován, ceny na příští rok tak sjednává vždy dodavatel s příslušným odběratelem. Některé firmy uvedly, že zaplatí příští rok za elektřinu i o 30 procent více.