Zprávy | Z archivu rubriky


Kompletní zdravotní dokumentace je součástí lékařského tajemství, ale příbuzní mají právo na informace o příčinách i okolnostech smrti svých blízkých. ČTK to řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák. Řešení současné situace však nevidí v předávání dokumentace pozůstalým, protože obsahuje nejen záznam léčby, ale i diagnostické úvahy lékařů a neověřené údaje. Nynější absurdní stav, kdy se do úmrtních listů neuvádějí ani diagnózy, ani příčiny úmrtí, je podle něj výsledkem úsilí ochránců osobních dat.

Debata o tom, zda a v jakém rozsahu mají mít příbuzní přístup ke zdravotní dokumentaci svých zemřelých blízkých, se rozproudila poté, co se manželka tragicky zesnulého Ivana Hlinky několik dní neúspěšně domáhala jeho zdravotní dokumentace. Karlovarská nemocnice ji odmítala vydat kvůli obavám, že by tím porušila zákon. Dokumentaci nakonec Hlinkové předal hejtman Karlovarského kraje. "Vím, že jsem předáním zprávy porušil do jisté míry zákon, ale považuji tento postup za jediný možný," uvedl hejtman.

Horák uvedl, že pokud by pacienti věděli, že dokumentaci bude číst jejich rodina, řadu údajů by lékaři ani nesdělili. Týká se to zejména psychických onemocnění, infekčních nemocí, interrupcí, otcovství i stylu života, například homosexuality či sexuálních partnerů, soudí šéf Všeobecné fakultní nemocnice.

Cestu vidí v existenci systému vnitřní kontroly ve zdravotnických zařízeních. Měl by se zabývat všemi případy, kdy vzniknou pochyby o léčebném postupu. S výsledky takových šetření by měly být rodiny seznámeny, soudí Horák. Nyní je třeba podat oficiální stížnost.

Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková uvedla, že lidé většinou získají dokumentaci nelegální cestou tak, že se "nad nimi někdo slituje". Míní, že nemocnice musí vydat rodině dokumentaci podle evropské úmluvy o lidských právech. "Úmluva platí a ruší paragrafy českého zákona, které tomu odporují," řekla ČTK.

Hlasování o takzvaném transformačním zákonu prověří na nadcházející zářijové schůzi vládní koalici. Novelou chtějí předkladatelé z řad ČSSD a KSČM vypořádat oprávněné osoby v naturální podobě. ODS ale tvrdí, že faktickým cílem předlohy je okrást skutečné vlastníky majetku. Jednotný názor na předlohu nemají ani strany vládní koalice.

Hlasování o předloze otestuje především tu část koaliční dohody, v níž se vládní strany zavázaly, že proti vůli vládních partnerů nebudou určité věci prosazovat s opozicí.

Proti předloze vystupuje ostře zejména zemědělský odborník ODS Miroslav Kučera. Již dříve prohlásil, že sociálním demokratům a komunistům jde o politický a ekonomický vliv na venkově. Novelu označil za prostředek "brutálního vyvlastňování", jejímž důsledkem bude znevážení vlastnických práv za cenu dočasného politického vlivu na českém venkově.

Autoři v důvodové zprávě uvádějí, že celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce 1993 zhruba 50 miliard korun. K 31. prosinci 2002 pak byla 15,1 miliardy, což odpovídá hodnotou a cenou asi 27 procentům celkového majetku zemědělských družstev.

Podle dosud platné právní úpravy byly majetkové podíly vypořádány jen v tom případě, že oprávněné osoby přijaly od družstva vypořádání ve věcech z majetku družstva, případně v penězích, ale pouze v případě, že oprávněná osoba přistoupila na rozložení splátek na dobu 15 až 20 let.

Státní podpora k hypotečnímu úvěru na pořízení bydlení by měla vzrůst. Nyní mohou lidé získat na koupi nemovitosti starší dvou let dotaci jedno procento k úrokům z úvěru. Podpora by měla podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj stoupnout asi o procento. Novinářům to v pátek řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek po skončení prvního jednání bytové tripartity.

Ministerstvo zvažuje také sjednocení podpory na starší a nové bydlení. Nyní se podpora k hypotékám na nové bydlení kvůli nízkým úrokovým sazbám na trhu neposkytuje. Paroubek odmítl, že by se na větší podporu hypoték přesunuly peníze z podpory stavebního spoření. "Já si myslím, že by to nebylo užitečné," řekl. Hypotéky jsou podle něj určené zejména pro vyšší příjmovou vrstvu obyvatel. "Chceme podpořit všechny formy bytové výstavby pro všechny vrstvy obyvatel," dodal ministr.

Na nákup bytu by podle Paroubka měla sloužit i novomanželská půjčka ve výši až 300.000 korun. Lidé by ji měli mít možnost využít jak na koupi nového, tak staršího bydlení. Podle Paroubka by to měly být byty do pěti let od kolaudace. "Počítáme také s tím, že by to mělo být na nákup družstevních podílů nebo na odkup pohledávek. I tímto způsobem mohou mladí lidé získat za rozumné peníze byt," uvedl ministr. Návrh na poskytování novomanželských půjček by podle něj měl být hotový příští týden.

Ekonomové již dříve uvedli, že by se stát měl soustředit na silnější podporování současných příspěvků do bydlení, než na vymýšlení nových. Například chystaná novomanželská půjčka podle hlavní ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové trhu bydlení výrazně nepomůže. "Půjčka ve výši 300.000 je příliš malá na to, aby pomohla rodině ke koupi bytu," uvedla Šichtařová. Dodala, že stát by mohl místo nové půjčky zvýšit například právě dotaci k úrokům z hypotečního úvěru.

Většina poslanců ze sněmovní kontrolní komise pro činnost Bezpečnostní informační služby (BIS) by uvítala větší kontrolu tajných služeb. Poslanci si stěžují, že například Úřad pro zahraniční styky a informace není vůbec kontrolován a u BIS musí poslanci vycházet jen z toho, co jim na zasedáních řekne její ředitel. Civilní kontrarozvědka se přitom podle svého mluvčího Jana Šuberta kvalifikované kontrole nevyhýbá a její případné rozšíření vítá.

O potřebě větší kontroly tajných služeb hovořil ve čtvrtek v Senátu předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS). Klas prohlásil, že civilní kontrarozvědka je schopna provádět diskreditační kampaně politiků či dokonce státních úřadů, což prý on sám zažil na vlastní kůži při zveřejnění svých problémů s tím, že několik dní neměl bezpečnostní prověrku. Neutěšená situace kolem českých tajných služeb se prý začíná měnit až v poslední době, po nástupu vlády Stanislava Grosse.

Podle Klase není vyloučeno, že někteří redaktoři hlavních televizí, důležitých rozhlasových stanic a velkých tištěných médií mohou být využíváni při kampaních či diskreditaci. "Ujišťuji veřejnost i novinářskou obec, že BIS neprovádí jakékoli kampaně či diskreditační akce. Aktivity tohoto druhu považuje BIS za naprosto nepřípustné. Použití zmíněných metod by představovalo nejhrubší zneužití zpravodajské služby," reagovala BIS.