Zprávy | Z archivu rubriky


Televizní dohrávka Slavie Praha proti Baníku Ostrava završí v pondělí první polovinu fotbalové ligy. Pražané touží i proti úřadujícímu mistrovi navázat na vítěznou sérii, která již trvá tři zápasy. Ostrava má opačné starosti, protože nevyhrála už sedm kol a na první úspěch zatím marně čeká i nový trenér Jozef Jarabinský.

"V lize může porazit každý každého, nedívám se na to, jestli je soupeř v tabulce nahoře, nebo dole," řekl trenér Slavie Josef Csaplár. S uspokojením konstatoval, že jeho svěřenci nastoupili cestu vzhůru tabulkou. "Konečně se nám začalo dařit a dokážeme hru zúročit i výsledkově. Mužstvo se zápas od zápasu víc sehrává, což vede i k větší produktivitě útoku," vrátil se k předchozím třem vítězným zápasům. Trápení soupeře jej prý neopravňuje k malému respektu vůči soupeři. "Bylo by hloupé myslet na to, že Baník dlouho nevyhrál. Chceme se dotáhnout co nejvíce ke špičce tabulky a zůstaneme u naší kombinační a agresivní hry," řekl Csaplár, který až na zraněného obránce Doška a rekonvalescenta Kolouška má k dispozici kompletní kádr.

Ostrava prochází krizí. V tabulce je s osmnácti body na sedmé příčce a na vítězství česká již sedm kol, naposledy remizovala s Drnovicemi 2:2. Baník krvácí hlavně v obraně, na níž kouč Jarabinský vytrvale, leč neúspěšně pracuje. "Bude to znovu o tom, jestli zápas zvládneme bez chyb v defenzivní činnosti. To je náš nejbolestivější problém, Slavia je teď navíc při střelecké chuti," řekl Jarabinský.

Nedělní výsledky 1. ligy: Jablonec - Brno 2:0 (1:0), Drnovice - Olomouc 0:0, Blšany - Příbram 3:2 (2:1). Tabulku vede Sparta - 36 bodů, druhé Teplice mají 30 bodů, třetí Liberec 28 bodů.

Pětačtyřicetiletý ředitel a sbormistr světoznámého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský byl obviněn z trestných činů ohrožování výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Měl se jich dlouhodobě dopouštět na nezletilých dívkách sboru. Kriminalisté zatím shromáždili důkazy o devíti případech trestných činů, z nichž byl Kulínský obviněn.

Kulínského matka Blanka v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál synovo obvinění odmítla. Celou věc označila za pomstu jeho první manželky a jejího současného partnera, který v případě zneužívá svého psychiatrického vzdělání. "Trestní oznámení podala jeho první žena Margita. Naprosto odmítám všechna obvinění, protože já jsme jako členka sboru celé roky spolupracovala s mým mužem a s mým synem a jsem naprosto v šoku, že je možné na základě takového tendenčního oznámení zničit práci tří generací," řekla Kulínská Radiožurnálu.

Podle Kulínské jde o snahu zdiskreditovat soubor, který v neděli odlétá na měsíční turné do Japonska. "Sbor bude vystupovat pod vedením paní doktorky Kulínské. Všechno samozřejmě běží dál, pochopitelně," řekla ČTK Kulínského manželka Linda Vágnerová. Jakékoli podrobnosti ke Kulínského případu i k zájezdu do Japonska však odmítla sdělit.

Večerník Praha napsal, že podobné podezření, jemuž čelí Kulínský, bylo spojováno i s jeho otcem Bohumilem Kulínským starším, který s manželkou dětský sbor Bambini di Praga v roce 1973 založil. "I o něm podobné podezření mezi členkami sboru kolovalo. Mluvilo se však o osahávání," napsal list. Večerník Praha naznačil, že zadržení Kulínského není příliš překvapivé, neboť se potvrzuje to, "o čem se při vyslovení jeho jména už roky v hudebním světe šušká". List napsal, že překvapení to není pro hudebníky, kteří se s Kulínským osobně znají. "Už jsem to o něm slyšel několikrát, že takovým nařčením čelil, ale takhle závažné to nikdy nebylo. Já jsem s ním nikdy neměl žádný problém, ale vždy jsem v něm cítil nějaký rozpor. Jako by měl určitý problém a řešil ho sklonem k různým slabostem. Zejména měl problém s alkoholem," řekl Večerníku Praha ředitel Pražského filharmonického sboru Petr Daněk.