Zprávy | Z archivu rubriky


Na návštěvu plzeňské zoologické zahrady přijelo v neděli asi sedm desítek dětí a dospělých z ruského Beslanu. Skupina je na ozdravném pobytu v Karlových Varech, který jim má pomoci vzpamatovat se z přepadení školy teroristickým komandem. V září zabili teroristé v Beslanu 330 lidí, z toho 172 školáků. Hlavně menší děti si zoo se zájmem prohlédly, starší a dospělí ji spíše proběhli a netajili se tím, že se těší na nákupy do obchodního centra.

Ze zoologické zahrady se beslanským dětem nejvíc líbil park s velkými maketami dinosaurů a šelmy. Na rozdíl od většiny českých dětí, které zaujme expozice domácích zvířat a nářadí na historickém statku, pro malé cizince nebyl pohled na krávy, ovce či prasata příliš zajímavý. "Nejvíc se mi líbili medvědi, tygr, levharti a lev," svěřila se ČTK asi desetiletá dívka. Další děti si pochvalovaly dřevěné prolézačky.

Podle vychovatelek, které se v Karlových Varech o skupinu starají, jsou děti veselé a živé, události, které prožily, jsou ale v nich hluboko zakořeněné. "Umí si hrát jen na válku a na ostřelovače," řekla vychovatelka, která děti doprovází. Namísto princezen nebo zvířat beslanské děti malují hroby a bomby. Tak, jako jiné děti dokážou poznat různé značky aut, ony rozeznávají nejrůznější typy zbraní.

Na čtyřtýdenní léčebný pobyt do Česka přiletěli beslanské děti a dospělí 1. prosince. Do Karlových Varů přijelo 43 dětí a 30 rodičů. Většina z nich v beslanské škole ztratila někoho ze svých blízkých. Náklady na jejich cestu hradí ruská strana ze sponzorských příspěvků. České ministerstvo zahraničí na pobyt dětí poskytne asi 1,8 milionu korun.

Verše koledníků a zpěvy betlémských skupin ze Slovenska, Polska a České republiky zněly o víkendu v oravské obci Zuberec. Soutěžilo se zde o nejlepší soubor v rámci prvního ročníku mezinárodního festivalu tradičních vánočních zvyků - Visegrádské vánoce. "Výkony soutěžících byly vyrovnané a proto porota ocenila v každé kategorii po třech skupiny, aniž by se určilo pořadí," řekl ČTK Miro Žabeneský z Oravského osvětového střediska.

Jestliže mezi betlémskými skupinami získaly ocenění pouze slovenské soubory, mezi koledníky se nejvíce líbil folklórní soubor Valašský vojvoda z moravských Kozlovic, skupina Szawotki z polské obce Milowki a Rabčianka ze slovenských Rabčíc. "V naší obci se o Vánocích již odedávna chodí s hvězdou," řekla ČTK členka kolednické skupiny z Oravské Polhory. Zhruba metr veliká zdobená hvězda, která se při pochůzce obcí neustále točí, budila pozornost i na podiu zdejšího kulturního domu. Polhorští koledníci ji prý po celý rok chrání jako vzácnou relikvii a opatrují ji "na dobře střeženém místě".

Podle Žabenského koledníci byli vůbec první, kdo o vánočních svátcích po celá staletí přinášel od domu k domu zvěsti o narození Krista. Zvyk měl právě na Oravě dlouhou tradici a přerušen byl až za normalizace v 70. letech. "Před 15 lety jsme se rozhodli, že se pokusíme oprášit dávnou historii a představit i to, co se dlouhá léta nesmělo," uvedl Žabenský. Do programu s názvem Oravské Vánoce se zapojilo několik desítek oravských nadšenců a nositelů tradic.

Vláda se podle ministra Jaroslava Bureše bude příští týden ve středu rozhodovat, zda připraví ústavní zákon o obecném referendu, nebo jen o referendu k přijetí evropské ústavní smlouvy. Bureš, který je předsedou Legislativní rady vlády, to uvedl v nedělním diskusním pořadu České televize. Zákon o obecném referendu nemá podle Bureše v parlamentu šanci na přijetí. Předpokládá proto, že se kabinet realisticky přikloní jen k referendu o euroústavě. Základní návrh příslušného ústavního zákona už má připraven. "Jestliže vláda nenalezne potřebnou ústavní většinu pro podporu zákona o obecném referendu, navrhne jednorázové referendum, ve kterém se občané vysloví k ratifikaci návrhu smlouvy o Ústavě pro Evropu," poukázal Bureš na vládní programové prohlášení.

Poslanec a stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil potvrdil, že jeho strana zákon o obecném referendu nepodpoří. ODS může sama po listopadových volbách zablokovat ústavní změny v Senátu, chce speciální zákon. S Burešem se shodl na tom, že referendu o euroústavě musí předcházet důkladná seznamovací kampaň o obsahu a důsledcích přijetí evropské ústavní smlouvy. Za spíše alibismus označil Pospíšil ministrovo zdůvodnění, že vláda posílá parlamentu množství návrhů zákonů kvůli nutnosti sladit český právní řád se směrnicemi EU. Podle Pospíšila není nutné každou směrnici přejímat samostatným zákonem. Bureš tento postoj uvítal, neboť parlament podle něj dosud požadoval opak. Odmítl ale Pospíšilovo tvrzení, že v přejímání evropských norem není systém. Bureš také uvedl, že výrazně zredukoval legislativní plán vlády a plány ministerstev na nové zákony snížil o 40 procent.