Zprávy | Z archivu rubriky


Delegáti okresních konferencí ČSSD v Hodoníně a v Břeclavi podpořili kandidaturu Zdeňka Škromacha na funkci předsedy strany. Škromach se obou konferencí osobně účastnil a ohajoval své politické vize. ČSSD se podle něj musí vrátit ke svému volebnímu programu a jasně se vymezit jako levicová strana. Zatímco podpora ve Škromachově domovské hodonínské organizaci nebyla překvapující, postoj Břeclavských nebyl zcela jasný. Škromachovu nominaci do čela ČSSD podpořily tři čtvrtiny břeclavských delegátů. "Pan ministr díky svému projevu skutečně přesvědčil většinu z účastníků konference. Pro mě osobně to je trochu překvapení," řekl ČTK šéf ČSSD na Břeclavsku Oldřich Ryšavý.

Až na jednu výjimku jednomyslně podpořili Škromachovu kandidaturu účastníci okresní konference v Hodoníně. "Myslím si, že Škromach představuje pro ČSSD opravdu naději," řekla ČTK členka okresního výboru Zuzana Domesová. Škromachova představa, že místo ČSSD je výhradně na levici, je podle ní nevyhnutelným poznáním, k němuž musí strana brzy dojít. Hodonínští sociální demokraté jsou stejně jako Škromach zastánci menšinového kabinetu ČSSD.

Nové vedení ČSSD se bude volit na jarním sjezdu strany. Škromach tam chce porazit úřadujícího šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse. Škromachovu kandidaturu podpořil i expremiér Miloš Zeman. Mnohé okresy si ale změnu lídra nepřejí a podpoří Grosse.

Na návštěvu plzeňské zoologické zahrady přijelo v neděli asi sedm desítek dětí a dospělých z ruského Beslanu. Skupina je na ozdravném pobytu v Karlových Varech, který jim má pomoci vzpamatovat se z přepadení školy teroristickým komandem. V září zabili teroristé v Beslanu 330 lidí, z toho 172 školáků. Hlavně menší děti si zoo se zájmem prohlédly, starší a dospělí ji spíše proběhli a netajili se tím, že se těší na nákupy do obchodního centra.

Ze zoologické zahrady se beslanským dětem nejvíc líbil park s velkými maketami dinosaurů a šelmy. Na rozdíl od většiny českých dětí, které zaujme expozice domácích zvířat a nářadí na historickém statku, pro malé cizince nebyl pohled na krávy, ovce či prasata příliš zajímavý. "Nejvíc se mi líbili medvědi, tygr, levharti a lev," svěřila se ČTK asi desetiletá dívka. Další děti si pochvalovaly dřevěné prolézačky.

Podle vychovatelek, které se v Karlových Varech o skupinu starají, jsou děti veselé a živé, události, které prožily, jsou ale v nich hluboko zakořeněné. "Umí si hrát jen na válku a na ostřelovače," řekla vychovatelka, která děti doprovází. Namísto princezen nebo zvířat beslanské děti malují hroby a bomby. Tak, jako jiné děti dokážou poznat různé značky aut, ony rozeznávají nejrůznější typy zbraní.

Na čtyřtýdenní léčebný pobyt do Česka přiletěli beslanské děti a dospělí 1. prosince. Do Karlových Varů přijelo 43 dětí a 30 rodičů. Většina z nich v beslanské škole ztratila někoho ze svých blízkých. Náklady na jejich cestu hradí ruská strana ze sponzorských příspěvků. České ministerstvo zahraničí na pobyt dětí poskytne asi 1,8 milionu korun.