Zprávy | Z archivu rubriky


Společnost CME koupila od skupiny PPF většinový podíl v televizi Nova včetně kontroly nad vysílací licencí, kterou drží společnost CET 21. ČTK to řekla Romana Tomasová z PPF. Protože se nezměnila vlastnická struktura přímo CET 21, nemusí nový vlastník žádat o souhlas Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jen ji o změnách informuje, dodala Tomasová. CME tak posílila svou pozici, neboť dříve měla kontrolu jen nad provozní částí televize, společností ČNTS. CME a PPF dnes oznámily, že PPF prodala společnosti CME 85 procent svého podílu v holdingu společností kolem Novy, který drží většinový podíl ve firmách spojených s Novou. CME to bude stát 642 milionu dolarů (14,8 miliardy Kč), přičemž 529 milionů USD zaplatí v hotovosti a zbytek ve svých vlastních akciích; PPF se po Ronaldu Lauderovi stane druhým největším akcionářem CME. Podle zákona je provozovatel vysílání s licencí povinen požádat radu o souhlas, pokud se například změní způsob rozdělení hlasovacích práv či výše obchodních podílů. Současné vlastnické změny kolem Novy se však přímo netýkají společnosti Vilja, která je podle PPF většinovým vlastníkem držitele licence CET 21. Podle Tomasové totiž zůstane ve Vilje zachován 52procentní podíl celého holdingu. Změna vlastnických poměrů přímo v holdingu nemá přímo na strukturu CET 21 vliv, dodala. Dalších 16,67 procenta v CET 21 vlastní jeden ze zakladatelů Novy Peter Kršák. "Zbytkový podíl je v této chvíli součástí sporu," řekl dnes novinářům Dvořák o struktuře společnosti. Vlastnickou strukturou CET 21 se zabýval i soud, který loni v prosinci rozhodnul, že většinový šedesátiprocentní podíl patří stále Vladimíru Železnému. Tento rozsudek však Vrchní soud v Praze zrušil v květnu; definitivní rozhodnutí, komu podíly patří, stále nepadlo. Rada počátkem 90. let udělila licenci společnosti CET 21, zahraniční investoři provoz televize financovali prostřednictvím firmy ČNTS. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich je, že stát musel zaplatit CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice do Novy.

Starosta lotrinského městečka Darney Jacques Dumoulin převzal od zástupců českého velvyslanectví ve Francii šek v hodnotě 200.000 korun na údržbu místního památníku československým vojákům. Jde o dar českého ministerstva obrany. Památník stojí na místě, kde byla 30. června 1918 oficiálně založena první samostatná československá brigáda. Toto datum se dnes v České republice slaví jako Den ozbrojených sil. Památník je na místě, kde francouzský prezident Raymond Poincaré 30. června 1918 předal československým vojákům prapor jednotky a oznámil, že Francie jako první mezi spojenci uznává právo Čechů a Slováků na samostatný stát. V Darney někdejší Československo a jeho nynější nástupnické státy připomíná také náměstí T.G. Masaryka, který zde v prosinci 1918 pobýval, náměstí Václava Havla nebo stezky k památníku pojmenované po Edvardu Benešovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi. Darney navíc udržuje partnerství s jihomoravským Slavkovem. Pomník československým vojákům stál už v roce 1938 - byl to sloup s československým státním znakem a lotrinským křížem. Kvůli blížící se válce však nebyl odhalen a nacisté jej zničili. Nový pomník byl postaven v roce 1968, ale kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl odhalen až o deset let později, ovšem bez účasti oficiálních československých představitelů. Na jeho podstavci jsou letopočty 1918, 1938 a 1968.

Vláda se podle ministra Jaroslava Bureše bude příští týden ve středu rozhodovat, zda připraví ústavní zákon o obecném referendu, nebo jen o referendu k přijetí evropské ústavní smlouvy. Bureš, který je předsedou Legislativní rady vlády, to uvedl v nedělním diskusním pořadu České televize. Zákon o obecném referendu nemá podle Bureše v parlamentu šanci na přijetí. Předpokládá proto, že se kabinet realisticky přikloní jen k referendu o euroústavě. Základní návrh příslušného ústavního zákona už má připraven. "Jestliže vláda nenalezne potřebnou ústavní většinu pro podporu zákona o obecném referendu, navrhne jednorázové referendum, ve kterém se občané vysloví k ratifikaci návrhu smlouvy o Ústavě pro Evropu," poukázal Bureš na vládní programové prohlášení.

Poslanec a stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil potvrdil, že jeho strana zákon o obecném referendu nepodpoří. ODS může sama po listopadových volbách zablokovat ústavní změny v Senátu, chce speciální zákon. S Burešem se shodl na tom, že referendu o euroústavě musí předcházet důkladná seznamovací kampaň o obsahu a důsledcích přijetí evropské ústavní smlouvy. Za spíše alibismus označil Pospíšil ministrovo zdůvodnění, že vláda posílá parlamentu množství návrhů zákonů kvůli nutnosti sladit český právní řád se směrnicemi EU. Podle Pospíšila není nutné každou směrnici přejímat samostatným zákonem. Bureš tento postoj uvítal, neboť parlament podle něj dosud požadoval opak. Odmítl ale Pospíšilovo tvrzení, že v přejímání evropských norem není systém. Bureš také uvedl, že výrazně zredukoval legislativní plán vlády a plány ministerstev na nové zákony snížil o 40 procent.