Zprávy | Z archivu rubriky


Starosta lotrinského městečka Darney Jacques Dumoulin převzal od zástupců českého velvyslanectví ve Francii šek v hodnotě 200.000 korun na údržbu místního památníku československým vojákům. Jde o dar českého ministerstva obrany. Památník stojí na místě, kde byla 30. června 1918 oficiálně založena první samostatná československá brigáda. Toto datum se dnes v České republice slaví jako Den ozbrojených sil. Památník je na místě, kde francouzský prezident Raymond Poincaré 30. června 1918 předal československým vojákům prapor jednotky a oznámil, že Francie jako první mezi spojenci uznává právo Čechů a Slováků na samostatný stát. V Darney někdejší Československo a jeho nynější nástupnické státy připomíná také náměstí T.G. Masaryka, který zde v prosinci 1918 pobýval, náměstí Václava Havla nebo stezky k památníku pojmenované po Edvardu Benešovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi. Darney navíc udržuje partnerství s jihomoravským Slavkovem. Pomník československým vojákům stál už v roce 1938 - byl to sloup s československým státním znakem a lotrinským křížem. Kvůli blížící se válce však nebyl odhalen a nacisté jej zničili. Nový pomník byl postaven v roce 1968, ale kvůli invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl odhalen až o deset let později, ovšem bez účasti oficiálních československých představitelů. Na jeho podstavci jsou letopočty 1918, 1938 a 1968.

Společnost CME koupila od skupiny PPF většinový podíl v televizi Nova včetně kontroly nad vysílací licencí, kterou drží společnost CET 21. ČTK to řekla Romana Tomasová z PPF. Protože se nezměnila vlastnická struktura přímo CET 21, nemusí nový vlastník žádat o souhlas Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jen ji o změnách informuje, dodala Tomasová. CME tak posílila svou pozici, neboť dříve měla kontrolu jen nad provozní částí televize, společností ČNTS. CME a PPF dnes oznámily, že PPF prodala společnosti CME 85 procent svého podílu v holdingu společností kolem Novy, který drží většinový podíl ve firmách spojených s Novou. CME to bude stát 642 milionu dolarů (14,8 miliardy Kč), přičemž 529 milionů USD zaplatí v hotovosti a zbytek ve svých vlastních akciích; PPF se po Ronaldu Lauderovi stane druhým největším akcionářem CME. Podle zákona je provozovatel vysílání s licencí povinen požádat radu o souhlas, pokud se například změní způsob rozdělení hlasovacích práv či výše obchodních podílů. Současné vlastnické změny kolem Novy se však přímo netýkají společnosti Vilja, která je podle PPF většinovým vlastníkem držitele licence CET 21. Podle Tomasové totiž zůstane ve Vilje zachován 52procentní podíl celého holdingu. Změna vlastnických poměrů přímo v holdingu nemá přímo na strukturu CET 21 vliv, dodala. Dalších 16,67 procenta v CET 21 vlastní jeden ze zakladatelů Novy Peter Kršák. "Zbytkový podíl je v této chvíli součástí sporu," řekl dnes novinářům Dvořák o struktuře společnosti. Vlastnickou strukturou CET 21 se zabýval i soud, který loni v prosinci rozhodnul, že většinový šedesátiprocentní podíl patří stále Vladimíru Železnému. Tento rozsudek však Vrchní soud v Praze zrušil v květnu; definitivní rozhodnutí, komu podíly patří, stále nepadlo. Rada počátkem 90. let udělila licenci společnosti CET 21, zahraniční investoři provoz televize financovali prostřednictvím firmy ČNTS. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich je, že stát musel zaplatit CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice do Novy.

Verše koledníků a zpěvy betlémských skupin ze Slovenska, Polska a České republiky zněly o víkendu v oravské obci Zuberec. Soutěžilo se zde o nejlepší soubor v rámci prvního ročníku mezinárodního festivalu tradičních vánočních zvyků - Visegrádské vánoce. "Výkony soutěžících byly vyrovnané a proto porota ocenila v každé kategorii po třech skupiny, aniž by se určilo pořadí," řekl ČTK Miro Žabeneský z Oravského osvětového střediska.

Jestliže mezi betlémskými skupinami získaly ocenění pouze slovenské soubory, mezi koledníky se nejvíce líbil folklórní soubor Valašský vojvoda z moravských Kozlovic, skupina Szawotki z polské obce Milowki a Rabčianka ze slovenských Rabčíc. "V naší obci se o Vánocích již odedávna chodí s hvězdou," řekla ČTK členka kolednické skupiny z Oravské Polhory. Zhruba metr veliká zdobená hvězda, která se při pochůzce obcí neustále točí, budila pozornost i na podiu zdejšího kulturního domu. Polhorští koledníci ji prý po celý rok chrání jako vzácnou relikvii a opatrují ji "na dobře střeženém místě".

Podle Žabenského koledníci byli vůbec první, kdo o vánočních svátcích po celá staletí přinášel od domu k domu zvěsti o narození Krista. Zvyk měl právě na Oravě dlouhou tradici a přerušen byl až za normalizace v 70. letech. "Před 15 lety jsme se rozhodli, že se pokusíme oprášit dávnou historii a představit i to, co se dlouhá léta nesmělo," uvedl Žabenský. Do programu s názvem Oravské Vánoce se zapojilo několik desítek oravských nadšenců a nositelů tradic.

Na návštěvu plzeňské zoologické zahrady přijelo v neděli asi sedm desítek dětí a dospělých z ruského Beslanu. Skupina je na ozdravném pobytu v Karlových Varech, který jim má pomoci vzpamatovat se z přepadení školy teroristickým komandem. V září zabili teroristé v Beslanu 330 lidí, z toho 172 školáků. Hlavně menší děti si zoo se zájmem prohlédly, starší a dospělí ji spíše proběhli a netajili se tím, že se těší na nákupy do obchodního centra.

Ze zoologické zahrady se beslanským dětem nejvíc líbil park s velkými maketami dinosaurů a šelmy. Na rozdíl od většiny českých dětí, které zaujme expozice domácích zvířat a nářadí na historickém statku, pro malé cizince nebyl pohled na krávy, ovce či prasata příliš zajímavý. "Nejvíc se mi líbili medvědi, tygr, levharti a lev," svěřila se ČTK asi desetiletá dívka. Další děti si pochvalovaly dřevěné prolézačky.

Podle vychovatelek, které se v Karlových Varech o skupinu starají, jsou děti veselé a živé, události, které prožily, jsou ale v nich hluboko zakořeněné. "Umí si hrát jen na válku a na ostřelovače," řekla vychovatelka, která děti doprovází. Namísto princezen nebo zvířat beslanské děti malují hroby a bomby. Tak, jako jiné děti dokážou poznat různé značky aut, ony rozeznávají nejrůznější typy zbraní.

Na čtyřtýdenní léčebný pobyt do Česka přiletěli beslanské děti a dospělí 1. prosince. Do Karlových Varů přijelo 43 dětí a 30 rodičů. Většina z nich v beslanské škole ztratila někoho ze svých blízkých. Náklady na jejich cestu hradí ruská strana ze sponzorských příspěvků. České ministerstvo zahraničí na pobyt dětí poskytne asi 1,8 milionu korun.