Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý šéf Harvardských fondů Viktor Kožený, který je v Česku a Spojených státech stíhán za rozsáhlé podvody, zažaloval v úterý u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku "vládu ČSSD". "Po desetiletí bolševici ČSSD očerňovali a hanobili mou osobu a přišel čas zúčtování," napsal ve středu Kožený v prohlášení ČTK. Sociální demokracie podle Koženého při svém vládnutí porušila úmluvu o lidských právech a svobodách, kterou Česká republika podepsala. Žaloba je podle Koženého podána v zájmu všech občanů ČR, zejména podnikatelů. "Předáci této strany (ČSSD) se chovají posledních 12 let jako bolševická diktatura," uvedl Kožený. Žalobou chce českým občanům dokázat, že privatizace se uskutečnila v souladu se zákonem a že on sám zná právo lépe než sociální demokraté. Zástupci vlády považují za zbytečné Koženého žalobu komentovat. "Je otázka svobodné vůle pana Koženého, ke kterému soudu se obrátí. A pak je otázka nezávislosti tohoto soudu, aby celou věc posoudil," řekla novinářům mluvčí kabinetu Věra Dušková. "Není žádný důvod, proč by členové vlády měli komentovat jednání pana Koženého, který má několikeré státní občanství," dodal ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Kožený je v České republice stíhán jako uprchlý pro rozsáhlé podvody. Žije na Bahamských ostrovech, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci. Soud v Nassau předloni dokonce nevyhověl české žádosti, aby bahamské úřady doručily Koženému obvinění. Policie jej proto začala stíhat jako uprchlého a soud na něj vydal mezinárodní zatykač.

Prezident Václav Klaus se ve středu spolu se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem zúčastnil oslav 70. výročí založení národní univerzity Al-Farabiho v kazašském městě Almaty. Při této příležitosti převzal Klaus čestný doktorát. Uvedl, že podobných ocenění se mu už v životě dostalo mnoho, nikdy však v Asii. Na oba prezidenty čekal v areálu školy nekonečně dlouhý špalír skandujících studentů s mávátky. Poté hlavy států položily základní kámen univerzitní knihovny. Klaus a Nazarbajev zhlédli části několika vystoupení tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Téměř každý detail oslav neodbytně připomínal sovětskou minulost Kazachstánu. Klaus, který ve středu zahájil oficiální návštěvu Střední Asie, oceňuje na Kazachstánu to, že je navzdory problematičnosti regionu stabilní zemí. Návštěva by podle něj měla být impulzem k prohloubení vzájemných vztahů v mnoha oblastech. "Dělí nás sice tisíce kilometrů, ale přesto je nám Kazachstán v mnoha věcech velmi blízký," uvedl. Kazaši připravili českému prezidentovi velkolepé přijetí. Dlouhou cestu z letiště do hotelu lemovalo množství vlajek zdravících českou delegaci, kolem silnice stáli vojáci a policisté v pozoru. Obrovský aplaus během předávání doktorátu a po Klausově následném projevu byl jen pokračováním vzdání holdu hlavě českého státu. Podobně vřele a ve velkém stylu byl český prezident přijat na jaře v Číně. Klausův předchůdce Václav Havel Kazachstán v roli hlavy státu nikdy nenavštívil. Cesty evropských prezidentů do této oblasti jsou spíše ojedinělé.