Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus v neděli vysoce ocenil práci vojáků z české protichemické jednotky, která působí v Kuvajtu. V dopise, který v neděli odeslal, jim vyjádřil důvěru a podporu, napsal také, že je na ně hrdý. "Pevně věřím, že se v pořádku vrátíte ke svým rodinám a blízkým, a těším se, že budu mít brzy příležitost se s vámi osobně setkat," napsal jim Klaus, vrchní velitel české armády, v dopise, jehož text poskytl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Mladá fronta Dnes (MfD) a Česká televize v sobotu uvedly, že Klaus na návrh ministra obrany Jaroslava Tvrdíka povýšil náčelníka českého chemického vojska Dušana Lupuljeva do hodnosti generála. "Právě teď, před možným útokem (na Irák) je nutné, aby měl respekt u amerického velení," řekl MfD Tvrdík.

Česká protichemická jednotka se možná zapojí do případné operace proti Iráku, kterou hodlají vést Spojené státy. Poslanci v polovině ledna českou pomoc v případné vojenské akci proti Iráku schválili. O nasazení jednotky by ale podle sněmovny musela rozhodnout vláda usnesením na základě "nového aktu" Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu by mohla být jednotka nasazena do záchranných prací v případě, že by Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům či spojeneckým silám.

"Vojáci, jako váš prezident, jako vrchní velitel ozbrojených sil a jako občan České republiky jsem hrdý na prvotřídní práci, kterou v rámci operace Trvalá svoboda v těžkých podmínkách kuvajtské pouště vykonáváte," napsal Klaus. Ujistil je o tom, že on i jeho manželka Livia jsou v myšlenkách s nimi.

Přibližně tisícovka lidí se v neděli odpoledne sešla na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřila svůj nesouhlas s chystanou válkou proti iráckému režimu Saddáma Husajna. U památníku Jana Husa se sešli zejména přívrženci levicových a anarchistických skupin, ale i náhodní kolemjdoucí. Tak jako při minulých demonstracích, které však byly počtem účastníků skromnější, drželi lidé v rukou různé transparenty například s nápisy "Ne další kapitalistickou válku" a "Žádnou válku". V projevech pak řečníci poukazovali na to, že podle jejich názoru je hlavním důvodem připravované vojenské operace snaha ovládnout irácká ropná naleziště.

Ze Staroměstského náměstí se za zvuku bubnů, pískotu a skandování hesel demonstranti vydali na průvod městem k britskému a americkému velvyslanectví. Tam také pokojná akce asi po dvou hodinách skončila.

Protiválečná demonstrace v Praze se v posledních týdnech konala již několikrát. Nedělní akce měla největší podporu lidí. Účastníci nedělní demonstrace většinou shodně tvrdili, že Američanům a Britům, tedy dvěma hlavním podporovatelům vojenského řešení irácké krize, jde jen o ovládnutí bohatých nalezišť ropy. Tomu odpovídala i hesla, která demonstranti skandovali, například "Žádnou krev za ropu!". Také nápisy na transparentech v češtině a angličtině vyznívaly v podobném duchu - "Ne kapitalistické válce" nebo "Válka je vůl!".

Další akci chystají organizátoři ze sdružení Iniciativa proti válce na 30. března. "V den D, tedy v den zahájení války v Iráku, se sejdeme v 18:00 na Václavském náměstí," znělo z amplionů.

Se snahou především Spojených států a jejich spojenců pokračovat v boji proti terorismu právě útokem na Irák nesouhlasí podle posledního průzkumu CVVM asi 71 procent Čechů. Vojenskou operaci proti režimu prezidenta Saddáma Husajna naopak podporuje 22 procent občanů.