Zprávy | Z archivu rubriky


Pro rozšíření evropské patnáctky o další země bude mimo jiné velmi důležitý výsledek referenda o smlouvě z Nice, které se uskuteční o víkendu v Irsku. Prezident Havel proto s dalšími kolegy z visegrádských zemí, tedy Polska, Slovenska a Maďarska, vydali společné stanovisko, v němž tvrdí, že odmítnutí niceské Smlouvy o EU by pro země visegrádské čtyřky bylo zklamání.

Havel také poskytne rozhovor irské televizi, aby tak pomohl přesvědčit zejména nerozhodnuté Iry o prospěšnosti rozšíření unie. Nedovolil si ale odhadnout, jak víkendové referendum dopadne. "Je věcí Irů, jak se rozhodnou. Naší věcí je zdůrazňovat ty dimenze smlouvy, které jsou v zájmu celé Evropy," uvedl pouze. Irové budou o smlouvě z Nice hlasovat již podruhé. Poprvé ji totiž v referendu nepodpořili.

Také z jiných koutů Evropy se ale ozývají hlasy, které se staví proti rozšíření EU. Zpochybňovat rozšíření začaly třeba po nizozemských liberálech i další tamní politické strany. Tisková agentura NPA uvedla, že poslanci vládní křesťanské demokracie (CDA) dospěli k názoru, že Polsko, Slovensko, ale ani Česká republika nesplňují podmínky pro vstup do EU. Nizozemští křesťanští demokraté jsou společně s českými lidovci součástí Evropské lidové strany.

Ve čtvrtek a v pátek se v Lisabonu uskuteční sjezd této strany, na které se chystá i šéf českých lidovců Svoboda. Myslí si, že hlasy proti rozšíření unie jsou v nizozemské lidové straně ojedinělé. "Celá Evropská lidová strana je pro rozšíření EU, tedy i o Českou republiku. To neznamená, že nemůže zaznít tu či onde hlas opačný," uvedl Svoboda. Také prezident Havel je přesvědčen o tom, že odpůrci rozšíření EU jsou v menšině.