Zprávy | Z archivu rubriky


Dvaadvacetiletý brankář fotbalové reprezentace Petr Čech se stal vítězem podzimní části novinářské ankety Zlatý míč České republiky. Výsledky ve středu zveřejnili zástupci Klubu sportovních novinářů, kteří anketu již devátým rokem pořádají. Na druhém místě skončil obhájce trofeje Pavel Nedvěd z Juventusu Turín, třetí je liverpoolský kanonýr Milan Baroš. Celkový vítěz ankety bude znám v červnu. Body z podzimu a jara se sčítají a Čechův náskok není nijak velký. Od hlasujících nastřádal 1111 bodů, zatímco pětinásobný držitel ceny Nedvěd má pouze o 83 bodů méně. Ani odstup třetího Baroše není výrazný. Čecha vítězství potěšilo. "Fotbalový podzim se mi povedl a jsem rád, že mé výkony nezůstaly bez odezvy. Vážím si toho, že za mnou zůstala řada vynikajících hráčů. S prvním místem jsem skutečně nepočítal," uvedl brankář na vlastních internetových stránkách, které hodlá po současných problémech s médii využívat jako jediný oficiální zdroj svých vyjádření. Sám by prý jako nejlepšího českého fotbalistu vybral Pavla Nedvěda. "A za Méďu bych pak zařadil Marka Jankulovského, a hodně vysoko bych hodnotil Jirku Jarošíka, který je podle mě jedním z nejlepších, možná vůbec nejlepším hráčem ruské ligy," uvedl Čech. V jedenáctce nejlepších jsou také další členové národního týmu, počínaje Markem Jankulovským a konče náhradním gólmanem Jaromírem Blažkem. Vedle něho se mezi elitu dostal z obvyklých náhradníků v Brücknerově týmu už pouze nejlepší ligový kanonýr Tomáš Jun. Třetím zástupcem české ligy ve vybrané společnosti je další sparťan Karel Poborský, který skončil na pátém místě.

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Přemysl Sobotka z opoziční ODS, která má v horní komoře téměř nadpoloviční většinu. V tajných volbách ve středu dalo Sobotkovi hlas 55 z 80 senátorů. Kromě jeho 35 kolegů z klubu občanských demokratů ho podpořili zřejmě také senátoři vládních KDU-ČSL a ČSSD, jak dříve naznačovali jejich představitelé. Sobotka chce jako předseda horní komory "ukázat, že Senát skutečně pracuje, že na legislativním poli má svoji pozici". "Je to úkol pro jednaosmdesát senátorů, nejenom pro mně." Bude se pokoušet i o změnu pozice Senátu, což by znamenalo i změnit ústavu, čemuž ale sněmovna není příliš nakloněna, poznamenal. Senát je podle Sobotky neúspěšnější evropskou horní komorou v počtu opravených zákonů, které si sněmovna vezme za své, neboť senátoři do změn promítají zkušenosti z praxe. Problém je ale podle něj v tom, že se o tom "skoro vůbec nic neví". "Senát - to slovo musí znít," prohlásil Sobotka. "Občana nezajímá, kde zákon vznikl, ale jaký je. Senát by měl plnit svoji roli ve prospěch občanů," dodal. Proti Sobotkovi kandidoval nestraník Josef Jařab z Klubu otevřené demokracie, získal ale důvěru jen 21 senátorů. Kromě jeho frakce mu tak zřejmě dali hlasy i členové klubu SNK a někdo z lidovců. Dva senátoři, podle spekulací možná komunističtí, nevolili nikoho, jeden hlas byl neplatný.

Senát nezvolil čtvrtého místopředsedu, Outrata neuspěl (aktualizováno o výsledek druhého kola volby místopředsedy) Senát si ve středu zvolil také čtyři místopředsedy. Nejvíce hlasů při volbě místopředsedů horní komory získali bývalý předseda senátorů ODS Jiří Liška a někdejší šéf senátorů ČSSD Petr Smutný, a to 72 hlasů. Sobotkův předchůdce Petr Pithart (KDU-ČSL) dostal 61 hlasů. Čtvrtým místopředsedou Senátu se stal Edvard Outrata z Klubu otevřené demokracie. O místo ve vedení musel nečekaně dlouho bojovat, uspěl až při třetím hlasování. V tajné volbě dostal 49 z 80 hlasů. Podle kuloárových informací mu ke zvolení narozdíl od prvních dvou kol pomohla část ODS, která má v Senátu nejsilnější zastoupení. Vedení horní komory je tak kompletní.

Poslanecká sněmovna ve středu schválila vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2005. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun, příjmy mají činit 824,8 miliardy a výdaje 908,4 miliardy Kč. Zákon ještě musí podepsat prezident republiky, Senát o rozpočtu nejedná. Rozpočet ve středu v závěrečném hlasování podpořilo všech 101 vládních poslanců. Proti bylo 99 poslanců ODS a KSČM. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je schválený rozpočet reformní a snižuje tempo zadlužování České republiky. Vláda prý zajistila dostatek prostředků na spolufinancování evropských fondů, na vysoké školy i na rozvoj vědy a výzkumu. "Rozpočet rovněž vytváří podmínky pro přijetí eura v letech 2009 až 2010," řekl. Naopak předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý rozpočet kritizoval s tím, že pokračuje hospodaření státu na dluh. Podoba rozpočtu se nelíbí ani KSČM. Poslanci všech stran do rozpočtu zapracovali stovky drobných pozměňovacích návrhů. Největší diskusi vyvolal návrh předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska převést čtyři miliardy korun, původně určené v rozpočtu ministerstva vnitra na zvýšení platů policistů, na zemědělství a regionální kulturu. Sociální demokraté však Kalouska přehlasovali, část peněz půjde do rozpočtové rezervy a zbytek zatím zůstává v kapitole ministerstva vnitra. "Mám radost z toho, že rozpočet byl schválen v této podobě. Daří se nám dodržovat to, co sociální demokracie prohlásila," řekl Sobotka. Součástí deficitu na příští rok již není úhrada ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard korun, která bude nově financována vydáním dluhopisů. Včetně úhrady ztráty ČKA by se tak schodek vyšplhal nad 100 miliard korun. Zatím nejvíce peněz chybělo ve státní pokladně v loňském roce, a to 109,1 miliardy Kč. Pro letošní rok vláda počítala s deficitem 115 miliard Kč, podle posledních informací by však měl schodek díky vyšším příjmům státu lehce překročit 100 miliard korun. Schválený schodek vychází z vládní reformy veřejných financí, která by měla zbrzdit prudké zadlužování státu z posledních let. Deficity veřejných rozpočtů by měly do roku 2008 klesnout ze současných více než pěti procent na tři procenta HDP. To je podmínkou pro přijetí eura, se kterým vláda počítá do roku 2010. Opoziční poslanci kritizují vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Tvrdí, že není prorůstový a země díky němu nadále žije na dluh.