Zprávy | Z archivu rubriky


Někteří členové bankovní rady České národní banky, kterým v únoru příštího roku končí jejich funkční období, budou možná pokračovat ve své funkci. V pořadu televize Nova "Sedmička" to nevyloučil prezident Václav Klaus. Čtyřem členům bankovní rady ČNB končí v únoru 2005 mandáty a prezident již dříve naznačil, že chystá personální obměnu.

"Naše centrální banka byla aspoň na můj vkus o trošku více náchylná chtít jít brzy do eurosystému. Možná, že to v posledních měsících trošku zjemňovala, třeba na rozdíl od slovenské národní banky, ale uvidíme," dodal na adresu ČNB. Podle něho do začátku února, kdy části bankovní rady vyprší mandáty, je dostatek času.

V únoru 2005 končí mandát guvernérovi Zdeňku Tůmovi, viceguvernérovi Oldřichu Dědkovi a členům rady Pavlu Štěpánkovi a Pavlu Racochovi. Podle dřívějších informací tisku se přepokládá, že prezident ponechá na svém místě maximálně jednu osobu.

"Můj základní problém s jmenováním členů bankovní rady v minulosti nebyl ten, že těchto sedm lidí by bylo nemožnými kandidáty do funkce člena bankovní rady," řekl Klaus po skončení pořadu novinářům. "Ale vždycky v minulosti, a teď to připomínám, dokonce bych řekl i sám sobě znovu, jsem říkal: všichni tito lidé tam být mohli, ale nemělo jich tam být těchto sedm. Máme jiné generace, máme jiné školy vidění měnové politiky a vůbec ekonomie a tyto tam vůbec nebyly zastoupeny," dodal.

Sedmičlenná bankovní rada je nejvyšším orgánem České národní banky a rozhoduje například o nastavení úroků v ekonomice. Jmenování členů rady patří k jedné z nejsilnějších pravomocí prezidenta.

Snížení ratingu České republiky přední mezinárodní ratingovou agenturou Standard and Poor's je významným signálem, že veřejné finance země nejsou v pořádku. Novinářům to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. "Od roku 1990 se náš rating spíše zvyšoval, takže to, že se vydáváme opačným směrem, je hodně nepříznivý signál," dodal.

Tůma dále uvedl, že je pro radikálnější reformu veřejných financí, než jakou navrhuje vláda premiéra Stanislava Grosse. Podotkl však, že jde o pohled ekonoma. "Já nehodnotím politický kontext, co vláda dokáže prosadit a jakou má politickou sílu, což je druhá věc," řekl novinářům po svém vystoupení v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Rovněž prezident Václav Klaus v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova označil snížení ratingu za "nemilou zprávu". "To je signál do celého světa, ne nijak velkolepý, ne nijak dobrý," řekl. Zdůraznil, že snížení ratingu povede ke zvýšení sazeb, což prodraží splácení dluhů. "Čili budeme například splácet více, budeme platit vyšší úroky," dodal.

"Ty světové agentury reagují na to, že Česká republika se nepostavila zatím jasně, důrazně, zřetelně ke svému dluhu, k deficitům státních rozpočtů, k nárůstům státního dluhu a přestávají nám to promíjet," prohlásil Klaus.

Po skončení pořadu prezident novinářům řekl, že považuje za důležité, že tento signál nebyl vyslán žádným českým politikem, opozičním, neopozičním, který by byl okamžitě napadán z toho, že má své osobní, zvláštní zájmy, že tento signál byl vyslán světovou nezávislou ratingovou agenturou, která zrovna tak hodnotí Itálii, jako Brazílii, Kanadu jako Chile.

Ministerstvo financí je ale opačného názoru. "Nevidíme důvod pro snížení ratingu. Situace veřejných rozpočtů se meziročně zlepšuje," uvedlo v pátek v reakci pro ČTK. Následně dodalo, že reformy musí pokračovat a že ministr financí Bohuslav Sobotka příští týden předloží koaličním partnerům návrhy zajišťující pokles deficitu tak, aby Česko mohlo přijmout euro v roce 2010.