Zprávy | Z archivu rubriky


Plzeňskému primátorovi Jiřímu Šnebergerovi ani chebskému starostovi Janu Svobodovi se nelíbí výhrady ministerstva vnitra k vyhláškám, jimiž se radnice pokusily vytlačit prostituci z města. Podle ministerstva chyba spočívá v tom, že vyhláška prostituci zakazuje plošně v celém městě. Radnice ji podle zákona může vykázat jen na určitá přesně vymezená místa. Šneberger ČTK řekl, že je mu názor ministerstva lhostejný. "Mě názor ministerstva opravdu nezajímá. Pokud má za to, že naše vyhláška je nezákonná, ať ji zruší, a já pak budu posílat lidi z Nové Hospody, kde je nejvíc prostitutek, ať si jdou stěžovat na ministerstvo. Ministerstvo není můj nadřízený orgán a to, co si říká, je mi srdečně jedno," řekl rozhořčeně Šneberger. Poukázal na to, že stále neexistuje zákon o prostituci, který by tyto problémy řešil. "Města se to tedy snaží řešit po svém. Chceme vyjít vstříc obyvatelům města, aby je to neobtěžovalo a mohli slušně žít v místě svého trvalého bydliště," uvedl Šneberger. Pokud ministerstvo vnitra tuto vyhlášku zruší, bude město uvažovat, co podnikne dál.

Podobný názor má i chebský starosta Svoboda. Také jemu připadá divné, že snaha města o ochranu svých obyvatel je nezákonná. "Je zajímavé, že vyhláška platí už tak dlouho, a ministerstvo si vzpomnělo teprve teď, že se mu nelíbí," podotkl.

Vyhláška v Plzni je nová a platí od 1. prosince, zatímco v Chebu už osm let. Plzeňská vyhláška zakazuje pod hrozbou pokuty nabízení, sjednávání, provozování i využívání služeb prostitutek v zastavěných částech Plzně. Chebská má podobné znění a navíc má přílohu, v níž je seznam ulic, kde se nesmí prostituce provozovat.

Česká asociace hasičských důstojníků žádá po předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi omluvu za výroky, které pronesl při jednáních o odkladu služebního zákona. V médiích mimo jiné uvedl, že na této normě nejvíce vydělají bývalí příslušníci represivních orgánů komunistického Československa. Asociace vyjádřila nad Kalouskovými výroky znepokojení v otevřeném dopise.

Hasiče pobouřil zejména rozhovor pro Olomoucký den z poloviny října, v němž Kalousek uvedl, že pokud se ČSSD rozhodla dát dárek příslušníkům totalitních bezpečnostních orgánů k 15. výročí sametové revoluce, tak se jí to povedlo. Zákon se stal i tématem jednoho z předvolebních inzerátů KDU-ČSL, jenž varoval před vyplácením "nekřesťanských peněz bývalým esenbákům".

"Pravda, nejsme esenbáci, ale hasiči, nicméně vaše aktivity měly dopad i na nás, a obáváme se, že váš názor na potlačení odchodného a výslužného budete uplatňovat u všech složek," stojí v dopise adresovaném šéfovi lidovců. Asociace v něm upozorňuje, že hasiči, kteří mají odslouženo více než 20 let, zasahovali v minulosti u požárů bez dýchacích přístrojů, ochranných obleků a dalších prostředků osobní ochrany, což se nepříznivě podepsalo na jejich zdraví. "Mnozí museli ze zdravotních důvodů od sboru odejít za nedůstojných podmínek. Ti, kteří vydrželi ve službě, pochopitelně čekali na účinnost nového zákona, aby mohli odejít za podmínek alespoň srovnatelných s vojáky," dodávají autoři výzvy.

Zákon o služebním poměru měl policistům, dozorcům, hasičům a celníkům od příštího roku razantně zvýšit mzdy, sněmovna ale platnost zákona odložila. Vláda nicméně ve středu rozhodla, že členové bezpečnostních složek dostanou příští rok přidáno, byť v průměru asi o polovinu méně, než jim sliboval služební zákon.

Evropský soud pro lidská práva se již brzy bude zabývat případem 18 romských dětí z Ostravy umístěných ve zvláštní škole. Romové se ale cítí diskriminováni také v dalších zemí Evropské unie a případy diskriminace většinou vyřeší až soud. Na semináři o evropské směrnici o rasové rovnosti to řekl manažer Evropského centra pro práva Romů (ERRC) Alan Anstead. Čeští soudci však upozorňují na problém určování příslušnosti k romskému etniku, který se ve většině případů týkajících se diskriminace objevuje.

Ostravský případ začal v roce 2000, kdy rodiče 18 romských dětí podaly žalobu k Ústavnímu a poté i k Evropskému soudu pro lidská práva. Napadali české školství za to, že jejich děti byly automaticky přeřazeny z běžných základních do zvláštních škol, a je jim tak upíráno právo na vzdělání. Po rozpoutání diskuse umožnili úředníci ostravského školského úřadu žákům zvláštních škol přestoupit do běžných základních škol. V Ostravě tvoří Romové podle odhadů jejich představitelů kolem deseti procent obyvatel, žije jich tu asi 32.000. Přestože je zde podle průzkumu ERRC mezi Romy méně než pět procent dětí školou povinných, tvoří asi 50 procent všech žáků zvláštních škol. To podle Romů svědčí o rasové segregaci a porušování Listiny základních práv a svobod.

Soudci na semináři upozornili na problém určování příslušnosti k romskému etniku. K romské národnosti se při posledním sčítání lidu přihlásilo zhruba 11.700 lidí; podle odhadů může žít v Česku až 300.000 Romů. V případě, že země nemá daná pravidla, jak určit příslušníka menšiny, měla by podle pracovnice Maďarského helsinského výboru Lilly Farkasové přihlédnout k pravidlům EU. Podle nich je menšina specifická odlišnými zvyky, vlastnostmi i kulturou.

Lidé do 36 let budou moci na pořízení vlastního bydlení získat nízkoúročenou půjčku až 300.000 korun. Návrh ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda. Ministr Jiří Paroubek (ČSSD) předpokládá, že se půjčky začnou vyplácet do deseti dnů. Letos vyčleněné peníze stačí pro zhruba 1300 lidí, řekl na tiskové konferenci během zasedání vlády Paroubek. Ekonomové namítají, že by se stát měl spíše soustředit na již vyplácené podpory, například na dotaci k hypotékám.

Úvěr se splatností až 20 let a úrokem dvě procenta ročně bude žadatel vracet v měsíčních splátkách asi 1500 korun. Při koupi bytu nebude záležet na jeho stáří. Úvěr si mohou vzít manželé, z nichž alespoň jeden nedosáhl v den podání žádosti 36 let. Na půjčku mají nárok i nesezdané páry, které pečují alespoň o jedno nezletilé dítě. Žadatel může na každé dítě, které se narodí po uzavření smlouvy, odečíst 30.000 korun. Půjčky mají být podle ministerstva jedním z opatření, které podpoří porodnost v Česku.

Stát by se však měl podle ekonomů soustředit na podporování současných příspěvků do bydlení. Schválená půjčka podle hlavní ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové trhu bydlení výrazně nepomůže. "Půjčka ve výši 300.000 je příliš malá na to, aby pomohla rodině ke koupi bytu," uvedla Šichtařová. Poznamenala, že stát by mohl místo nové půjčky zvýšit například dotaci k úrokům z hypotečního úvěru. Právě hypotéky jsou podle ekonoma Volksbank Vladimíra Pikory velmi efektivním způsobem financování bydlení. Dalším opatřením, které by mělo mít přednost před novomanželskou půjčkou, by podle Šichtařové mělo být ponechání DPH na stavební práce v nižší, pětiprocentní sazbě. "Je směšné, aby stát vynakládal prostředky na podporu bydlení a vzápětí si je bral zpět na daních," dodala ekonomka. Rovněž podle Pikory by ponechání nižší DPH u stavebních prací spojených s bydlením bylo významnou pomocí. "Nižší daň z přidané hodnoty by se přitom projevovala stejně u všech skupin obyvatelstva a nezvýhodňovala by jednu skupinu na úkor druhé," uvedl ekonom. Vyjádřil také obavy, že ve skutečnosti mohou být ceny bytů vyšší než předpoklady politiků a bydlení tak pro značnou část populace může zůstat i nadále nedostupné.

S výší podporované půjčky nesouhlasí bývalý ministr pro místní rozvoj a současný ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU). Podle něj je částka 300.000 korun nízká na to, aby podpořila lidi, kteří na bydlení bez pomoci státu nedosáhnou. Úvěr by se podle něj měl zvednout alespoň na 500.000 korun. Podle MMR však záleží na možnostech rozpočtu. Také podmínky poskytnutí půjčky jsou potenciálně velmi dobře zneužitelné, řekl ČTK Němcův mluvčí Petr Dimun. Rovněž lidovci měli k návrhu půjček výhrady. Podle nich měli mít na zvýhodněný úvěr nárok jen manželé.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář čeká, že o 51,1 procenta státu v Českém Telecomu se budou vážně ucházet více než tři telekomunikační firmy. Ministr na tiskové konferenci řekl, že vedle Swisscomu a TDC projevili v minulých dnech zájem i zástupci France Telecomu. Podle něho existují o Český Telecom i další uchazeči.

Vláda rozhodla, že nejprve nabídne 51,1 procenta v Českém Telecomu strategickým investorům. Teprve v případě, že do března nenajde kupce, prodá akcie firmy na kapitálových trzích. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka, který prosazoval rychlý prodej akcií přes trh. Podle něj jde o kompromis, kdy si vláda nechává otevřenou možnost vrátit se k variantě prodeje na trzích. Do konce roku by mělo být zahájeno zkrácené výběrové řízení, ve kterém budou oslovení potenciální zájemci z řad telekomunikačních firem. Na základě výsledku tendru se vláda rozhodne, zda prodá celý podíl jeho vítězi nebo nabídne akcie na trhu. Jaký výnos z prodeje vláda očekává, ministr neuvedl. Ekonomové jej nejčastěji odhadují kolem 52 až 57 miliard korun. Při rozhodování v tendru by měla mít rozhodující vliv cena. Při závěrečných jednáních by měl být podle ministra výnos jediným kritériem.

Podle analytika Patria Finance Tomáš Gaťka bude mít přijatá varianta prodeje dlouhodobě na akcie firmy negativní vliv, i když připustil krátkodobé posílení. "To může být dáno spekulacemi, že vláda již má nějakého vážného zájemce," uvedl. Pokud se nepovede prodej firmy strategickému investorovi, bude to negativní signál pro potenciální kupce před nabídkou na trhu a vláda získá výrazně méně, než kdyby akcie nabídla přes trh nyní, míní analytik.