Zprávy | Z archivu rubriky


Počet odposlechů v České republice je ve srovnání s jinými evropskými státy průměrný, tvrdí policejní analýza. Některé její výsledky zveřejnila Česká televize (ČT) v pořadu Otázky Václava Moravce. Předseda sněmovní komise pro kontrolu použití operativní techniky Jiří Bílý z ODS ale závěry policejního materiálu v tomtéž pořadu zpochybnil. Policejní prezident Jiří Kolář v ČT uvedl, že ho výsledky analýzy nepřekvapily. Právě kvůli stoupajícímu počtu odposlechů se Kolář nedávno stal terčem ostré kritiky. Zatímco za celý rok 2000 uvádějí statistiky policejního prezidia 5019 odposlechů, za první pololetí letošního roku to již bylo 5164. Z některých jejích závěrů, které ČT zveřejnila, mimo jiné vyplývá, že v ČR bylo v období 1998 až 2000 šestnáct odposlechů na 100.000 lidí a například v Německu to bylo 15, ve Švýcarsku 33, v Rakousku devět, ve Francii 24, v Itálii 76 a v Nizozemsku 62. Nejčastěji využívají kriminalisté odposlechy při vyšetřování drogové kriminality (26 procent), následují násilné trestné činy (24 procent), majetkové (22 procent), hospodářské (14 procent), ostatní (10 procent) a mravnostní trestné činy (čtyři procenta). Kolář v ČT řekl, že ho příjemně překvapila efektivita odposlechů. Analýza uvádí, že v roce 2003 odposlechy přinesly skutečnosti významné pro trestní řízení ve zhruba 67 procentech případů, v nichž byly nasazeny. Bílý ale závěry analýzy zpochybnil. "Pro mě to je moc čísel a nevěřím tomu. Vím, že se tam nechá do těch čísel spousta věcí schovat," míní. Dodal, že počet odposlechů v ČR neustále roste. První náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk v ČT uvedl, že nynější právní úprava odposlechů je v tuzemsku přísnější než v okolních zemích.

Dobré sněhové podmínky přilákaly dnes do horských středisek v Libereckém kraji stovky lyžařů. "V sobotu bylo zataženo a hodně foukal vítr, dnes bylo mnohem příjemněji a také lidí bylo víc," řekl ČTK pracovník lanovky v Harrachově na Semilsku. Podobně to dnes vypadalo i na dalších místech v kraji. Podmínky k lyžování výrazně zlepšil nový sníh. V Jizerských horách ho podle odhadu připadlo kolem 15 až 20 centimetrů a v západní části Krkonoš dokonce až 35 centimetrů. Přesto ve všech střediscích využívají mrazivého počasí a umělé zasněžování běží naplno. "Zatím nejsou všechny vleky a lanovky v provozu, ani to nebylo třeba, počítáme, že je rozjedeme až o Vánocích," dodal pracovník Sportovního areálu v Harrachově. Také v Jizerských horách se intenzivně pracuje na úpravě sjezdovek. Poprvé se o víkendu lyžovalo také na libereckém Ještědu. Do Beskyd si našlo o víkendu cestu jen minimum návštěvníků a lyžařů. Způsobilo to špatné počasí, které na horách panovalo, i malá sněhová pokrývka, která umožnila lyžování jen na svazích s umělým zasněžováním. "Poslední víkend před Vánoci je to každý rok stejné, lidé vyrážejí hlavně do supermarketů a dodělávají vánoční úklid," řekl ČTK dispečer beskydské horské služby Jaroslav Kozák. Slabší návštěvnost zaznamenala o víkendu i lyžařská střediska v Jeseníkách. Lyžařům, kteří dorazili, kazilo požitek z jízdy počasí. Oba dny sněžilo a bylo zataženo. Dispečer Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner dnes ČTK řekl, že o víkendu byla v horách v provozu všechna horská střediska. Některá z nich fungují díky umělému sněhu. Na návštěvu hor nebude podle něj vzpomínat v dobrém 14 lyžařů, kteří se na svazích zranili. Čtyři z nich utrpěli vážné zranění, řekl záchranář.

Komunisté chtějí požádat předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o to, aby se ještě do konce roku konala mimořádná schůze dolní komory ke zmrazení mezd politiků. Otázka ale je, zda je to reálné. Tento týden totiž naznačil, že ve sněmovně zatím není většinová vůle pořádat kvůli tomu ještě letos mimořádné jednání. Zaorálkův poradce Libor Vacek ČTK řekl, že iniciativu komunistů nyní nechce blíže komentovat. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček dnes v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce uvedl, že předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik počátkem příštího týdne Zaorálka velmi pravděpodobně o schůzi k platům požádá. Ke svolání mimořádné schůze je třeba podpisů aspoň 40 poslanců, sami komunisté jich mají 41. Kováčik ale dnes v rozhovoru s ČTK řekl, že vzhledem k tomu, že zákonodárci už odjeli na svátky, teď není schopen zajistit potřebný počet podpisů vlastních poslanců. Chce proto v pondělí požádat Zaorálka o to, aby oslovil i klub ČSSD, který má 70 členů. Tyto dvě frakce by podle Kováčika mohly dát potřebných 40 podpisů dohromady tak, aby se schůze konala ještě do konce roku. Zmrazení mezd ústavních činitelů navrhla vláda minulý týden. Její novela má vrátit tyto platy na úroveň před jejich listopadovým zvýšením a pak je zmrazit. Předloha počítá s tím, že soudcům a státním zástupcům by se platy zvýšily k 1. lednu 2005, ale pak by se do roku 2007 už zvyšovat neměly.

Asi 500 lidí přišlo v neděli ráno do brněnské katedrály sv. Petra a sv. Pavla na Petrově na slavnostní bohoslužbu, spojenou s prvním předáváním betlémského světla. Symbol lidské sounáležitosti o vánočních svátcích skauti dopravili i letos z Vídně a po Česku se bude rozvážet do 22. prosince, řekla novinářům mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Skauti světlo týden schraňovali, aby ho dnes předali při bohoslužbě brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu a lidé si z něj mohli poprvé připálit. Přinesli si k tomu svíčky či petrolejky. Skauti přinesli dnes také betlémské světlo do tramvaje brněnského dopravního podniku. Tramvaj bude po celý den až do 18:00 přejíždět mezi několika stanovišti ve městě a nabízet kromě světla i koupi ručně vyráběných svíček z chráněných dílen ve Znojmě. Plamen betlémského světla každoročně zažehne dítě v jeskyni Narození Páně v Betlémě. Předávání světla v evropských zemích iniciovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989. První světlo přivezli do revolučními událostmi zmítaného Československa čeští exiloví skauti z Rakouska. Skauti z Olomouckého kraje budou ve středu dopoledne rozvážet po regionu betlémské světlo. Lidé si pro něj mohou moci přijít na vlaková nádraží. Česká delegace přivezla betlémské světlo minulý víkend z Vídně. Do hanácké metropole dorazí betlémské světlo ve středu před 07:30 z Brna, kde ho skauti začali roznášet již dnes. Jedna část skautů poveze lampu do Zábřehu a dále do Jeseníku. Druhá absolvuje takzvaný hanácký okruh přes Náměšť na Hané do Prostějova. Poslední skupina pojede po trase Moravský Beroun, Krnov a Opava. "V Krnově předáme světlo polským skautům, kteří jej odvezou domů," uvedl Pečínka.

Privatizace Severočeských dolů (SD) by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana měla "směřovat k elektrárenské společnosti ČEZ". Státní firma ČEZ podle něj stojí před strategickým rozhodnutím o rekonstrukci či nové výstavbě tepelných elektráren, protože těm nynějším do roku 2015 vyprší doba životnosti. "Aby mohl ČEZ takovéto rozhodnutí udělat, musí společnost "vidět" do těžby uhlí a jeho cen," dodal Urban. Za ideální variantu dalšího fungování SD považují jejich spojení s ČEZ i horničtí odboráři. ČEZ je významným vlastníkem hnědouhelné firmy a zároveň jejím největším odběratelem. Integraci nahrává podle odborů i schválený scénář energetické koncepce státu, vycházející z hnědého uhlí jako hlavní energetické suroviny. Ministerstvo posunulo termín pro rozhodnutí o budoucnosti největší tuzemské hnědouhelné firmy na závěr února 2005. Vláda privatizaci Severočeských dolů zahájila loni v létě. O 55procentní státní podíl projevila nejprve zájem více než desítka společností, většina z nich - včetně ČEZ - ale neprošla předkvalifikačním kolem. Do soutěže nakonec postoupily tři firmy - Appian Group, která vlastní MUS, a skupiny Penta a J&T, kterou meziresortní privatizační komise doporučila za vítěze. Kabinet ale privatizaci na začátku března zrušil, protože uchazeči nenabídli cenu odpovídající spodní hranici odhadu, která měla být 7,5 miliardy korun. Vláda poté uložila ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu financí předložit do konce prosince návrh dalšího postupu při nakládání se státní majetkovou účastí.

České aerolinie (ČSA) na svých linkách mezi New Yorkem a Prahou letos přepraví 155.000 cestujících, což je o 21,5 procenta více než v roce předcházejícím. Na základě dosavadních čísel to odhaduje ředitel severoamerického zastoupení ČSA Miroslav Bělovský. Více než polovinu letenek, 53 procent, prodají ČSA ve Spojených státech. Díky těmto výsledkům jsou ČSA suverénně největším českým exportérem na americkém trhu, řekl Bělovský ČTK v New Yorku. V příštím roce očekává pokles růstu počtu cestujících na deset procent. Důvodem jsou především klesající kurz dolaru a rostoucí ceny za turistické služby v České republice, což může Američany od cestování do Prahy mírně odrazovat. Zhruba polovinu klientely na zámořských linkách ČSA tvoří právě občané USA. Přesto aerolinie od letní sezony rozšíří počet letů do New Yorku o tři na celkových 11 týdně. Každý den bude od května létat linka na letiště Johna F. Kennedyho a čtyřikrát týdně do Newarku v nedalekém Jersey City. Marketingovým záměrem ČSA v severní Americe není konkurovat nízkou cenou, ale dokonalými službami, uvedl. Vedle Američanů se soustředí na takzvanou etnickou klientelu, tedy na cestující, kteří mají osobní vztah k regionu střední a východní Evropy, ať už se tam narodili, nebo tam mají příbuzné. Na prvním místě to jsou Češi, kteří tvoří asi 20 procent cestujících z New Yorku. Zhruba 17 procent jsou Slováci, jimž ČSA nabízejí i spojení z Prahy do Bratislavy, Košic, Sliače a od příštího roku také do Žiliny. Přestože Praze konkuruje při získávání slovenské klientely vídeňské letiště, zůstávají ČSA na Slovensku největším leteckým přepravcem, řekl Bělovský.