Zprávy | Z archivu rubriky


Unionisté a lidovci budou chtít v nové koaliční dohodě "blokační mechanismy", které by zabránily sociálním demokratům zásadní věci prosazovat spolu s komunisty. Lídři KDU-ČSL Miroslav Kalousek a US-DEU Pavel Němec to v pátek řekli v rozhlasové stanici BBC.

"Jde nám o to, abychom se dohodli, že u významných věcí bude koalice hlasovat společně," uvedl Němec. Je to podle Kalouska logický požadavek vzhledem k tomu, že se v sociální demokracii ozývají hlasy, které požadují spolupráci s komunisty. Koalice má 101 hlas, sociální demokraté a komunisté dohromady 111.

Dohodu o tom, že vládní strany zajistí podporu všech svých poslanců legislativním návrhům, jež koalice označí za významné, obsahovala i minulá koaliční smlouva. Na svět jí pomohla nespolehlivost některých unionistických zákonodárců. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla a místopředseda Stanislav Gross ale přesto pohrozili tím, že například protikorupční zákony prosadí spolu s komunisty, když pro ně nenaleznou podporu u koaličních partnerů. Svou hrozbu ale neuskutečnili.

Podle nového unionistického poslance Zdeňka Kořistky by tomu mohlo zabránit například právo veta. Bylo by to podle něj dobré proto, že se "otevřeně vyjednává s komunisty". S představiteli KSČM se ve čtvrtek sešel Gross, kterého prezident Václav Klaus pověřil jednáním o nové vládě. S komunisty se ale nedohodl, stejně jako s občanskými demokraty.

Obvinění někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby a tří dalších lidí z podvodu při opravách v Konferenčním centru Štiřín bylo předčasné. Žalobce proto květnové usnesení policie o zahájení jejich trestního stíhání koncem června zrušil. "Do usnesení byla podána stížnost a té stížnosti bylo vyhověno," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Protikorupční služba se v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí Štiřína, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí, zabývá třemi samostatnými případy. Spadají do éry ředitele Jiřího Zoufala a jde v nich o porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod i korupci. Dvě z kauz zůstávají bez obviněných. Není ale vyloučeno, že za podvod při opravách ve Štiříně padnou časem obvinění znovu. "V okamžiku, kdy se usnesení rušilo, jevilo se obvinění jako předčasné, takže byly dány pokyny k dalšímu šetření," uvedl Omelka. Podle zrušeného obvinění se vedle Srby dopustili trestné činnosti i jeho bývalá rodinná přítelkyně Eva Tomšovicová, Zoufal a jednatel stavební firmy Petr Langer. Jsou podezřelí z toho, že stát připravili o desítky milionů korun, když uzavřeli smlouvy na provedení stavebních prací za ceny mnohonásobně vyšší, než bylo obvyklé. Podle některých informací údajně dostal Srba po uzavření smluv a dodatků s vítězi veřejné soutěže pět milionů korun.