Zprávy | Z archivu rubriky


Nová vláda, která nahradí kabinet Vladimíra Špidly, by podle ekonomů měla pokračovat v reformách s cílem omezit rozpočtové schodky. Zároveň by se měla snažit alespoň připravit půdu pro zásadní změnu důchodového systému. Špidlovy reformy byly v tomto ohledu nedostatečné. Stanislav Gross, který možná bude nový kabinet sestavovat, chce ve stabilizaci veřejných financí pokračovat. "Prioritou číslo jedna je pokračovat ve stabilizaci veřejných rozpočtů, aby státní dluh rostl pomaleji, nebo aby se jeho růst úplně zastavil," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Pokud po roce 2008 nebude mít Česko rozpočtový schodek nižší než tři procenta HDP, hrozí mu i poměrně vysoká finanční sankce ze strany Evropské komise. Letos Česká republika počítá se schodkem pod šesti procenty HDP. Vláda podle Marka zřejmě do příštích parlamentních voleb nezačne s reformou důchodů, měla by proto alespoň připravovat podmínky pro její zahájení. Žádoucí by bylo vypracovat možné varianty a vyjednávat napříč politickým spektrem, kterou z možností zvolit, uvedl. Gross řekl, že stabilizace veřejných financí je velmi důležitá. Sociální demokracie od ní podle něj neustoupí. Konkrétní kroky ale nespecifikoval s tím, že stabilizace veřejných financí je cíl. Jednotlivé kroky reformy jsou podle něj jenom technologické části. Podle názoru britského podnikatelského listu Financial Times rezignace premiéra Špidly zpomalí už tak slabé tempo českých hospodářských reforem.

Ústřední výkonný výbor ČSSD pověřil Stanislava Grosse, aby vedl další jednání o nové vládě. Podle neoficiálních informací dává Gross přednost menšinové vládě s KDU-ČSL, v níž by měl být i předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na tiskové konferenci ale Gross řekl jen to, že by si přál vznik vlády, která by se neopírala o podporu komunistů. Nevyloučil další spolupráci současných koaličních partnerů. Gross, který vede sociální demokracii po odchodu Vladimíra Špidly, nechtěl jakkoli předjímat, zda ho prezident Václav Klaus pověří sestavením nového kabinetu. Špidlova rezignace na funkci šéfa ČSSD a příští týden i na post premiéra neznamená podle Grosse neochotu dál spolupracovat s nynějšími koaličními partnery. Na dotaz, zda v to počítá i US- DEU, odvětil, že není zodpovědné uzavírat si prostor pro různé varianty. Spolupráce je navíc podle něj širší pojem než koalice. S lidovci a unionisty si chce promluvit v úterý na koaliční schůzce.

Ústřední výkonný výbor v sobotu neschválil usnesení, kde by konstatoval, že ČSSD zůstává ve vládě pod vedením Vladimíra Špidly - pro bylo jen zhruba 40 delegátů z přibližně 160 hlasujících. Gross tvrdil, že to nelze interpretovat jako definitivní zánik svazku ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. "Nemůžeme v tuto chvíli říci, že by to znamenalo, že nechceme spolupracovat s našimi stávajícími partnery, to znamená s KDU-ČSL a s Unií svobody," uvedl.

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla odchází z obou funkcí. Demisi vlády s ministry projedná ve středu na řádném zasedání kabinetu. Poté to oznámí prezidentu Václavu Klausovi. "Nepodařilo se mi na ústředním výkonném výboru obhájit svou koncepci koalice 101 hlasů založené na půdorysu KDU- ČSL, Unie svobody a sociální demokracie," uvedl na tiskové konferenci po zasedání stranického orgánu jako důvod rezignace na funkci premiéra. "Nemáte-li podporu svého politického hnutí, těžko můžete dělat premiéra," řekl novinářům. Funkci lídra opouští prý proto, aby se "věci daly do pohybu". Ve vedení ČSSD by totiž Špidla podle stranických stanov mohl zůstat i po sobotním hlasování o nedůvěře v jeho osobu. Přestože mu ji vyslovilo 103 členů ústředního výkonného výboru, k jeho odvolání by to nestačilo, protože to není třípětinová většina, jak ukládají stanovy. Špidlův rival Stanislav Gross, který po něm převezme vedení ČSSD a podle očekávání bude vyjednávat i o nové vládě, naopak v hlasování jednoznačně uspěl. Zatímco mu vyslovilo nedůvěru 51 členů výboru, 106 mu jich důvěru naopak dalo. Odcházející Špidla je přesvědčen, že jeho kabinet po dva roky "zemi dobře spravoval". Na dotaz, zda pro něj bude místo v případném kabinetu Stanislava Grosse, odpověděl, že by to podle všech vědeckých teorií nefungovalo.

Špidla patří k prvním členům po listopadu 1989 obnovené sociální demokracie. Pochází z jižních Čech. V ČSSD připravoval ještě za Zemanova vedení sociální program strany. Po vítězných volbách v roce 1998 se stal ministrem práce a sociálních věcí menšinového sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana. Krátce byl pověřen i výkonem funkce ministra zdravotnictví, když resort opustil ministr Ivan David. Předsedou ČSSD se stal na sjezdu v roce 2001, na kterém už tehdejší předseda Zeman nekandidoval.