Zprávy | Z archivu rubriky


Dvě cédéčka, která obsahují vždy čtyři písně, pokřtila ve čtvrtek v baru na Národní třídě v Praze zpěvačka Jana Kratochvílová. "Oba disky vydáváme pro náš nový Fond naděje, který jsme založili teď po tragické smrti mého bratra Miroslava Kratochvíla," řekla zpěvačka ČTK. Založením fondu chce pomáhat všem, na které jejich blízcí zapomněli, těm, kteří trpí či nedokáží unést tíhu života. Do Prahy přiletěla Kratochvílová ve středu z Londýna se svým přítelem, hudebníkem Jiřím Hrubešem. Cédéčka nazvaná Hvězda naděje a Rise Up 1 mají podle extravagantní interpretky povzbuzovat v lidech naději. "Říká se, že naděje umírá poslední; naděje ale neumírá nikdy," apelovala Kratochvílová na lidi, aby nepodléhali skepsi a milovali život a své bližní a pomáhali jim. Album lze získat na internetové adrese www.arma-d.com.

Kratochvílová, excentrická zpěvačka s nepřeslechnutelným hlasem, je mezi českými posluchači stále známá především díky Dlouhé bílé žhnoucí kometě či písni V stínu kapradiny. V roce 1983 emigrovala do Velké Británie a vystupovala pod jmény Jana Pope, Z Goddess (Bohyně), Zuru, Heretyka (Kacířka), Uriel a NymfoJanka. Začala se prohlašovat za šiřitelku pozitivní vesmírné energie a vystupovat v kostýmech mísících stylové prvky heavy metalu se sadomasochistickou dominou, mimozemšťankou i vikingskou bohyní. Ač je jí letos 51 let, stále srší energií - ostatně říká o sobě, že jí je už více než sto let a své staré fyzické tělo dávno opustila.

Pražská záchranná služba bude o svátcích fungovat naplno. Záchranáři ve čtvrtek slíbili primátoru Pavlu Bémovi, že práci nepřeruší. Od požadavku na odvolání ředitele záchranky Zdeňka Schwarze však neustoupili. Budou s ním vyjednávat do konce ledna o kolektivní smlouvě. Pokud budou nespokojeni, budou znovu žádat jeho hlavu.

"Jsem mimořádně spokojen. Záchranka bude fungovat na 150 procent během vánočních svátků. Nikdo nebude stávkovat, všechna výjezdová stanoviště budou v plné pohotovosti," řekl po jednání s vedením záchranky a odboráři novinářům primátor Bém, který se ve sporu s odbory postavil na stranu ředitele.

Se zástupci 21 výjezdových stanovišť i odboráři hovořil Bém o tom, co by si přáli do budoucnosti, aby se v pražské záchranné službě zlepšilo. Od odborářů očekává analýzu problémů. Znovu se s nimi sejde na přelomu ledna a února. "Budeme v jednáních pokračovat, aby problémy nezapadly pod stůl a jejich řešení přineslo záchrance kvalitu a dobrý rozvoj," uvedl Bém.

Situaci po nedávném vzbouření členů jedné ze tří odborových organizací vidí ředitel Schwarz "pozitivně". Podle něj se udělala tlustá čára, je dohoda s odbory na krocích, které je třeba udělat do konce ledna. Pak se znovu všichni sejdou s primátorem. "Teď máme první úkol hned po svátcích se sejít nad kolektivním vyjednáváním, aby se uzavřela kolektivní smlouva, což přispěje k uklidnění situace," řekl Schwarz ČTK.

Část zaměstnanců pražské záchranné služby si již delší dobu stěžuje na údajnou šikanu a na neúnosné podmínky řadových pracovníků. Petici s výhradami vůči vedení prý podepsalo asi 150 ze 490 zaměstnanců, mezi členy výjezdových skupin většina.