Zprávy | Z archivu rubriky


Česká ekonomika se pomalu přibližuje úrovni Evropské unie. V přepočtu na obyvatele dosáhlo bohatství Česka v roce 2003 téměř 73 procent průměru současné EU, uvedl na internetových stránkách Český statistický úřad. Hlavním důvodem přibližování k EU však nejsou úspěchy tuzemské ekonomiky, ale letošní rozšíření unie o chudší státy, které výrazně zamíchalo předchozí statistikou včetně údajů o průměrném HDP unie. Praha se tak dostala na téměř 164 procent unijního průměru.

Hlavní město ČR je suverénně nejbohatším regionem z desítky nových členů EU a jednou z nejbohatších oblastí celé EU. Praha však podle expertů nevytváří takové bohatství, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho českých firem má totiž v Praze pouze administrativní sídlo a ve skutečnosti působí ve středních Čechách nebo třeba na opačném konci republiky. Statisticky se však jejich činnost počítá do bohatství Prahy. Mezi hrubým domácím produktem Prahy a ostatních českých regionů zeje hluboká propast. Zatímco na jednoho Pražana připadá HDP ve výši téměř 564 tisíc korun, na obyvatele dalších krajů připadá výkon kolem 200 tisíc Kč. Metropole se také podílí jednou třetinou na všech investicích v ČR.

Ke statistickému růstu bohatství českých regionů navíc přispěje předpokládané další rozšíření EU o Bulharsko, Rumunsko a případně Chorvatsko. Tyto chudé státy opět sníží průměrné bohatství unie a Česko se v očích statistiků opět posune mezi bohatší státy.

Česká republika pošle do jihovýchodní Asie, kterou postihlo katastrofální zemětřesení, humanitární pomoc v hodnotě deseti milionů korun. V postižených oblastech pobývá podle ministerstva zahraničí nanejvýš tisícovka českých turistů. Několik Čechů bylo zraněno, s několika desítkami českých turistů se dosud nepodařilo navázat kontakt. Českým občanům úřady zajistí konzulární, lékařskou i psychologickou pomoc, v případě potřeby je do vlasti přepraví armádní speciály.

S dopravou první humanitární pomoci (balené pitné vody) pomohly České aerolinie. "Zdroje pitné vody jsou tam znečištěny. Další humanitární pomoc bude následovat, ať už finanční, nebo materiální. Jde zhruba o deset milionů korun," řekl novinářům po dnešní poradě zástupců zainteresovaných ministerstev ředitel sekce předsedy vlády Miroslav Kostelka. Prvních pět milionů už uvolnilo ministerstvo zahraničí, poskytnutí dalších pěti milionů korun musí ještě začátkem ledna schválit vláda.

Letadlem do Colomba, které z Ruzyně vzlétlo v pondělí po 14:00, odletěli i dva lékaři a psycholog. Ministerstvo zdravotnictví bleskově vybralo specialisty na traumatické a posttraumatické stavy z pražské Všeobecné fakultní nemocnice a z Nemocnice Na Homolce.

Klienti všech velkých českých cestovních kanceláří v jihovýchodní Asii jsou v pořádku, mnozí Češi ale cestovali do turisticky atraktivních zemí na vlastní pěst. "Ministerstvo zahraničních věcí každopádně nedoporučuje českým občanům cestovat do postižených oblastí," řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Černínský palác posiluje počty svých konzulárních pracovníků v oblasti, aby mohli pomoci českým občanům. Na nejvíce postiženou Srí Lanku ministerstvo dočasně přeložilo konzulku z českého velvyslanectví v indickém Dillí, jižní pobřeží Thajska bude mít na starosti diplomat z ambasády v Bangkoku. Do oblasti míří i konzulární specialista na nouzové situace.

V případě potřeby se mohou lidé obrátit na krizové linky ministerstva zahraničních věcí na číslech 224182425, 224182237 a 224182254. Ministerstvo vnitra zprovoznilo psychologickou linku, na níž se mohou obrátit příbuzní českých turistů nebo lidé, kteří se z místa živelní pohromy vrátí. Volat mohou na pevnou linku 974 833 235 nebo na mobilní telefon 603 190 617. "Odborníci jsou na pevné lince k dispozici v pracovní dny od 08:00 do 16:00 a na mobilním telefonu denně od 08:00 do 20:00," informovala ČTK mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Psychologové lidem poskytnou odbornou pomoc nebo jim poradí, kam se mají obrátit.

Česká republika v pondělí jménem prezidenta, premiéra a ministra zahraničních věcí zaslala státům zasažených katastrofálním zemětřesením soustrastné telegramy.