Zprávy | Z archivu rubriky


Asi čtyři desítky ruských školáků, které letos v září přepadlo v severoosetském Beslanu teroristické komando, ukončily ve středu léčebný pobyt v Česku. Po zhruba čtyřech týdnech strávených v karlovarské léčebně Mánes, si děti tři dny užívaly Prahy. Prohlédly si zde památky a navštívily také smíchovský pivovar.

"Léčebný pobyt zcela splnil svůj účel. Už po týdnu jsme viděli, že se děti adaptovaly. Projevilo se to v jejich chování i ve výtvarných pracích. Také dospělí už mají jiné téma k rozhovoru. Bylo to pro ně určitě ozdravné a do smutného Beslanu přivezou trochu jiné téma rozhovoru. Otázkou ale je, co je čeká doma," řekla ČTK ředitelka karlovarské léčebny Svatava Lísková, která děti a jejich rodiče doprovázela i v Praze.

Většina dětí byla ve věku do deseti až dvanácti let. V Karlových Varech absolvovaly léčebnou kúru, která zahrnovala koupele, masáže, saunování a také tělocvik, plavání a hipoterapii. Na programu měly i četné výlety.

"Podle výtvarných i herních projevů to vypadá, že se oprostily od motivů jako je válka, boj, tanky nebo děla. Teď začaly malovat barevně a jiná témata," uvedl Lísková. Dodala ale, že na své hrůzné zážitky děti neustále vzpomínají a vyprávějí je. "To je ale správné. Je to i terapie dospělých. Musí to téma opakovat, prožívat znovu a znovu. Jen tak se z toho vypovídávají. Bylo by špatné, kdyby to v sobě drželi a naopak se bránili o tom hovořit," řekla ředitelka.

Teroristé zadržovali v beslanské škole přes tisíc lidí z nichž 330 zemřelo. Mezi oběťmi bylo 172 školáků. Většina dětí, které byly v Karlových Varech, ztratila někoho ze svých blízkých. Pobyt v Česku jim měl především pomoci oprostit se od stresu.

Podle Lískové očekává léčebna Mánes už 5. ledna další skupinu z Beslanu. Mělo by opět jít o 43 dětí a 30 dospělých, jako při prosincovém turnusu. Ruská strana nyní řeší problémy s jejich dopravou do Česka, kterou má podle vzájemné dohody hradit.

České ministerstvo zahraničí poskytlo na léčebný pobyt ruských dětí více než 1,8 milionu korun. Podobná částka by měla být vyčleněna také v lednu. Zatím však není jasné, který resort bude financování zajišťovat a o kolik turnusů celkem půjde. Jednají o tom ministerstva zdravotnictví a zahraničí.

České aerolinie vypravily ve středu další speciální linku z Prahy přes Dubaj do srílanského Kolomba, která může přepravit z oblastí postižených zemětřesením až 209 cestujících. "Součástí posádky bude i lékař, který bude zajišťovat zdravotní péči během letu zpět na palubě," sdělila ČTK mluvčí ČSA Jitka Novotná. Do postižených oblastí jihovýchodní Asie v těchto dnech pravidelně létají dva letouny se zvýšenou kapacitou, kterými se domů z místa přírodní katastrofy postupně vracejí čeští turisté. České aerolinie nabízejí využití volné kapacity zpátečních letů ze Srí Lnaky a Malediv do Prahy i pro klienty cestovních kanceláří a leteckých společností, které zrušily své linky do oblasti. Bližší informace lze získat na zastoupení ČSA v Kolombu na telefonu 009411345704 nebo na Call centru ČSA.

Další pravidelná linka ČSA z Prahy do Kolomba odletí ve čtvrtek. Při zpáteční cestě bude mít mezipřistání na Maledivách, kde nabere další české občany. Mezi nimi je i skupina českých umělců. Na letišti v Male po zemětřesení nefungují navigační systémy, proto ČSA poslaly do oblasti jednoho z nejzkušenějších pilotů - kapitána Michala Šášinku, který bude přistání pilotovat, uvedla mluvčí společnosti.

S každou linkou ČSA posílá stát do jihovýchodní Asie humanitární pomoc, zatím ve formě 16 tun balené pitné vody. Letecká společnost posílá z vlastních zdrojů pomoc v podobě balíčků první pomoci, hygienických potřeb a oblečení. Ve čtvrtek odlétá do Thajska armádní speciál s dalším nákladem humanitární pomoci a zdravotníky. Zpátky do republiky vojenský letoun přiveze další skupinu českých turistů.

ČSA nabízejí cestujícím, kteří se chystali na Srí Lanku v nejbližších dnech odletět, možnost změnit si termín odletu. Mohou tak učinit bezplatně do 31. ledna příštího roku, pokud zvolí náhradní termín přepravy s ČSA do konce dubna 2005. Konkrétní informace podá Call centrum ČSA na tel. 239 007 007.