Zprávy | Z archivu rubriky


Další Češi se ve středu odpoledne vrátili do Prahy ze Srí Lanky. Vyhlíželi unaveně, ale byli viditelně šťastní, že přežili řádění přílivové vlny. Na letišti v Praze - Ruzyni je kromě řady novinářů čekali jejich příbuzní, kteří pro řadu z nich měli kromě objetí i náhradní oblečení.

Mnozí z cestujících, kteří přiletěli do Prahy airbusem z Kolomba, neměli chuť podělit se o své zážitky, někteří byli sdílnější. "Měli jsme ohromné štěstí, byli jsme na pahorku. Viděli jsme tu vlnu přicházet, viděli jsem, jak to smetlo veškeré chýše a lidi," řekla novinářům Karla Doležalová. "Pár minut předtím jsme ještě plavali v moři. Tím, že jsme šli nahoru na skály, tak jsme si zachránili život. Bylo to neuvěřitelný," dodal Petr Lubinský. Oba mladí Češi byli ve středisku Unawatuna zhruba 120 kilometrů jižně od Kolomba. Postrádají jednu Češku a jednu Angličanku. "Byly to dvě starší paní, které ráno byly na pláži, uvedl Lubinský. Záchranné práce podle nich vázly. "Moc toho tam nefungovalo, tam záleželo na každém člověku, jak to udělá, jestli se vrátí dolů do zaplavené oblasti, jestli bude jíst nahoře s domorodci kokosy, nebo jak se dokáže postarat," řekl Lubinský. Na letiště do Kolomba se přepravili po dvou dnech, když se podařilo od trosek a nánosů bahna očistit cesty; cestovali i armádním vrtulníkem. Ocenili naopak práci českých úředníků i aerolinek.

Rodina Jana Čermáka z Liberce ve stejnou dobu zrovna snídala v hotelu. Poté, co udeřila přílivová vlna, viděli na pobřeží několik mrtvých. Podle Čermáka zavládl chaos, následující dva dny se o sebe museli starat sami. "Všichni místní utekli. Byli jsme tam bez vody, bez elektřiny, bez jídla," řekl novinářům. "Bylo to jako v nějakém katastrofickém filmu, jako když to vidíte v televizi," dodal.

Podle dalšího Čecha, který byl po příletu očividně ještě rozrušen a nechtěl říct své jméno, chyběla na místě jakákoli pomoc místních úřadů. "Tam nejsou žádní záchranáři, ti domorodci říkali, že tam takovou vlnu nikdy neviděli," řekl ČTK. Pomoc přišla až později od české cestovní kanceláře, podotkl.

"Nemají nic, zachránili si holý život," řekla novinářům matka jedné z turistek, které přílivová vlna zastihla v hotelu při snídani. Rázem se tak ocitli bez dokladů i dalších svých věcí. Její dceři a jejímu příteli pomohl český honorární konzul, opatřil jim ošacení i nějaké kapesné.

Stárnutí Evropy a problémy s tím spojené považuje český komisař Vladimír Špidla za stěžejní výzvu svého pětiletého mandátu. Chce na ni odpovědět komplexním způsobem, zanechat po sobě koncepci přístupu k tomuto jevu, který se během příštích desetiletí stane nejen sociálním, ale stěžejním ekonomickým a politickým faktorem. Špidla, který má v EK na starosti sociální politiku, hodlá v roce 2005 předložit členským státům a veřejnosti tzv. zelenou knihu, jež shrne problémy spojené se stárnutím a naznačí možná řešení. Z debaty o nich by se měla zrodit "bílá kniha", která už zahrne návrhy politik, konkrétních postupů. Na jejím základě si pak Špidla představuje cílené kroky - legislativní či koordinační. "Výsledkem má být souhrnná představa o reakci EU na demografické stárnutí. Bude se týkat nejen trhu práce a důchodových systémů, ale také zdravotní a sociální péče, urbanismu, veřejné dopravy, bytové politiky, organizace obchodu a služeb," vyložil ČTK Špidla. Jako příklad uvedl tendenci budovat hypermarkety na okrajích měst, zatímco v centrech obchody mizí. "Staří lidé, kteří tam žijí, obvykle nemají možnost použít auto, aby jeli deset kilometrů koupit si máslo. Znamená to, že budeme muset dopravit jídlo k lidem, kteří ztrácejí mobilitu. To je jedna o oněch velkých výzev." Podle prognóz EU bude v roce 2050 každému třetímu člověku v unii přes 60 let a každému dvanáctému přes 80 let. ČR se vzhledem k mimořádně nízké porodnosti do té doby dostane do skupiny čtyř zemí, ve kterých budou lidé starší 60 let tvořit více než 40 procent obyvatelstva (spolu s Řeckem, Itálií a Španělskem). Vedle péče o staré lidi je podle Špidly správné usilovat o zvyšování věku odchodu do důchodu. Nesouhlasí s tím, aby důchodové systémy řešily problémy nezaměstnanosti, a předčasný odchod do důchodu považuje za anachronismus. Pokud mají systémy předčasných důchodů pokračovat, pak by měly být penze odstupňovány podle počtu odpracovaných let. EU podle něj bude působit tak, aby se starším lidem umožnilo pracovat.

Při nedělním katastrofálním zemětřesení v Indickém oceánu se vážně zranilo šest českých občanů, kteří tou dobou pobývali v Thajsku. Jsou v péči lékařů místních nemocnic. Tři byli hospitalizováni s vážnými zraněními, jako jsou komplikované zlomeniny a hluboké řezné rány, řekl ČTK telefonicky z Bangkoku pracovník českého velvyslanectví. Úřady nemají zprávy, že by mezi desítkami tisíc obětí přírodní pohromy byli i čeští občané. Svým příbuzným a blízkým se zatím neozvalo více než 200 českých turistů, kteří se v kritickou dobu pohybovali v pobřežních regionech jihovýchodní Asie. Situace v oblasti zůstává nepřehledná. Převážná většina Čechů je však v pořádku a budou se postupně vracet domů, včetně zraněných a hospitalizovaných. Podle agentury AP byla v Thajsku při úderu ničivé mořské vlny vážně zraněna také česká topmodelka Petra Němcová. Ministerstvo zahraničí průběžně upravuje a aktualizuje seznam osob, o jejichž osudu jejich příbuzní a blízcí nic nevědí. V úterý ráno čítal 381 jmen. "V půl jedné se počet pohřešovaných osob snížil na 224. Je šest zraněných v Thajsku, z toho tři vážně - mají komplikované zlomeniny či hlubší rány," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. O situaci českých občanů v postižených oblastech a humanitární pomoci jihovýchodní Asii jednal na ministerstvu zahraničí krizový štáb, znovu se sejde ve středu ráno. Ministerstvo už do krizových oblastí poslalo konzuly, kteří na místě pomáhají českým občanům v případě zranění, ztráty dokladů a dalších potíží. Lidem na Srí Lance pomáhá honorární konzul v Kolombu, dočasně přeložená konzulka z velvyslanectví v indickém Dillí a také konzulární specialista na nouzové situace vyslaný z pražského ústředí. V jižní oblasti Thajska působí už od zemětřesení rada velvyslanectví v Bangkoku Milan Šimko, do regionu směřuje i velvyslanec Jiří Šitler.