Zprávy | Z archivu rubriky


Na seznamu českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým doma, bylo ke čtvrtečnímu večeru 104 jmen. S ohledem na rozsah katastrofy a přibývající čas je mezi pohřešovanými s největší pravděpodobností i několik Čechů, kteří přírodní pohromu nepřežili, řekl novinářům ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) po jednání krizového štábu. Vážné obavy mají diplomaté o život šesti až sedmi lidí. České úřady zatím evidují v jihovýchodní Asii pět zraněných českých občanů, z toho tři těžce zranění jsou hospitalizováni v Thajsku, dva lidé utrpěli zranění na Srí Lance. Úředně ale diplomaté stále nemají potvrzené informace o českých obětech, i když prověřovali i různé indicie od turistů, zdůraznil ministr Svoboda.

"Cestovní kanceláře pohřešují mezi svými klienty v tuto chvíli maximálně do deseti osob," oznámil ČTK ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD). Uvedl to po odpolední schůzce se zástupci nejvýznamnějších cestovních kanceláří působících v oblasti jihovýchodní Asie. Řada českých turistů z nepostižených oblastí, hlavně z Thajska, chce prý v dovolené pokračovat, dodal. V oblasti zůstávají stovky českých turistů. Premiér Gross znovu důrazně vyzval občany, aby do tohoto regionu necestovali. Situace je tam nepřehledná, hrozí epidemie. Svoboda dodal, že některé oblasti se chystá místní armáda úplně uzavřít.

Hygienické potřeby, voda, potraviny a léky se budou v první fázi nakupovat z peněz, které lidé posílají na konta veřejných sbírek na pomoc obětem katastrofy v jihovýchodní Asii. Nezbytné potřeby jsou zajišťovány přímo na místě na základě konkrétní situace. Prostředky budou později využity i k obnově postižených oblastí. "My už jsme na místo odeslali první peníze, které v prvních dnech po katastrofě mohla využít německá partnerská organizace," řekl ČTK Jan Mrkvička ze společnosti Člověk v tísni. Peníze podle Mrkvičky sloužily k nákupu přikrývek, základních zdravotnických a hygienických potřeb, které byly přepraveny do zničených vesnic v Thajsku pomocí nákladních automobilů.

Peníze bude průběžně do oblasti posílat i mezinárodní organizace ADRA. Její česká pobočka prozatím na kontě shromáždila téměř dva miliony korun. Přispěla tomu i možnost zasílat drobné částky pomocí dárcovské textové zprávy. Za necelý den eviduje ADRA už téměř 75.000 došlých zpráv. Z každé sms dostanou oběti katastrof 27 korun. Prostředky využívají místní pobočky ADRY po zhodnocení konkrétní situace. "Nákup věcí na místě je levnější, než dopravovat tam věci letadly," potvrdil ČTK ředitel Nadace ADRA Jan Bárta. Obě organizace se chtějí podílet i na následné obnově zničených oblastí. Veřejné sbírky pro Asii vyhlásily počátkem týdne také další humanitární organizace.