Zprávy | Z archivu rubriky


Z Asie se ve středu ozvali další Češi, počet pohřešovaných občanů tak klesl na 15. U sedmi z nich - jednoho na Srí Lance a šesti v Thajsku - zůstávají vážné obavy, že zemřeli. Ve středu to po jednání krizového štábu oznámil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Vyzval zároveň rodiny nezvěstných lidí, aby souhlasily se zveřejněním jmen svých blízkých. Díky tomu by totiž ministerstvo zahraničí mohlo získat nová svědectví o osudu a pohybu těchto lidí. "Zveřejnit jména bez souhlasu nemůžeme," zdůraznil Svoboda. Ministerstvo chce vyčerpat veškeré možnosti k nalezení lidí dříve, než případně započne právní jednoroční proces prohlášení za zemřelého.

Svoboda zároveň zopakoval, že se nezměnil počet potvrzených českých obětí ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Stále zůstává jedna oběť. V Thajsku je nyní pohřešováno celkem 12 lidí, na Srí Lance dva, z toho jeden je český buddhistický mnich, a v Barmě jeden, který je rovněž mnich. U obou je snad naděje, že žijí. Náměstek ministra Pavel Svoboda doplnil, že i když počet pohřešovaných klesá, seznam nemusí být úplný. "Mohou být osoby, které nekomunikují," podotkl náměstek.

K pomoci regionu postiženému katastrofou šéf české diplomacie uvedl, že nejlepší postup pro lidi, kteří chtějí vyjádřit solidaritu, je zaslat peněžní obnos na některou ze sbírek. Ministerstvo rozhodně nedoporučuje, aby se lidé vydávali pomáhat sami na vlastní pěst. "Měli jsme jeden případ, kdy odcestovali dva dobrovolníci, kteří neuměli ani anglicky. Tak takhle určitě ne," dodal náměstek.

Na kontech veřejných sbírek na pomoc katastrofou postižené jihovýchodní Asii už se shromáždilo přes 90 milionů korun. Humanitární organizace, které sbírky vyhlásily, část prostředků ještě využijí na materiální pomoc. Připravují už i projekty na obnovu zasažených oblastí. Český stát uvolnil na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů chce poslat na dlouhodobé rozvojové programy.

Nejvíce zatím ve sbírce shromáždila nadace ADRA, především díky velkému zájmu veřejnosti o možnost zasílat drobné částky prostřednictvím mobilních telefonů. Ke středeční desáté hodině dopolední evidovala ADRA přes 880.000 došlých dárcovských zpráv. "I s vrácenou daní z přidané hodnoty to znamená částku 28,8 milionu korun," řekl ČTK ředitel nadace Vítězslav Vurst. Státní správa se v úterý po jednání s operátory rozhodla zvýšit pomoc regionu i o tuto daň - prozatím podle dostupných informací činí částka zhruba pět milionů korun. Přímo na konto sbírky lidé už nadaci poslali 9,2 milionu korun.

Na kontech sbírky společnosti Člověk v tísni se doposud sešlo 32,5 milionu korun, Česká katolická charita má na účtu už téměř 12 milionů. Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF), který pomáhá především malým obětem katastrofy, zatím shromáždil 4,7 milionu korun. Do fondu humanity Českého červeného kříže lidé přispěli téměř třemi miliony korun. Senátní sbírku vyhlásil i předseda horní komory Přemysl Sobotka, sbírku nově organizuje například i společnost Maltézská pomoc. Podporu a spolupráci postižené oblasti nabízí vedle jednotlivců také řada obcí a firem.

Česká republika ve středu spolu s dalšími evropskými zeměmi uctila oběti přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Na úřadech visely vlajky na půl žerdi, zvonily zvony, rozezněly se také sirény, které však měly na středeční poledne naplánovánu pravidelnou zkoušku. Někteří lidé drželi tři minuty ticha, jiní však o pietě vůbec nevěděli. V ulicích měst se akce nijak podstatně neprojevila.

Například v centru Prahy znění sirén za oběti neštěstí téměř nikoho nezaujalo. Na Václavském v náměstí proudily davy cizinců, kteří vesměs o akci nevěděli. Podobně tomu bylo i v dalších městech, třeba v Plzni, v Českých Budějovicích a v Brně. Brňané sirénám a zvonům nevěnovali pozornost, dál kráčeli po pěší zóně, bavili se mezi sebou, hovořili do mobilních telefonů. Jana Hradecká z Českých Budějovic o akci vůbec nevěděla. "Určitě bych se k tomu připojila. Už jsme poslali několik SMS zpráv," řekla ČTK. V Hradci Králové v poledne na minutu zastavily všechny autobusy a trolejbusy. Na krátkou dobu byl přerušen provoz hromadné dopravy také v Ústí nad Labem. V Olomouci uctili památku mrtvých i hasiči. Před centrální budovu požární stanice vyjeli s výjezdovou technikou se zapnutými majáky.

Ve školách přerušili učitelé na tři minuty výuku. "S dětmi jsme o tragédii hovořili i v hodinách. Velmi to prožívají, mají o události řadu informací," řekla ČTK ředitelka olomoucké základní školy Hálkova Božena Vítková.

Obětem katastrofy vzdali hold rovněž zaměstnanci některých firem, například jaderné elektrárny Dukovany. Zmlkli i pracovníci turistických informačních center v Harrachově. "Klienti nás pochopili," řekla provozovatelka středisek Eva Zbrojová. Některé společnosti se k této akci připojily symbolicky, jiné vůbec. "My musíme pracovat bez přestání," řekl ČTK pracovník jednoho z pražských podniků rychlého občerstvení. Část firem s nepřetržitým provozem argumentovala tím, že přerušení práce není technicky možné, neúměrně by prý vzrostly náklady.

Česká televize a televize Nova odvysílaly spot připomínající katastrofu s čísly kont na pomoc postiženým. Na 20 vteřin v poledne utichl Český rozhlas.

K uctění památky obětí řádění přírodního živlu v jihovýchodní Asii vyzvala občany v úterý vláda. Některé úřady poukazovaly na to, že se o pietní akci dozvěděly pouze z médií. Jiné dostaly oficiální informace.