Zprávy | Z archivu rubriky


Na seznamu českých občanů, kteří se ani dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii neozvali, zůstává 14 jmen. Přitom u osmi lidí mají diplomaté vážné obavy, že přírodní pohromu nepřežili - sedm turistů v Thajsku a jeden člověk na Srí Lance. Na seznamu obětí zůstává jedna mladá Češka, která zemřela v Thajsku. Pracovník českého velvyslanectví v Bangkoku v neděli ráno ČTK řekl, že v Thajsku stále panují obavy o život sedmi českých turistů. V době ničivých mořských vln byli v postižených oblastech a od té doby o nich nejsou žádné zprávy. K vážně pohřešovaným přibyl v sobotu muž, který má české i švýcarské občanství, trvale žije ve Švýcarsku. "V České republice jej nikdo nepostrádá, pátrají po něm švýcarské úřady," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. České doklady, které se v Thajsku našly, prý byly dávno propadlé.

Zatím nebyla smrt dalších Čechů průkazně potvrzena. Vzorky DNA, které poskytly rodiny tří nezvěstných Čechů, už zpracovali odborníci Kriminalistického ústavu v Praze a předali ministerstvu zahraničí. Diplomaté odešlou profily centrální laboratoři v Thajsku. Identifikace touto moderní metodou může trvat velmi dlouho.

Dvě Češky, které se při katastrofě vážně zranily, jsou už doma. Jednou z nich je i modelka Petra Němcová, která je v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Třetí žena zůstává v thajské nemocnici a čeká na transport do České republiky. "Zdravotní stav její převoz už umožňuje, čeká se na vhodný spoj," uvedl český diplomat.

Sociální demokraté v Ústeckém, Karlovarském a Jihočeském kraji o víkendu podpořili před březnovým volebním sjezdem premiéra Stanislava Grosse. O předsednické křeslo se úřadující šéf nejsilnější vládní strany utká s dlouholetým místopředsedou strany a ministrem práce Zdeňkem Škromachem, který tentokrát vyšel naprázdno. ČSSD loni zažila trojí volební porážku a o Velikonocích ji čeká rozhodnutí, kdo a s jakým programem vyvede stranu z krize. Nejvíce emocí provázelo sobotní jednání ústecké krajské konference, a to nikoliv kvůli centrálnímu vedení. Příčinou byly vnitřní spory této organizace. Část delegátů si přála odvolání krajského předsedy Jaroslava Foldyny, kterému vyčítala neúspěch v krajských volbách. Foldyna nakonec ve vypjaté atmosféře sám rezignoval, nahradil ho náměstek teplického primátora Petr Benda. Bývalý šéf ústecké organizace ale bude na sjezdu kandidovat na funkci místopředsedy ČSSD.

Ústečtí by v křeslech místopředsedů rádi viděli Foldynu a další členku organizace Janu Vaňhovou, při obhajobě funkce místopředsedy ČSSD pro řízení podpoří Martina Starce. Karlovarští si v křesle prvního místopředsedy strany přejí ministra financí Bohuslava Sobotku, do vedení v sobotu navrhli i staronového předsedu svého regionu Jakuba Pánika. Jihočeši chtějí při volbě místopředsedů hlasovat pro Sobotku a Starce.

Gross v sobotu řekl, že nově zvolené vedení musí být tým, který nebude veřejnost obtěžovat vnitřními spory. Jako místopředsedy si dovede představit Pánika i Foldynu. Ke kandidatuře premiér přemlouvá také ministryni školství Petru Buzkovou.