Zprávy | Z archivu rubriky


Také o uplynulém víkendu a pondělka proudily na účty humanitárních organizací peníze, kterými čeští občané přispívali na pomoc jihovýchodní Asii zpustošené zemětřesením. Celková částka se od pátku zvýšila zhruba o 37 milionů a blíží se 190 milionům korun. Vláda uvolnila na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů plánuje poslat na rekonstrukční programy. Nadace ADRA již vybrala 72 milionů korun, z toho prostřednictvím SMS zpráv dostala 47 milionů. "Bude-li to tak pokračovat dál, mohli bychom prolomit magickou hranici padesáti milionů korun na dárcovských SMS zprávách, ve kterou nikdo nevěřil," řekl ČTK Vítězslav Vurst z nadace ADRA. Podle jejího ředitele Jana Bárty půjdou peníze především na projekt nemocnice v indonéské provincii Aceh, další finance jsou určeny na pomoc rybářům v pobřežních oblastech Thajska. Člověk v tísni má nyní na účtu zhruba 70 milionů korun, jen o víkendu na jeho kontě přibylo kolem deseti milionů. Podle představitele nadace Jana Mrkvičky peníze poputují zřejmě na Srí Lanku. Vyhodnocujeme, která oblast dostává nejméně pomoci, uvedl Mrkvička. Oblasti v okolí Kolomba, kde je pomoci nejvíce, se začínají přeplňovat, dodal. Uvažuje se prý například o odlehlé provincii v okolí města Trinkomale, kde musí mnoho lidí živořit v provizorních přístřešcích. Na pomoc Srí Lance se zaměřuje i Český červený kříž, který při přepravě pomoci spolupracuje s Českými aeroliniemi. Jeho ředitel Jiří Procházka dnes ČTK řekl, že naposledy na ostrov od organizace putovalo sedm a půl tuny sušenek a džusů. Červený kříž má nyní na kontě kolem 5,5 milionu korun. Pomoc do tak odlehlých oblastí, jako je například pobřeží Barmy, posílá Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF). Zatím vybral téměř 11 milionů korun. "Přes víkend jsme dostali více než dva miliony korun, což je úžasné, protože jsme očekávali, že to bude spíš klesat," poznamenala ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. Ústředí ČSSD odeslalo na konto UNICEF 100.000 korun. Premiér a úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross daruje 150.000 korun, sdělila ČTK mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Dětem chce pomáhat i Česká katolická charita. Dosud získaných téměř 30 milionů korun hodlá použít na projekty adopcí na dálku či na pomoc rybářským osadám v Indonésii a na Srí Lance. Poslední velký projekt humanitární pomoci v České republice byl organizován v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Občané tehdy na obnovu poničených měst a obcí přispěli nejméně půl miliardou korun.

Počet pohřešovaných Čechů v Asii se během pondělka snížil o jednoho na 12, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Jednu turistku, která byla v Thajsku, odhlásila ze seznamu její rodina. Z 12 aktuálně hledaných lidí jsou nadále u sedmi vážné obavy, že zemětřesení a následné řádění rozbouřeného moře nepřežili, a to v Thajsku a na Srí Lance. Ministerstvo dále nepotvrdilo informace médií, že je v Thajsku pohřešovaný další český občan. Na seznamech Červeného kříže je podle Mladé fronty Dnes uveden nezvěstný Čech Miroslav Kočera, který pochází z Českých Budějovic. "V tomto případě jde o turistu, který pobýval v Indii a chystal se do Thajska," uvedl Kolář, podle něhož patří tento pohřešovaný mezi tucet aktuálně nezvěstných. Mluvčí dodal, že podle thajských imigračních seznamů do Thajska oficiální cestou muž nikdy nepřijel. Podle zjištění ČTK se jeho jméno vyskytuje na thajských stránkách Červeného kříže, kde jsou registrováni lidé, které hledají jejich blízcí. Sestra nezvěstného Kočery ČTK řekla, že informace o svém bratrovi, jehož postrádá, předala minulý týden českému ministerstvu zahraničí. Rodinám vážně pohřešovaných lidí nabídlo ministerstvo možnost odebrání vzorků k analýze DNA. Využila ji zatím jen část z nich, uvedl Kolář. Analýzy jsou již hotovy, thajská strana upřesňuje některé technické záležitosti, dodal velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler. Vyhodnocené vzorky je podle něj možné odeslat elektronickou poštou. V Thajsku stále leží jedna zraněná Češka. Dvě ostatní, malé děvče a supermodelka Petra Němcová, se léčí už doma. Původně měla třetí zraněná odletět již v těchto dnech. Lékaři jí ale pro jistotu doporučili ještě několik dní klid na lůžku, uvedl Šitler.

Velké obchodní řetězce působící v tuzemsku musí respektovat pravidla tržního chování v rámci EU. V nedělním pořadu televize Nova Sedmička to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň odmítl spekulace, že by kontroly České obchodní inspekce zaměřené na novoroční slevy v řetězcích souvisely s neúčastí jejích šéfů na předvánoční pracovní snídani s ministry, jejímž tématem měla být obchodní politika těchto firem a některé nešvary, na něž poukazují jejich dodavatelé. Urban v neděli zdůraznil, že nynější kontrolní akce jsou bezprostřední reakcí na stížnosti občanů. "My máme pocit, jakoby řetězce ještě nevěděly, že jsme v Evropě, a chceme pouze to, aby se chovaly ke svým zákazníkům - k Čechům - stejným způsobem, jako se chovají k Francouzům, jako se chovají k Němcům, jako se chovají kdekoliv ve světě," řekl Urban. Ministr rovněž uvedl, že novoroční výprodeje provázela mnohá pochybení a chování velkých obchodních řetězců označil za neetické. Napříště by tomu měla zabránit novela zákona o ochraně spotřebitele, již jeho resort připraví.

Zavádějící údaje o výši slev a lákání zákazníků na zboží, které v prodejně vůbec nebylo - to jsou jen některé nedostatky, kterých se při masívním lednovém výprodeji zboží dopustil obchodní řetězec Carrefour. Vyplývá to ze závěrů kontroly, kterou uzavřela Česká obchodní inspekce. Carrfouru nyní hrozí pokuta do výši jednoho milionu korun.