Zprávy | Z archivu rubriky


Počet Čechů pohřešovaných po zemětřesení v jihovýchodní Asii se snížil na deset, tedy o jednoho. Svoji rodinu kontaktovala nezvěstná turistka z Barmy, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Dodal, že ministerstvo už má kompletní dokumentaci vzorků DNA od celé skupiny sedmi pohřešovaných Čechů, kteří patrně patří k obětem katastrofy. Vzorky budou zaslány nejbližším leteckým spojem do Thajska.

Z celkového počtu nezvěstných je šest lidí pohřešováno v Thajsku, přičemž je pravděpodobné, že všichni zahynuli. Dva lidé jsou nezvěstní na Srí Lance, přičemž u jednoho panují obavy, že katastrofu nepřežil. Jeden Čech se hledá v Indii a nadále jeden v Barmě. Potvrzena zůstává stále jedna česká oběť ničivých vln.

V České republice funguje od 27. prosince zvláštní poradenská linka, na níž mohou dostat pomoc psychologa lidi, kterých se zemětřesení nějak dotklo. "Na linku volají nyní i lidé, kteří katastrofu osobně zažili. Ačkoliv se v posledních dnech počet volajících snižuje, zvyšuje se naopak počet závažných hovorů," uvedla mluvčí Radka Kovářová. Tým psychologů je například k dispozici při takových činnostech, jako je odebírání vzorků DNA u rodin pohřešovaných.

Ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách zveřejnilo oblasti, do nichž nedoporučuje cestovat. Lidé by neměli jezdit na pobřeží jižní a východní Indie, do indonéské provincie Aceh a přiléhajících oblastí, na malajský ostrov Penang, na pobřeží celé Srí Lanky a do Khao Laku v Thajsku a na ostrov Pchi-Pchi.

Mobilní dětská nemocnice, kterou pro Srí Lanku připravují dobrovolníci v Liberci, odletí až v pondělí. "Srí Lanka nás požádala, abychom pomoc rozšířili o porodnici a gynekologii, která v zemi zoufale chybí, povezeme proto přes 20 tun materiálu a do běžného letu bychom se nevešli," řekl vedoucí mise Jaromír Dolanský. Liberečtí dobrovolníci z Hand for help odletí speciálem, který vypravují ČSA. Srí Lanka je také požádala, aby v zemi postižené zemětřesením a tsunami zůstali místo původně plánových tří měsíců půl roku. Zdravotníci se žádosti snaží vyhovět, podle Dolanského to ale znamená nejen výrazný nárůst nákladů, ale i mnohem větší personální obsazení. K liberecké dětské nemocnici se připojí specialisté z Lékařské fakulty v Hradci Králové. Ti odletí do jihovýchodní Asie 28. ledna. Většina účastníků mise už přitom má z podobných akcí zkušenosti. Řada z nich se zúčastnila před rokem pomoci v Íránu postiženém zemětřesením. Náklady na tříměsíční pobyt odhadovalo původně sdružení Hand for help na šest milionů korun bez dopravy a stanů. Kolik bude stát rozšířená mise, nikdo nedokázal odhadnout. Česká spořitelna poskytla sdružení úvěr, na jeho kontě už jsou ale více než čtyři miliony korun od drobných dárců i velkých firem. Mise dostala také věcné dary, agregáty na výrobu elektřiny, zdravotnický materiál, přístroje a léky, jejichž hodnota už jde do milionů.

Stát má šanci, že od rodiny Colloredo-Mansfeldů znovu získá východočeský zámek Opočno. Ústavní soud ve čtvrtek zrušil verdikty Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou a královéhradeckého krajského soudu, které zámek potomkům šlechtické rodiny navrátily. Podle rozhodnutí ÚS soudy nižších instancí chybně posoudily, zda se Josef Colloredo-Mansfeld přihlásil k německé národní příslušnosti a zda tak byly splněny podmínky pro konfiskaci jeho majetku v roce 1945. Ústavní soudce Jan Musil upozornil, že verdikt je precedenční i pro obdobné restituční spory - znovu totiž potvrdil hranici pro vydávání majetku až od nástupu komunistického režimu. Před 25. únorem 1948 lze majetek vydávat jen v úzce omezených případech, jako byla rasová genocida či holocaust. Nelze tedy pokračovat v přezkumu takzvaných Benešových dekretů, zdůraznil Musil. Rozhodnutí ÚS uvítali památkáři, zmocněnkyně šlechtického rodu jej odmítla. "Budeme se znovu soudit od začátku. Nesmíříme se s tím. Když někdo někomu něco ukradl, měl by to vrátit," řekla zmocněnkyně Colloredo-Mansfeldů Růžena Valášková. Advokát rodu Vlastimil Nedomlel po vyhlášení řekl, že chce verdikt napadnout u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. O rodový majetek u různých soudů dědička šlechtického roku usiluje přes deset let. Vede další spory o pozemky či o cenný kočár rodu Colloredo-Mansfeldů. Domáhá se i vydání zhruba 13.000 předmětů z mobiliáře zámku. Památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více než miliardu korun.

O zmrazení mezd ústavních činitelů a prodloužení mise českých vojenských policistů v Iráku by Poslanecká sněmovna měla jednat na mimořádné schůze v pátek 21. ledna. Zmrazení mezd ústavních činitelů navrhla vláda již koncem loňského roku. Její novela má vrátit tyto platy na úroveň před jejich listopadovým zvýšením a pak je zmrazit. Výjimkou by měly být soudci a státní zástupci, kterým by zvýšené platy zůstaly. Do roku 2007 by se ale již zvyšovat neměly. O prodloužení irácké mise požádá obě komory parlamentu vláda. Pokud je zákonodárci schválí, mohla by bezmála stovka českých vojenských policistů působit v Iráku až do konce letošního roku. Původně měli odejít v únoru. Prodloužení mise si vyžádá asi 175 milionů korun, které ministerstvo obrany pokryje ze svého rozpočtu. Předseda horní komory Přemysl Sobotka řekl, že senátoři by o prodloužení mise mohli jednat 27. ledna. Sněmovna by 21. ledna mohla hlasovat i o předlohách, které jí od prosince vrátil Senát. Bude mezi nimi i kontroverzní předloha, v níž levice prosazuje zákaz přeměny nemocnic na obchodní společnosti. Tato věc proti sobě postavila levici a pravici a před listopadovými krajskými volbami byla předmětem ostrého sporu. Mimořádná sněmovní schůze 21. ledna bude prvním jednáním dolní komory v tomto roce. Původně neměla v lednu jako celek zasedat a sejít se měla až v první polovině února.