Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokraté na Vysočině podpořili podle očekávání jako kandidáta na předsedu strany Stanislava Grosse. Na sobotní krajské konferenci ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku získal v tajné volbě 73 hlasů, jeho soupeř, první místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach obdržel o dvě třetiny méně hlasů. Vysočina se tak připojila k organizacím ČSSD v Ústeckém, Karlovarském nebo Jihočeském kraji, které se pro Grosse vyslovily minulý víkend. Naopak pardubičtí sociální demokraté, kteří dnes také zasedali, nepodpořili ani jednoho z kandidátů. Delegáti na Vysočině podpořili i všechny čtyři navrhované kandidáty, kteří se na březnovém volebním sjezdu strany mají ucházet o post místopředsedy. V křesle prvního místopředsedy by rádi viděli ministra financí Bohuslava Sobotku. Další pozice by měl obsadit ministr zemědělství Jaroslav Palas, dosavadní místopředseda Martin Starec a ministryně školství Petra Buzková, která však získala nejnižší podporu. Jak řekl novinářům premiér Gross, výsledky stranického sjezdu nebudou mít přímou vazbu na řízení resortů, s jednou výjimkou. "Za současného rozložení vládních sil považuji za logické, že předseda strany je předsedou vlády a první místopředseda strany je místopředsedou vlády," uvedl Gross. Naopak jeho soupeř a nynější vicepremiér Škromach se domnívá, že by sjezd ke změnám v ministerských křeslech vést mohl. Pokud by ve vedení strany získala převahu liberálnější platforma, zvažoval by své setrvání v čele ministerstva práce a sociálních věcí. Podobně by se podle něj zachoval třeba ministr Sobotka, pokud by došlo k opačnému rozložení sil.

Lidé s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření by neměli mít možnost odečítat si úroky od základu daně. S návrhem přišel ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který navrhuje zrušit i další odečitatelné položky a zároveň snížit daně z příjmů všem občanům. Návrh se nelíbí hypotečním bankám ani opozici a skeptičtí jsou i ekonomové a podnikatelé. Ti by sice zjednodušení daní přivítali, vládě ale nevěří. Očekávají od ní spíš jen kosmetické změny.

Paroubkův úmysl je dalším v řadě nových návrhů na snížení daní, s nimiž přišla v posledních dnech vládní ČSSD. Politologové je označují za nepříliš věrohodné a promyšlené. Parlamentní opozice dokonce tvrdí, že sociální demokracie vhání novou ekonomickou politikou své voliče do náruče komunistů. Zrušení odečitatelných položek by se týkalo i současných hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, řekl Paroubek ČTK. Stát by však zároveň všem občanům snížil daň z příjmu a zrušil některé další odečitatelné položky. Paroubek tím chce zjednodušit daňový systém. Na odpočet úroků od základu daně by ztratili nárok i lidé, kteří již hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření mají.

Opoziční ODS podrobila návrh kritice. "Poškodí to ty, kteří jsou ochotni převzít za své bydlení osobní odpovědnost," řekl ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Kocourkovi se také nelíbí, že by měl návrh platit i pro současné hypotéky. Při jejich uzavírání lidé netušili, že se jim za pár let změní podmínky.

Vláda plánuje změny v placení daní z příjmu od ledna 2006. Zatímco Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka hovoří především o změnách daně z příjmu občanů, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban by raději snížil daň firmám. V příštím roce by tak sazba nebyla 24 procent, ale 22 procent. Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek navrhuje, aby se zdanění firem a podnikatelů pohybovalo na úrovni mezi 19 a 20 procenty. U daní pro fyzické osoby je zastáncem současné míry progrese, kdy zdanění roste s výší příjmu.

Analytici jsou vesměs skeptičtí. "Sliby vládních politiků na výrazné snížení daňové zátěže jsou bouří ve sklenici vody. O snižování daní mluví stejní politici, kteří zcela nedávno prosadili zvýšení daňové kvóty," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinovi Kupkovi se nicméně plán vlády zrušit různé daňové výhody a současně snížit daně líbí. "Umožnilo by to spořit na bydlení, stáří i nemoc všem těm, kdo mají zájem, aniž by vedlo ke zvýšení daňového břemene v ekonomice nebo zvýhodňovalo jednu skupinu obyvatel před druhou," uvedl.

ČSSD usiluje novou politikou založenou na snížení daní o voliče ODS. Podle opozice je však spíš vhání do náruče komunistů. ČSSD ale není jednotná; někteří její poslanci poznamenali, že o změnách ve své straně se dozvídají zatím jen z tisku.

Inspekce EU nezjistila závažná pochybení v dodržování pohody zvířat v tuzemsku, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Drobné nedostatky se podle něj našly, šlo například o chybu ve vyplnění formuláře, který doprovází přepravovaná zvířata. Inspektoři svou misi zahájili v pondělí a skončili v pátek závěrečným hodnocením na ministerstvu zemědělství. Mise se zaměřila na kraj Vysočina. Prověřila drůbeží jatka, porážku skotu a prasat, shromažďovací středisko pro skot a dvě farmy nosnic. Mezi zkontrolované provozy patřila například porážka drůbeže v Kosteleckých uzeninách, která patří k největším v republice. Inspektoři si prohlédli také drůbežárnu firmy Bikos v Košíkově u Velké Bíteše a chov drůbeže v akciové společnosti Mydlářka v Benešově. Navštívili rovněž jatka v Polné na Jihlavsku a jatka podniku Agro Měřín na Žďársku. Kromě státního veterinárního dozoru nad porážkami a transportem zvířat a kontroly dokumentů misi zajímal i způsob proškolování odborných pracovníků, především inspektorů krajských veterinárních správ a dopravců zvířat. "Systém shledali jako účinný a plně funkční," uvedl Duben. Po zaslání návrhu závěrečné zprávy a jejím připomínkování ze strany SVS budou závěry uveřejněny na internetu. Inspektoři EU naposledy zamířili do Česka loni v říjnu, kdy v potravinářských podnicích prověřovali zejména dodržování veterinárních a hygienických předpisů. Nedostatky našli v jednom ze šesti závodů. Šlo o jatka Agroprim Všetice. Podle českých veterinářů však poměry v potravinářských provozech hodnotili celkově pozitivně.

Hokejisté Zlína si finále poháru evropských mistrů Super Six v Petrohradu nezahrají. Úřadující český šampion totiž prohrál ve svém druhém zápase ve skupině s finským Kärpätem Oulu 1:4 a bez ohledu na další vývoj turnaje je ze hry. Severský tým k výhře posunuly zejména excelentně zahrané přesilové hry, ve kterých vstřelil všechny branky. Jednou se mezi střelce zapsal i český útočník ve finských službách Petr Tenkrát. Zlínským hokejistům se vydařil vstup do prvního utkání turnaje, ve druhém to bylo přesně naopak. Již po 45 vteřinách od úvodní buly byl totiž vyloučen Martin Hamrlík, a když pak švédský sudí Larking poslal na trestnou lavici i Čajánka, daroval finskému mistru dlouhou přesilovku pět na tři. Český šampion se minutu srdnatě bránil, než Murína překonal Jussi Jokinen, který se výrazně podílel i na prosincové porážce českého národního týmu od Finů na Rosno Cupu.

Český fotbalista Patrik Berger by podle deníku Sport mohl v anglické lize přestoupit z Portsmouthu do Aston Villy. Klub z Birminghamu se totiž o jednatřicetiletého záložníka vážně zajímá a podle hráčova agenta Pavla Pasky je už Berger s představiteli Aston Villy dohodnutý na podmínkách smlouvy. Bývalý český reprezentant má v Portsmouthu smlouvu do léta, podle zpráv britského tisku ji odmítl prodloužit. "Teď už záleží jen na tom, zda budou v Portsmouthu chtít Patrika pustit," uvedl Paska. Přestup do Aston Villy, kde působí i obránce Václav Drobný, by podle agentových slov byl pro Bergera výrazným impulzem. "Je to pátý nejpopulárnější klub Anglie," řekl Paska. O českého hráče se vedle vítěze PMEZ z roku 1982 údajně zajímá také Southampton.

S cílem zajistit si účast na olympijských hrách v Turíně odletěla ve středu česká výprava snowboardistů na mistrovství světa Mezinárodní lyžařské federace (FIS) do Kanady. Ve Whistleru, kde šampionát v sobotu začne, se představí i nejlepší český freestylista Martin Černík. Cesta na olympiádu z MS vede přes umístění do 25. místa.