Zprávy | Z archivu rubriky


Skupina 17 dobrovolníků ze sdružení Hand for help z Liberce odletí v pondělí po poledni z pražského ruzyňského letiště na Srí Lanku. V zemi, která patří k oblastem nejvíce postiženým nedávným zemětřesením, vybudují mobilní dětskou nemocnici a porodnici. První čtyři dobrovolníci jsou v oblasti Galle, kde bude nemocnice působit, už od minulého týdne. Zdravotníci s sebou vezou kolem 18 tun léků, zdravotnického materiálu a vybavení. Na Srí Lanku dopraví dobrovolníky speciál ČSA. Tým zřejmě zůstane v postižené zemi déle, než se původně plánovalo. "Počítali jsme s tříměsíčním pobytem, tamní vláda ale požádala o prodloužení pobytu nemocnice na půl roku," vysvětlil vedoucí mise Dolanský. Ke skupině libereckých lékařů, zdravotníků a záchranářů by se měli na konci ledna přidat i lékaři a zdravotníci z Hradce Králové, kteří mají k dětské nemocnici připojit porodnici a gynekologii. Zároveň s nimi dojde ke střídání lékařů. Zdravotní sestry a pomocníci by měli na místě zůstat čtvrt roku. Náklady na tříměsíční pobyt odhadovali dobrovolníci na šest milionů korun, kolik bude stát půlroční pobyt, zatím nedokázal nikdo odhadnout. Cestu financuje organizace z úvěru, denně ale na její účet 988 414 309/0800 proudí peníze od dárců, kteří chtějí akci podpořit. Na účtu už se sešly přes čtyři miliony korun a další miliony představují dary v podobě léků, zdravotnického materiálu a dalšího vybavení. Vstříc vyšli dobrovolníkům i zaměstnavatelé, kteří svým pracovníkům umožnili odjezd a zároveň jim vyplácejí mzdy

Ministr financí Bohuslav Sobotka v návrhu zákona o dani z příjmu nepočítá s dalším snížením sazby daně firmám pod 24 procent. Jak uvedl po nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, nový zákon by měl zjednodušit daně podnikatelům a snížit daně lidem s nízkými a středními příjmy. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban tento týden navrhoval, aby sazba daně firmám klesla na 22 procent. Sobotka však tuto změnu neplánuje. Součástí návrhů podle něj nebude ani zvýšení DPH na potraviny nebo zvýšení daně z nemovitosti. Tyto možnosti zmiňoval mimo jiné poradce premiéra a poslanec ČSSD Jan Mládek. Sobotka nechtěl uvést, zda plánuje zrušit některé položky, které si lidé mohou odečíst od základu daně. O odpočtu úroků z hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření hovořil tento týden ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Později uvedl, že by stát měl tyto odpočty pouze omezit tak, aby se netýkaly bohatých lidí s hypotékami nad tři nebo čtyři miliony korun. Sobotka zároveň odmítl návrh ODS na zavedení rovné daně 15 procent. To by podle něj snížilo daně 20 procentům nejbohatších obyvatel, zatímco ostatní by na systému nevydělali nebo prodělali. Podle stínového ministra financí za ODS Vlastimila Tlustého je však rovná daň výhodná pro každého. Zavedení této daně by prý neohrozilo ani příjmy státu, protože lidé již nebudou mít důvod placení svých daní obcházet, a výrazně tak klesne šedá ekonomika.

Zhruba 30.000 dárcovských SMS zpráv, tedy téměř milion korun, poslali lidé o víkendu českým humanitárním organizacím na pomoc jihovýchodní Asii. Množství peněz, které Češi zaslali na bankovní konta společností, bude známo až v pondělí. Částka, kterou Češi postižené oblasti věnovali, činila již v pátek přes 240 milionů korun. Společnosti Člověk v tísni přišlo od soboty dalších asi 10.000 dárcovských SMS zpráv. Částka zaslaná především na pomoc Srí Lance touto cestou nyní činí 3,9 milionu korun, tedy o 327.000 korun víc než v sobotu. Celkem přišlo organizaci během víkendu přes 21.000 DSM. Také nadace ADRA přijímá finanční pomoc prostřednictvím dárcovských SMS i plateb na bankovní účet. Lidé jí zatím zaslali SMS zprávy v hodnotě 51 milionů korun. Celkově ADRA vybrala dosud asi 87 milionů korun. ADRA se zaměřuje především na Indonésii a Thajsko, kde pomáhá s obnovou rybářské flotily a školních zařízení. Česká katolická charita získala do pátku 39,5 milionu korun. O víkendu jí přišlo kolem pěti tisíc dárcovských SMS zpráv. Celkem obdržela přes 11.000 těchto zpráv. Většina vybraných peněz půjde na pomoc Indonésii, část také na Srí Lanku a do Indie. Na organizování pomoci se podílí také Český červený kříž a Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF). Vládní příspěvek nyní dosahuje celkem zhruba 227 milionů korun, z nichž 200 milionů má být investováno do obnovy poničených regionů. O další pomoci bude vláda jednat ve středu.