Zprávy | Z archivu rubriky


Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v závodě Světového poháru na 15 kilometrů ve skiatlonu. V italském Pragelatu na tratích, kde se budou za rok konat olympijské hry, prohrála česká reprezentantka ve finiši s Norkou Kristin Steiraovou, třetí byla Němka Claudia Künzelová. Neumannová díky neúčasti první a druhé závodnice pořadí SP Marit Björgenové a Kristiny Šmigunové startovala s číslem jedna a roli favoritky potvrzovala už od úvodních kilometrů. Na všech měřených mezičasech byla jako první a společně se Steiraovou a Künzelovou táhla závod. V druhé polovině závodu volnou technikou se vedoucí trio definitivně vzdálilo svým pronásledovatelkám a bylo jasné, že se o vítězství rozhodne pouze mezi ním. Na desátém kilometru měla skupinka náskok již půl minuty. Po dalších stovkách metrů přešla Neumannová do útoku a společně se Steiraovou se vzdálila Künzelové, která už tempu nestačila. Relativně neznámá norská běžkyně však trhákům zkušené Češky odolávala a dokonce se ji pokusila také setřást. Rozhodl však až finiš. Do cílové rovinky sjížděla z kopce Neumannová jako první, neodolala však tlaku Steiraové, která se ve čtyřiadvaceti letech radovala ze svého premiérového vítězství v závodě SP.

Neumannová se tak čtrnáctého triumfu v kariéře - a po výhře v Novém Městě také druhého za sebou - nedočkala. V cíli se však čtyřnásobná olympijská medailistka usmívala do televizní kamery a mohla se bezprostředně po dojezdu potěšit s dcerou Lucií. Jednatřicetiletá Neumannová zůstává i po pátém umístění na stupních vítězek v sezoně třetí v průběžném hodnocení Světového poháru. Na druhou Estonku Šmigunovou ztrácí již pouze sedm bodů.

V kauze bývalého šéfa kuponové privatizace Jaroslava Liznera se objevil další důkaz, výpověď podnikatele Luboše Sotony. Podle ní byla nejznámější korupční aféra 90. let údajně vyvolána policejní provokací. Informuje o tom sobotní Právo.

Lizner byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve totiž převzal policií nastrčený osmimilionový úplatek. V prosinci 1998 byl podmíněně propuštěn z věznice v Českých Budějovicích, kde včetně vazby strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stále trvá na nevině, a proto žádal nový proces, který by ho očistil. Loni v prosinci s žádostí o obnovu procesu neuspěl, na místě si však proti verdiktu podal stížnost.

Podle Práva je novým důkazem v celé kauze paradoxně výpověď podnikatele Sotony, který Liznera z korupčního jednání usvědčil. Zatímco Lizner tvrdil, že osm milionů vzal od Sotony jako zálohu na privatizaci Mlékáren Klatovy, podle podnikatele si šéf kuponové privatizace řekl o úplatek. Liznerův advokát Ivan Krutský však tvrdí, že za jiných okolností vypovídal Sotona o případu odlišně. A to v kauze, ve které byl sám stíhán a nepravomocně odsouzen za podvod a další majetkové delikty, píše Právo. Podle Liznerova advokáta tato Sotonova výpověď poukazuje na svědectví bývalého policejního agenta Ondřeje Hrocha, který byl v 90. letech nasazen na Sotonu a u soudu tvrdil, že celá kauza byla policejní provokací. Kriminalisté však jeho verzi popřeli.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross je nadále jednoznačným favoritem boje o funkci šéfa strany. Potvrdily to sobotní krajské konference ČSSD, které většinou podpořily právě jeho. Na Grossově převaze nic nezměnilo ani to, že jeho soupeř Zdeněk Škromach dosáhl prvního výraznějšího úspěchu. Na Zlínsku totiž tento nynější místopředseda strany získal vůbec první nominaci na funkci jejího šéfa.

Grosse podpořily pražská, královéhradecká, olomoucká a liberecká organizace ČSSD. Po konferencích, jež se konaly v předchozích týdnech, tak má Gross osm nominací. Jeho stranické akcie posiluje i to, že se daří ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, který se chce stát prvním místopředsedou. Sobotka je považován za spojence Grosse ve snaze změnit ČSSD po vzoru britských labouristů tak, aby byla přijatelnější pro střední vrstvy.

Největším překvapením skončila konference na jižní Moravě, kde byl za favorita považován Škromach. Jihomoravská sociální demokracie se nakonec rozhodla nevyjadřovat podporu žádnému z kandidátů. Navíc pro Grosse hlasovalo 55 a pro Škromacha 54 delegátů. Šéfka jihomoravské organizace ČSSD Zuzana Domesová, která se netají sympatiemi ke Škromachovi, rezignovala na funkci.

Některé krajské organizace využily sobotní konference k výběru svých regionálních předsedů. Pražští sociální demokraté si do čela vybrali náměstka primátora hlavního města Petra Hulinského, který porazil ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, jehož přitom osobně podpořil na konferenci Gross. Hulinský je spojován s bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem.