Zprávy | Z archivu rubriky


Českou pomoc při obnově Sumatry postižené zemětřesením nabídne začátkem příštího týdne indonéským politikům ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Na dlouho plánovanou čtyřdenní pracovní návštěvu Indonésie, odkud odletí do Japonska na konferenci o přírodních katastrofách, se vydá v neděli. Nabízet bude hlavně pomoc při čištění pitné vody a úpravách terénů. Hlavní část pomoci má směřovat na sever Sumatry, kde koncem prosince po přívalu ničivé vlny tsunami zahynulo přes 110 000 lidí. Největší obavy tam nyní panují kolem možného vypuknutí malárie přenášené moskyty. Lidé, zvlášť děti, už tam ale umírají i kvůli nedostatku kvalitní vody. "Cesta se měla původně zaměřit na navázání dvoustranných kontaktů a zjištění možností pro české firmy a podnikatele v oblasti environmentálních technologií. Po zemětřesení s následnými vlnami tsunami se hlavním cílem cesty stala jednání o potřebách Indonésie při obnově postižených území a možnostech Česka Indonésii pomoct," informoval ČTK Jakub Kašpar z tiskového odboru ministerstva. Ambrozek bude jednat se svým indonéským ministerským protějškem. Podle Kašpara země projevila zájem o české popovodňové zkušenosti z rekultivace terénů postižených katastrofou, ale i obnovy území po těžbě surovin. Zájem má také o zkušenosti při obnově a ochraně biologické rozmanitosti a o spolupráci při zajišťování pitné vody a vodních zdrojů. O možnostech zapojení Čechů do obnovy ekosystémů a biologické rozmanitosti v oblasti severozápadního pobřeží Acehu bude Ambrozek mluvit s guvernérem provincie Severní Sumatra.

V přízemí pravého českého paneláku proměnil mladý výtvarník Michal Pěchouček prostory Českého centra v New Yorku. Na zdi realisticky namaloval dopisní schránky, dveře od výtahu, schodiště, bakelitový vypínač i skříň na hasičský hydrant. To vše na podkladu vyšisovaných stěn s nezbytným válečkem. "Je to přenos českých reálií v designu rozvinutého socialismu do New Yorku," popsal svoji instalaci jednatřicetiletý umělec v rozhovoru pro ČTK. "Dojem nemusí být pro zdejší publikum moc přenositelný nebo srozumitelný, ale pro mě je důležité, že lidé mohou uvěřit, že taková realita někde existuje nebo existovala," řekl. Proti panelákům ale nic nemá, sám v nich prožil takřka celý život. Fascinují ho ovšem místa, kde se setkává "intimita domova s veřejným prostorem". Z toho také vycházel, když na zdi Českého centra namaloval kopie čtyř notoricky známých obrazů, které se vyskytovaly, a možná vyskytují v domovních chodbách, ve školách, čekárnách, na úřadech a dalších podobných místech. "Tím, že jsou všude, se z těch skvělých obrazů Jana Zrzavého, Františka Tichého nebo Josefa Čapka staly výtvarné fráze," říká Pěchouček. "Podobně je to i v Americe, kde snad v každém hotelu visí Kandinský nebo van Gogh. Vizuální fráze jsou všude, nezáleží na režimu," dodává.

Michal Pěchouček, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2003, se věnuje vedle malby také dalším výtvarným oborům, mimo jiné fotografii a videotvorbě. Jeho film Kočárkárna, který je sledem fotografií motivovaných prostorem sídliště a životem na něm někdy v 80. letech, sklidil uznání i na čtvrteční vernisáži newyorské instalace. Výstava s názvem Groud Floor (Přízemí) bude otevřená do 15. března.

Lidé s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření by neměli mít možnost odečítat si úroky od základu daně. S návrhem přišel ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek, který navrhuje zrušit i další odečitatelné položky a zároveň snížit daně z příjmů všem občanům. Návrh se nelíbí hypotečním bankám ani opozici a skeptičtí jsou i ekonomové a podnikatelé. Ti by sice zjednodušení daní přivítali, vládě ale nevěří. Očekávají od ní spíš jen kosmetické změny.

Paroubkův úmysl je dalším v řadě nových návrhů na snížení daní, s nimiž přišla v posledních dnech vládní ČSSD. Politologové je označují za nepříliš věrohodné a promyšlené. Parlamentní opozice dokonce tvrdí, že sociální demokracie vhání novou ekonomickou politikou své voliče do náruče komunistů. Zrušení odečitatelných položek by se týkalo i současných hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, řekl Paroubek ČTK. Stát by však zároveň všem občanům snížil daň z příjmu a zrušil některé další odečitatelné položky. Paroubek tím chce zjednodušit daňový systém. Na odpočet úroků od základu daně by ztratili nárok i lidé, kteří již hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření mají.

Opoziční ODS podrobila návrh kritice. "Poškodí to ty, kteří jsou ochotni převzít za své bydlení osobní odpovědnost," řekl ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Kocourkovi se také nelíbí, že by měl návrh platit i pro současné hypotéky. Při jejich uzavírání lidé netušili, že se jim za pár let změní podmínky.

Vláda plánuje změny v placení daní z příjmu od ledna 2006. Zatímco Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka hovoří především o změnách daně z příjmu občanů, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban by raději snížil daň firmám. V příštím roce by tak sazba nebyla 24 procent, ale 22 procent. Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek navrhuje, aby se zdanění firem a podnikatelů pohybovalo na úrovni mezi 19 a 20 procenty. U daní pro fyzické osoby je zastáncem současné míry progrese, kdy zdanění roste s výší příjmu.

Analytici jsou vesměs skeptičtí. "Sliby vládních politiků na výrazné snížení daňové zátěže jsou bouří ve sklenici vody. O snižování daní mluví stejní politici, kteří zcela nedávno prosadili zvýšení daňové kvóty," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinovi Kupkovi se nicméně plán vlády zrušit různé daňové výhody a současně snížit daně líbí. "Umožnilo by to spořit na bydlení, stáří i nemoc všem těm, kdo mají zájem, aniž by vedlo ke zvýšení daňového břemene v ekonomice nebo zvýhodňovalo jednu skupinu obyvatel před druhou," uvedl.

ČSSD usiluje novou politikou založenou na snížení daní o voliče ODS. Podle opozice je však spíš vhání do náruče komunistů. ČSSD ale není jednotná; někteří její poslanci poznamenali, že o změnách ve své straně se dozvídají zatím jen z tisku.

Inspekce EU nezjistila závažná pochybení v dodržování pohody zvířat v tuzemsku, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Drobné nedostatky se podle něj našly, šlo například o chybu ve vyplnění formuláře, který doprovází přepravovaná zvířata. Inspektoři svou misi zahájili v pondělí a skončili v pátek závěrečným hodnocením na ministerstvu zemědělství. Mise se zaměřila na kraj Vysočina. Prověřila drůbeží jatka, porážku skotu a prasat, shromažďovací středisko pro skot a dvě farmy nosnic. Mezi zkontrolované provozy patřila například porážka drůbeže v Kosteleckých uzeninách, která patří k největším v republice. Inspektoři si prohlédli také drůbežárnu firmy Bikos v Košíkově u Velké Bíteše a chov drůbeže v akciové společnosti Mydlářka v Benešově. Navštívili rovněž jatka v Polné na Jihlavsku a jatka podniku Agro Měřín na Žďársku. Kromě státního veterinárního dozoru nad porážkami a transportem zvířat a kontroly dokumentů misi zajímal i způsob proškolování odborných pracovníků, především inspektorů krajských veterinárních správ a dopravců zvířat. "Systém shledali jako účinný a plně funkční," uvedl Duben. Po zaslání návrhu závěrečné zprávy a jejím připomínkování ze strany SVS budou závěry uveřejněny na internetu. Inspektoři EU naposledy zamířili do Česka loni v říjnu, kdy v potravinářských podnicích prověřovali zejména dodržování veterinárních a hygienických předpisů. Nedostatky našli v jednom ze šesti závodů. Šlo o jatka Agroprim Všetice. Podle českých veterinářů však poměry v potravinářských provozech hodnotili celkově pozitivně.

Hokejisté Zlína si finále poháru evropských mistrů Super Six v Petrohradu nezahrají. Úřadující český šampion totiž prohrál ve svém druhém zápase ve skupině s finským Kärpätem Oulu 1:4 a bez ohledu na další vývoj turnaje je ze hry. Severský tým k výhře posunuly zejména excelentně zahrané přesilové hry, ve kterých vstřelil všechny branky. Jednou se mezi střelce zapsal i český útočník ve finských službách Petr Tenkrát. Zlínským hokejistům se vydařil vstup do prvního utkání turnaje, ve druhém to bylo přesně naopak. Již po 45 vteřinách od úvodní buly byl totiž vyloučen Martin Hamrlík, a když pak švédský sudí Larking poslal na trestnou lavici i Čajánka, daroval finskému mistru dlouhou přesilovku pět na tři. Český šampion se minutu srdnatě bránil, než Murína překonal Jussi Jokinen, který se výrazně podílel i na prosincové porážce českého národního týmu od Finů na Rosno Cupu.

Český fotbalista Patrik Berger by podle deníku Sport mohl v anglické lize přestoupit z Portsmouthu do Aston Villy. Klub z Birminghamu se totiž o jednatřicetiletého záložníka vážně zajímá a podle hráčova agenta Pavla Pasky je už Berger s představiteli Aston Villy dohodnutý na podmínkách smlouvy. Bývalý český reprezentant má v Portsmouthu smlouvu do léta, podle zpráv britského tisku ji odmítl prodloužit. "Teď už záleží jen na tom, zda budou v Portsmouthu chtít Patrika pustit," uvedl Paska. Přestup do Aston Villy, kde působí i obránce Václav Drobný, by podle agentových slov byl pro Bergera výrazným impulzem. "Je to pátý nejpopulárnější klub Anglie," řekl Paska. O českého hráče se vedle vítěze PMEZ z roku 1982 údajně zajímá také Southampton.

S cílem zajistit si účast na olympijských hrách v Turíně odletěla ve středu česká výprava snowboardistů na mistrovství světa Mezinárodní lyžařské federace (FIS) do Kanady. Ve Whistleru, kde šampionát v sobotu začne, se představí i nejlepší český freestylista Martin Černík. Cesta na olympiádu z MS vede přes umístění do 25. místa.