Zprávy | Z archivu rubriky


Kühnův dětský sbor se chystá v dubnu do Mexika. Zájezd by měl obsáhnout deset koncertů na tamních nejlepších pódiích a festivalech. Ještě předtím však 26. a 27. ledna do přípravných oddělení organizuje nábor, konaný pravidelně dvakrát ročně. "Můžeme přijmout v podstatě každé dítě, které má zdravý hlas a hudební předpoklady," řekl ČTK sbormistr Jiří Chvála. Stačí si podle něj připravit dvě či tři lidové písničky. Pravidelně přichází na konkurz několik desítek dětí. Ideální věk pro začátky v pěveckém sboru je kolem pěti nebo šesti let, menší děti jsou spíše výjimkou. S takovými bývá problém - udržení pozornosti. Trvá to i pár roků, než se dostaví žádoucí výsledky. Ne všechny děti se dostanou do koncertního oddělení. "Někteří rodiče bývají někdy netrpěliví," přiznává profesor Chvála.

Kühnův dětský sbor čeká letos mimo jiné také vystoupení na květnovém festivalu Pražské jaro a účinkování na červnovém festivalu Smetanova Litomyšl. Na podzim by Jiří Chvála rád nastudoval malou operu Císařovy nové šaty, kterou sboru podle Andersenovy pohádky napsal skladatel Jiří Teml.

Do Mexika poveze těleso zejména českou hudbu a zařadí i duchovní skladby. "Nevíme přesně, jaké bude publikum, v Mexiku jsme ještě nebyli," poznamenal Chvála. Zkušenosti má však již z USA i z Japonska či Malajsie.

Sbor před dvěma lety na jaře oslavoval 70. výročí. Profesor Chvála stojí v čele tělesa polovinu jeho existence. Ve sboru zpívá na 500 dětí, převažují dívky nad chlapci. Zakladatelem byl v roce 1932 Jan Kühn. "Kühňata" koncertují po světě a v Praze působí už bezmála 70 let také v opeře. Malí zpěváčci se objevili i v operetě a v muzikálu.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší není podle ministra vnitra Františka Bublana nakloněn zveřejnění případů, kterými se zabýval zvláštní policejní tým Mlýn. Nechce osvětlovat případy, protože na některých se ještě pracuje a některé mohou být znovu otevřeny. "Mohlo by to narušit vyšetřování," řekl Bublan v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

O zveřejnění seznamu kauz stojí premiér Stanislav Gross, který tým zřídil, když vedl vnitro. Dolejší ho podle Bublana zveřejní, "pokud mu to umožní zákon". Existuje podezření, že policisté ze skupiny Grossovi předávali citlivé informace. Tým pod Grosse spadal rok a půl. Za tu dobu se v něm vystřídalo 12 lidí. V říjnu 2003 Mlýn převzal náměstek policejního prezidenta Jiří Macháně. Toho potom jako jediného mohl tým informovat o vyšetřování. Podle některých svědectví se ale Gross stýkal s některými členy týmu i poté. Bublan premiéra bránil; nikde podle něj nestojí, že nynější premiér tým řídil, nýbrž ho pouze zřídil, což je právem ministra, uvedl. Podle Bublana se tým věnoval podezření, že někteří policisté předávají citlivé informace lidem vyšetřovaným v hospodářských případech. Důvod, proč Mlýn vznikl a proč se případy nezabývala Inspekce ministra vnitra, vysvětlil Bublan tím, že inspekce nebyla v roce 2002 na úrovni. Neměla prý specialisty na vyšetřování hospodářských kauz.

Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun podal v úterý kvůli existenci utajovaného policejního týmu trestní oznámení. Chystá i další, tentokráte pro podezření ze zločinného spolčení.

České lyžování je na vrcholu jako nikdy předtím. Od pátku do neděle se objevila trikolóra v závodu Světového poháru hned třikrát na prvním místě. Pohádkový víkend zahájil v pátek skikrosař Tomáš Kraus, v sobotu překvapil dalším triumfem běžec na lyžích Lukáš Bauer a v neděli vše korunoval prvním vítězstvím v kariéře skokan Jakub Janda.

Od začátku zimní sezony zvítězilo ve Světovém poháru už šest českých lyžařů. Skikrosař Kraus to dokázal třikrát, Neumannová dvakrát a po jedné výhře mají akrobat Aleš Valenta, boulařka Nikola Sudová, Bauer a Janda. Na stupně vítězů se navíc po čtyřech letech dokázal vrátit i sdruženář Ladislav Rygl.

"Zrovna o tom přemýšlím a myslím si, že to je asi nejúspěšnější víkend v historii českého lyžování," řekl ČTK předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk. "Všechny obdivuji a děkuji jim za reprezentaci, za to, jak se rvou o každý dobrý výsledek. Jsem přesvědčený, že budou bojovat o medaile i na mistrovství světa jak klasici, sjezdaři tak třeba akrobati," uvedl Vaněk. Šéf lyžařského svazu přijímá díky skvělým výkonům závodníků na sněhu i příjemné telefonáty. "Je určitou satisfakcí, když volají lidi ze zahraničí a ptají se, jak to tam děláte, že jste tak dobří," usmíval se Vaněk. ČTK řekl, že bude po sezoně určitě s výkonným výborem uvažovat o speciálním ocenění úspěšných lyžařů. "Zaslouží si to, protože sportovní život je hrozně krátký, takže se budeme snažit jim trochu přilepšit," uvedl Vaněk.

Kraus nenašel potřetí za sebou přemožitele ve skikrosu v pátek v rakouském Kreischbergu a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu. "Mám štěstí a je bezvadný, že soupeři nemají dobrý pocit, když mě vidí vedle sebe na startu," řekl ČTK Kraus. V pondělí zamíří do amerického Aspenu na prestižní X-games.

Klasičtí lyžaři se blýskli tři týdny před mistrovstvím světa v německém Oberstdorfu. Neumannová skončila v Pragelatu v kombinaci druhá a Bauer pak vyhrál na budoucích olympijských tratích po finiši se Švédem Mathiasem Fredrikssonem. "Nebudu si říkat, že jsem 'king' a ve formě. Beru to jako podařený závod," držel se Bauer při zemi, protože věděl, že dosavadní průběh sezony se mu příliš nevydařil. "Snad se začnu přibližovat snu, s kterým jsem zahájil letní přípravu a pokusím se na mistrovství světa bojovat o medaili," uvedl Bauer.

Janda začal svůj životní víkend sobotním druhým místem. Po druhém skoku na můstku v německém Titisee-Neustadtu dokonce dostal z pěti známek tři dvacítky, nejvyšší možné ohodnocení. "Jsem nejšťastnější za celou sezonu," řekl už tehdy Janda. V sobotu skákal Janda poprvé v kontaktních čočkách. "Konečně vidím na výsledkovou tabuli," řekl k tomu a o den později možná nevěřil vlastním očím. Poprvé v kariéře viděl u svého jména na konci závodu vítěznou jedničku. Po dvou skocích dlouhých 134 metrů soupeře suverénně porazil. "Je to jako sen. Pořád nevěřím, že nespím," řekl Janda bezprostředně po závodu.

Osmá místa slalomářky Šárky Záhrobské a Sudové v paralelní jízdě v boulích se tak ocitly ve stínu medailových výkonů, i když rovněž patří mezi vrcholné výsledky.

Opera v Salt Lake City v americkém státě Utah na jihozápadě USA uvedla v noci na neděli v premiéře Janáčkovu operu Její pastorkyňa. V titulní roli Jenůfy se představila sopranistka Cynthia Claytonová, postavu Kostelničky ztvárnila světoznámá americká mezzosopranistka Judith Forstová, která před měsícem sklidila nadšené ovace za výkon v další Janáčkově opeře Káťa Kabanová v newyorské Metropolitní opeře.

Utažská opera dílo uvádí pod názvem Jenůfa s původním českým libretem Gabriely Preissové a s anglickými titulky. Celkem připravila pět představení, z nichž jedno bude přenášet místní rozhlasová stanice zaměřená na klasickou hudbu. "Je to fascinující dílo," řekla o Její pastorkyni Claytonová v místním tisku. "Tak skvělou ji činí to, že v ní nevystupují jen divadelní postavy. Jsou to opravdoví lidé," cituje ji list Deseret Morning News. Hudební nastudování, včetně českého textu, "bylo daleko snazší než porozumění povahy Jenůfy," řekla Claytonová. Dirigent Robert Tweten, pod jehož vedením soubor operu připravil, považuje Její pastorkyni za "fantastický kus". "V ní, stejně jako v dalších Janáčkových operách, je těžké oddělit hudbu a dramatický obsah díla. Vychází z naturalistické tradice, ale Janáček ji zpracoval vlastním, osobitým stylem... Diváci budou ohromeni," řekl dirigent před premiérou.

Leoš Janáček je vedle Antonína Dvořáka nejčastěji uváděným českým skladatelem na amerických hudebních scénách. Janáčkovy opery ovšem zpravidla zařazují na svůj repertoár slavné operní domy v New Yorku, Chicagu nebo San Francisku, zatímco menší divadla nacházela cestu k Janáčkovi zřídkakdy. Utažská opera svým odvážným krokem tento trend mění, napsal Deseret Morning News.