Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalový trenér František Straka má důkazy o tom, že neužíval kokain. Bývalý sparťanský kouč odevzdal 11. ledna vzorek vlasů v Ústavu soudního lékařství a toxikologie v Praze 2 a test, provedený za policejní asistence, přinesl negativní výsledek. Straka to sdělil ČTK v písemném prohlášení.

Spekulace o tom, že za Strakovým odvoláním ze Sparty je užívání kokainu, se začaly šířit v prosinci, kdy kouče na lavičce letenského týmu vystřídal Jaroslav Hřebík. Aby Straka očistil své jméno, odevzdal odborníkům čtyři prameny vlasů. "Ke dni 18. ledna byl vypracován znalecký posudek s jednoznačným závěrem, že nebylo prokázáno, že bych užíval kokain," napsal Straka. Posudek podle jeho slov vypracovala docentka Marie Balíková z Ústavu soudního lékařství. Soudní znalkyně však řekla, že nesmí k případu podávat žádné informace.

Pro Straku případ pátečním dnem neskončil. Potvrdil, že bude o očištění svého jména usilovat i podáním žaloby na deník MfDnes, který informace přinesl s odvoláním na nejmenované zdroje. "Rozhodně budu žádat tiskovou omluvu a také finanční kompenzaci," potvrdil Straka v rozhovoru s ČTK. "Ale o podrobnostech je zatím předčasné mluvit, všechno má v rukou právník a budeme to ještě pečlivě konzultovat. Ale těm frajerům, co si hrají na novináře a vytáhli na mě tohle svinstvo, to určitě jen tak neprojde," vzkázal odhodlaně šestačtyřicetiletý kouč.

O výsledcích rozboru vzorku vlasů prý věděl už od 18. ledna, ale na veřejnost s nimi vystoupil až v pátek. "Nechtěl jsem nějak narušit nebo ovlivnit policejní vyšetřování. Nic jsem netajil, ale dřív jsem to prostě pustit ven nemohl. Jít na takové testy není jako navštívit zubaře, kde vám vytrhnou zub a vy můžete jít v klidu domů," vysvětlil Straka časovou prodlevu, během níž se dál živě spekulovalo o jeho "čistotě". Straka si prý mnohé vytrpěl, když se spekulace objevily. "Byla to rána. To, co jsem podstoupil, bylo nelidské. Nikdo si neumí představit, co si musela vytrpět moje rodina. Stálo nás to všechny spoustu sil," pokračoval v emotivní výpovědi někdejší československý reprezentant. Tvrdí, že o své pravdě nikdy ani na vteřinu nezapochyboval. "Věděl jsem, že jsem nic takového nikdy neudělal, a jsem nesmírně rád, jak to nakonec dopadlo. Ale na druhou stranu se stejně pořád cítím být poškozený, tohle všechno jsem si rozhodně nezasloužil," uvažoval Straka.

Po hektickém shonu v posledních dnech teď touží po krátkém odpočinku. Tvrdí však, že by se chtěl rychle do fotbalového dění vrátit. "Prošel jsem si očistcem, ale svým fanouškům vzkazuji, že Franze takové podrazy nezlomí. Půjde dál svojí cestou a neuhne z ní ani o centimetr," prohlásil Straka. Na jaře se chystá na cesty po Německu a Anglii. "Rád bych do toho kolotoče zase co nejdříve naskočil. Bez fotbalu být zkrátka nemůžu, tohle je moje jediná droga," usmál se kouč. První nabídku z Wuppertalu, kde dřív hrál i trénoval, už prý má na stole.

Ministerstvo financí snížilo odhad letošní průměrné inflace z 3,3 na 2,8 procenta. Ekonomika by letos měla vzrůst o 3,8 procenta, zatímco dosud resort počítal s růstem o dvě desetiny procenta nižším. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou v pátek MF zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Předpovědi ministerstva se tak přiblížily čtvrteční prognóze České národní banky, která letos počítá s růstem 3,2 až 4,4 procenta. Průměr intervalu tedy rovněž předpokládá růst HDP o 3,8 procenta. Inflaci očekává centrální banka ještě nižší než MF, bude se prý pohybovat v intervalu 1,6 až tři procenta. "Proti období před třemi měsíci, kdy vypadaly prognózy ministerstva financí a České národní banky jako ze dvou různých světů, se výhled zkoordinoval," podotkl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Ministerstvo přehodnotilo i další ekonomické ukazatele. Průměrná míra nezaměstnanosti by letos neměla činit 10,3 procenta, ale 10,1 procenta. Silný ekonomický růst prý zatím nevedl ke zlepšení situace na trhu práce, nicméně měl by nad nedostatky trhu práce začít mírně převažovat. "Bude však třeba věnovat významné úsilí úpravě systému sociálních dávek s cílem maximální motivace k práci," uvádí se v analýze.

Tempo růstu spotřeby domácností prý vzroste méně, než stát dosud očekával, a dosáhne 2,8 procenta. Podle Sobíška je MF příliš skeptické a lidé budou utrácet o něco více. Investice podle prognózy i nadále výrazně porostou a tempo růstu meziročně jen mírně zpomalí na 7,5 procenta. Růst mezd by se měl meziročně zrychlit na 6,3 procenta z loňských odhadovaných 4,8 procenta.

Možnost, že o přijetí evropské ústavní smlouvy budou rozhodovat lidé v referendu, získává konkrétnější obrysy. Zastáncům parlamentní cesty schvalování euroústavy se v pátek v Senátu nepodařilo dosáhnout zamítnutí návrhu ústavního zákona o tomto plebiscitu, který předložili senátoři opoziční ODS. Předlohou se tak nyní budou zabývat senátní výbory, Senát jako celek by se měl k jejímu definitivnímu schvalování znovu sejít v březnu.

Návrh počítá s tím, že Češi by o pravidlech budoucího fungování Unie rozhodovali ještě před koncem letošního roku. Občanští demokraté by museli pro tento termín získat další strany, neboť například vládní strany chtějí referendum spojit s parlamentními volbami v příštím roce. Právě termín a vhodnost uspořádání referenda dominovaly půldruhé hodiny trvající debatě senátorů nad předlohou. Předseda senátorů ODS Tomáš Julínek uspořádání referenda hájil tím, že euroústava přinese ztrátu určité svrchovanosti českého státu - oslabí suverenitu například v zahraniční a bezpečnostní politice.

Drtivá většina úprav v ústavní smlouvě již byla obsažena v zakládacích smlouvách EU, namítl předseda senátní ústavní komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). Zapochyboval, zda by lidé v referendu rozhodovali na základě znalosti věci. "Nebudou hrát větší roli zástupné vnitropolitické problémy?" dotázal se.

Julínek to ale tak nevidí. "Všichni určitě věříme, že občané nejsou hlupáci, že existuje i možnost tak šílený text, jako je tato ústava, vysvětlit občanům. Jde z něho vypíchnout ta jasná ustanovení nebo části, které se týkají právě ztráty svrchovanosti České republiky," prohlásil.

Zastánci parlamentní cesty argumentují tím, že ani česká ústava nebyla schvalována v referendu. Podle šéfa Klubu otevřené demokracie Edvarda Outraty (za US-DEU) patří evropská ústava k mezinárodním smlouvám, které schvaluje parlament. Místopředseda této frakce Jan Hadrava (US-DEU) byl naopak pro plebiscit, ovšem za předpokladu, že se uskuteční zároveň s parlamentními volbami. Uspořádání samotného referenda by stálo zhruba 380 milionů korun. Spojení s volbami by bylo pro stát mnohem lacinější, apeloval Hadrava na ODS. Navrhovaná otázka pro referendum zní: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala smluvní stranou Smlouvy o Ústavě pro Evropu, podepsané v Římě v den 29. října 2004, včetně protokolů k ní připojených a jejich příloh?". Ústavní smlouva bude schválena tehdy, pokud odpoví na otázku kladně nadpoloviční většina hlasujících. Povinná účast pro platnost referenda není stanovena.

Senát v pátek zamítl poslaneckou novelu zákona o střetu zájmů, podle níž měli zastupitelé krajů a obcí s rozšířenou působností zveřejňovat vedlejší příjmy, podnikání, působení v orgánech firem a majetkové poměry. Uvolněným členům zastupitelstev měla novela znemožnit, aby pobírali odměny za funkce ve firmách, jež zřídily nebo majetkově ovládají kraj či město.

Názory zastupitelů na odmítnutí návrhu, jež se očekávalo, se různí. "Pro mě osobně nebyla ta novela problémem," řekl ČTK například místostarosta Náchoda Jaroslav Rohulán, který nesouhlasí ani s argumenty kritiků předpisu, že by klesl zájem lidí o práci v městských a krajských zastupitelstvech. Souhlasil by s ní i zastupitel v Brně-středu Michal Bortel (ČSSD). Senát v pátek podle něj udělal krok zpět v boji s korupcí. Návrh novely zákona mohl jednání politiků více zprůhlednit, uvedl.

Dobrý úmysl zákona sice připouští i člen jihomoravské krajské rady Lubomír Šmíd (KDU-ČSL), norma však podle něj mohla způsobit i více škod než užitku. Například v malých pověřených obcích by zveřejnění příjmu starosty mohlo vyvolat u obyvatel závist, míní. Zrovna nejlepší není novela ani podle plzeňského primátora Miroslava Kalouse (ODS). V Plzni problém se zveřejňováním příjmů vyřešili už loni. Odhlasovali, že uvolnění členové rady budou svoje vedlejší příjmy zveřejňovat. Kalous ČTK řekl, že by to tak měli dělat zastupitelé malých obcí i velkých měst, ale nemělo by to být svázáno zákonem.

Páteční zamítnutí nebylo vzhledem k podobným výsledkům jednání senátních výborů překvapivé. Podpořili ho senátoři ODS, většina lidovců a jednotlivci z ostatních frakcí. S novelou souhlasilo jen 14 ze 72 senátorů.