Zprávy | Z archivu rubriky


Bezpečnostní informační službě a policii se loni v červnu podařilo zadržet britského novináře Mahmooda Mazhera, který se údajně pokoušel diskreditovat české úřady. Podle mluvčího služby Jana Šuberta chtěl reportér bulvárního nedělníku dokázat, že je možné do Česka tajně přijet, páchat v zemi trestnou činnost a posléze odjet do zahraničí. Všechny tři návštěvy Brita v České republice však policie i BIS sledovaly a muž byl nakonec loni v červnu zadržen na pražském ruzyňském letišti, informoval v úterý ČTK Šubert.

Mazher, který pracoval pro bulvární nedělník News of the World, se údajně vydával za Pákistánce s britským občanstvím. V Česku podle Šuberta jednal s lidmi z balkánských zemí, které policie podezírá z distribuce falešných dokumentů. Po republice prý cestoval s manželkou a dítětem. Kromě obchodování s pasy chtěl Brit podle BIS dokázat, že lze od mafie snadno získat i pravé či falešné lékařské diplomy či potvrzení o lékařské praxi v některé pražské nemocnici. Na základě jeho cest do Prahy vycházely v News of the World články, které hlásaly, že v Česku je snadné a levné podvádět bezpečnostní systém. "Všechno je o penězích. Český doklad je nejlevnější cesta," citoval podle BIS loni v květnu britský nedělník jednoho zločince v Praze.

Po zadržení Mazher českým vyšetřovatelům řekl, že v zemi sháněl materiál pro další reportáže, které by ukázaly, že české úřady nejsou schopny odhalit praktiky mafiánského podsvětí. Při zadržení měl u sebe tři padělané doklady na pákistánské jméno, diplom z lékařské fakulty Univerzity Karlovy a potvrzení o lékařské praxi v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. S ním byl zadržen i britský fotograf Conrad Brown ze stejného týdeníku. "Byli do té doby přesvědčeni, že vodí bezpečnostní složky za nos," komentoval případ Šubert. Po výpovědi před komisařem policie oba cizince propustila, odletěli do Velké Británie.

Na otázku, proč BIS zveřejnila informace o případu až s půlročním zpožděním, Šubert ČTK řekl, že policie ještě vyšetřovala další okolnosti. Kriminalisté později zatkli dva údajné padělatele cestovních pasů, se kterými se Brit sešel. V bytě jednoho z nich policie našla 20 pasů ze zemí bývalé Jugoslávie a téměř půl kilogramu heroinu.

Pokud ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) nepodepíše do konce týdne vyhlášku o úhradách péče, chce si prezident České lékařské komory David Rath stěžovat na "liknavost postupu ministerstva" premiérovi. Rath to v úterý řekl novinářům. Podle něj s předpisem o úhradách souhlasil předseda vlády již před dvěma týdny, ministryně ale s podpisem otálí. Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek označil Rathovu výzvu za projev nebývalé destrukce vládní autority.

Vyhláška vyvolala spory a napětí mezi komorou, pojišťovnami a lékaři. Má se týkat úhrad péče lůžkové, domácí a u soukromých ambulantních specialistů v letošním prvním pololetí. Předepisuje pojišťovnám růst plateb o tři procenta. ČLK na přijetí předpisu trvá. Tvrdí, že pomůže uspořit a lépe využít peníze. Sdružení soukromých lékařů i Svaz zdravotních pojišťoven ho odmítají. Podle nich by vyhláška výrazně zvýšila dluhy zdravotního pojištění.

Pojišťovny počítají s tím, že letos vyberou o šest procent více peněz než loni. Rath tvrdí, že přesto lékařům nabízejí méně než v roce 2004. Tříprocentní růst příjmů podle vyhlášky by umožnil zdravotníkům modernizovat péči, zkrátit čekací lhůty i zvýšit platy, uvedl prezident ČLK. Dodal, že i pojišťovnám zbudou prostředky na srovnání dluhu. Deficit loni činil osm miliard korun. Svaz zdravotních pojišťoven odhaduje, že kvůli vyhlášce by zadlužení stouplo na 20 miliard.

Český prezident Václav Klaus se neshodl se svým maltským kolegou Edwardem Fenechem-Adamim v pohledu na úspěšnost Evropské unie. Zatímco maltský prezident považuje EU za úspěšný příběh, který postoupí ještě dál díky evropské ústavní smlouvě, Klaus poslední vývoj v EU za úspěšný nepovažuje; navíc cítí "nová nebezpečí".

Maltský prezident v úterý novinářům řekl, že v jeho zemi nebude se schválením ústavní smlouvy EU žádný problém, i kdyby se nepodařilo přesvědčit opozici. Klaus uvedl, že v ČR se názory na evropskou ústavu různí, což podle něj ukazuje, že to bude zřejmě komplikovanější proces než na Maltě. Rovněž se obává, že ústavní smlouva nepovede ke zlepšení osobních svobod a ekonomiky. Česká vláda uvažuje o tom, že by o euroústavě rozhodli lidé v referendu. Na Maltě, ležící ve Středozemním moři, to má být v parlamentu během několika měsíců.

Fenech-Adami je přesvědčen o tom, že EU zaznamenala v poslední době úspěchy jak v ekonomické, tak v sociální oblasti a že životní úroveň v členských zemích roste: "EU je úspěšný příběh - ekonomikou a svým rozvojem a také patrně sociálním vývojem. Není pochyb o tom, že členské země profitují, je to vidět na ekonomickém poli a na úrovni života ve všech členských zemích".

S tím, že EU zaznamenala úspěchy na ekonomickém poli, Klaus nesouhlasí. Podle něj mají někteří lidé jen sen, že EU je silnější, neboť ekonomický růst unie je podle něj každé desetiletí slabší. Klaus prohlásil, že EU ztrácí i vůči ostatním kontinentům: "Nevím, jestli je pravdou nebo pouze snem, že EU je obrovským úspěchem z hlediska ekonomického. Ekonomický růst je každé desetiletí slabší a slabší."

Klaus dále kritizoval bruselské ústředí EU za to, že se prý snaží řídit životy lidí centrálně. To je podle něj největší nebezpečí. Proto se bojí o svobodu lidí a demokracii. "Já cítím nová nebezpečí, která my, kteří jsme přecitlivělí díky komunistické minulosti, možná cítíme silněji než mnozí v Evropě," řekl.