Zprávy | Z archivu rubriky


Solidarita českých občanů i firem s oblastmi jihovýchodní Asie postiženými ničivým zemětřesením nebere konce. Od pondělí poslali na konta humanitárních organizací zhruba 20 milionů korun. Celkem se tak na účtech shromáždilo přes 200 milionů. "Nyní máme na účtu téměř 75 milionů korun, z toho asi dva miliony za DMS. V pondělí to bylo asi 67 milionů," řekl ČTK Jan Mrkvička z nadace Člověk v tísni. Podle něj přibývají peníze pravidelně, změnilo se ale složení dárců. "Zatímco ze začátku to byli spíše jednotlivci a menší firmy, teď přispívají velké firmy, u kterých asi chvíli trvalo, než dar odsouhlasili. Také posílají větší částky - milionové," poznamenal Mrkvička. Vybrané peníze poputují zřejmě na Srí Lanku do oblasti Trinkomale.

Český červený kříž shromáždil dosud pět a půl milionu korun. Od pondělí se částka zvedla o 750.000 korun. Pomoc s ostatními organizacemi nekoordinuje, jeho činnost řídí mezinárodní červený kříž. "V postižených oblastech operuje mezinárodní federace, která tam buduje čističky vody, zajišťuje zdravotní pomoc a tak dále," řekl ČTK ředitel Jiří Procházka. Česká organizace nyní uvažuje o "menších projektech" zřejmě na Srí Lance, které by byly podle Procházky viditelnější. "Měli jsme představu o vybudování menší nemocnice, školy, školky nebo něčeho takového. Závisí to na tom, jestli seženeme potřebné informace. Ty by nám měli poskytnout pracovníci mezinárodního týmu. Jasno bude ale nejdřív za dva, za tři týdny," dodal.

Nadace ADRA vybrala už 75,5 milionu korun, z toho prostřednictvím dárcovských DMS 47,7 milionu. Dohromady tak na kontě přibyly necelé tři miliony korun. "Jenom pomocí DMS nám lidé od pondělí poslali 1,2 milionu korun," řekl Vítězslav Vurst z nadace. Podle něj je už rozhodnuto o konkrétních projektech, podrobnosti ale nadace oznámí na středeční tiskové konferenci.

Také na účtu české pobočky UNICEF se částka zvýšila o zhruba jeden a půl milionu korun. Celkem se tak podařilo shromáždit 12,5 milionu. "Myslím si, že už ta hlavní vlna je za námi a že teď už ty příspěvky budou klesat," uvedla ředitelka Pavla Gomba. V prvních dnech organizace zajišťovala okamžitou pomoc, jako dodávky pitné vody, léků, teplých přikrývek, nádobí, očkování dětí nebo převozů zraněných do nemocnice. "Teď se zaměřujeme na identifikaci dětí. Fotíme je, dáváme je do táborů, aby je mohli příbuzní vyhledat, v Indonésii jsme zřídili dvacet center pro opuštěné děti. Další prioritou je vzdělání. To znamená obnovit školy a dostat do nich děti zpět," dodala Gomba.

Česká katolická charita má na kontě 32,5 milionu, tedy o čtyři miliony více než v pondělí. "Na účtu pro Indii je 4,9 milionu, pro Indonésii 12,6, pro Srí Lanku 10,6 a k tomu je 4,4 milionu bez specifikace," upřesnil mluvčí charity Jan Oulík. Podle něj ale zájem začíná "malinko" ustávat; i když peníze pořád chodí. Organizace chce v pondělí vyslat na Srí Lanku svého člověka, který by tam zmapoval situaci. Pomoc bude ale zřejmě směřovat zejména k rybářským rodinám, sirotkům a vdovám.

moderní ekonomiku typu Irska nebo Finska chce z Česka vytvořit vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podmínkou podle něho je provedení důležitých reforem a jasné stanovení dlouhodobých priorit, mezi které řadí vzdělání, vědu a výzkum a podporu podnikání. Týmy expertů již kvůli tomu sestavují strategii hospodářského rozvoje do roku 2013, která by měla být hotová do konce dubna, řekl Jahn na úterní snídani s novináři. Vicepremiér spolu s experty vytipoval celkem pět oblastí, které by měly Českou republiku v příštích letech táhnout vzhůru. Vláda by se podle něj měla soustředit na podporu vzdělávání a lidských zdrojů, vědy a výzkumu, infrastruktury, institucionálního prostředí a efektivní využívání všech možných zdrojů financování. "Chceme dát lidem a podnikům jasný přehled o budoucím směřování vládní politiky," uvedl.

Základem hospodářské strategie budou koncepce jednotlivých resortů. Podle koordinátora prací na strategii Davida Hofmana je v nich spousta dobrých myšlenek, které jsou však skryté v neuspořádaných dokumentech bez priorit. "Ministerstva v koncepci vyjmenují všechno, čím se zabývají, ale neurčí si pořadí důležitosti," řekl ČTK. Stejný názor má i vicepremiér Jahn. "Musíme si jasně určit, kam se budou státní peníze ubírat, jinak z toho zase vyjde soupis 550 priorit," varoval před rozmělněním strategie. Experti by proto měli koncepce jednotlivých ministerstev sladit tak, aby opatření nešla proti sobě, ale naopak se vzájemně podporovala. Do tvorby strategie by se měly zapojit i kraje a jejich rozvojové plány, odbory, průmyslové svazy, komory nebo opoziční strany.

Také o uplynulém víkendu a pondělka proudily na účty humanitárních organizací peníze, kterými čeští občané přispívali na pomoc jihovýchodní Asii zpustošené zemětřesením. Celková částka se od pátku zvýšila zhruba o 37 milionů a blíží se 190 milionům korun. Vláda uvolnila na pomoc Asii 15 milionů korun, dalších 200 milionů plánuje poslat na rekonstrukční programy. Nadace ADRA již vybrala 72 milionů korun, z toho prostřednictvím SMS zpráv dostala 47 milionů. "Bude-li to tak pokračovat dál, mohli bychom prolomit magickou hranici padesáti milionů korun na dárcovských SMS zprávách, ve kterou nikdo nevěřil," řekl ČTK Vítězslav Vurst z nadace ADRA. Podle jejího ředitele Jana Bárty půjdou peníze především na projekt nemocnice v indonéské provincii Aceh, další finance jsou určeny na pomoc rybářům v pobřežních oblastech Thajska. Člověk v tísni má nyní na účtu zhruba 70 milionů korun, jen o víkendu na jeho kontě přibylo kolem deseti milionů. Podle představitele nadace Jana Mrkvičky peníze poputují zřejmě na Srí Lanku. Vyhodnocujeme, která oblast dostává nejméně pomoci, uvedl Mrkvička. Oblasti v okolí Kolomba, kde je pomoci nejvíce, se začínají přeplňovat, dodal. Uvažuje se prý například o odlehlé provincii v okolí města Trinkomale, kde musí mnoho lidí živořit v provizorních přístřešcích. Na pomoc Srí Lance se zaměřuje i Český červený kříž, který při přepravě pomoci spolupracuje s Českými aeroliniemi. Jeho ředitel Jiří Procházka dnes ČTK řekl, že naposledy na ostrov od organizace putovalo sedm a půl tuny sušenek a džusů. Červený kříž má nyní na kontě kolem 5,5 milionu korun. Pomoc do tak odlehlých oblastí, jako je například pobřeží Barmy, posílá Český výbor pro Dětský fond OSN (UNICEF). Zatím vybral téměř 11 milionů korun. "Přes víkend jsme dostali více než dva miliony korun, což je úžasné, protože jsme očekávali, že to bude spíš klesat," poznamenala ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. Ústředí ČSSD odeslalo na konto UNICEF 100.000 korun. Premiér a úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross daruje 150.000 korun, sdělila ČTK mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Dětem chce pomáhat i Česká katolická charita. Dosud získaných téměř 30 milionů korun hodlá použít na projekty adopcí na dálku či na pomoc rybářským osadám v Indonésii a na Srí Lance. Poslední velký projekt humanitární pomoci v České republice byl organizován v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Občané tehdy na obnovu poničených měst a obcí přispěli nejméně půl miliardou korun.