Zprávy | Z archivu rubriky


Mirek Topolánek na kongresu ODS v Praze podle očekávání obhájil funkci předsedy nejsilnější opoziční strany. Byl jediným kandidátem, hlas mu dalo 354 z 391 delegátů, což představuje 90 procent hlasů. Po zvolení slíbil, že udělá vše pro to, aby ODS vyhrála příští parlamentní volby v roce 2006. Pokud se jí to podaří, bude Topolánek horkým favoritem na budoucího premiéra. Ještě před hlasováním varoval před tím, aby ODS nepodlehla pod vlivem posledních volebních úspěchů pocitu spokojení, aby "předčasně nechladila šampaňské a rozdělovala si posty".

Topolánek se dostal do čela občanských demokratů před dvěma lety, když poměrně překvapivě vystřídal v předsednické křesle Václava Klause. Tehdy rozhodně nepatřil k favoritům nynějšího prezidenta a mnozí pochybovali o tom, že zvládne stranu řídit po odchodu zakladatele a dlouholetého šéfa. Nakonec ODS pod Topolánkovým vedením suverénně vyhrála prezidentské, evropské, senátní a krajské volby. Topolánek uspěl s politikou takzvané nulové tolerance vůči koaliční vládě Vladimíra Špidly, kterou v létě vystřídal jen lehce obměněný tým Stanislava Grosse.

Prvním zástupcem Mirka Topolánka bude Petr Nečas. Delegáti pražského kongresu mu dali v druhém kole volby přednost před pražským primátorem Pavlem Bémem. Pro Nečase hlasovalo 197, Topolánkův favorit Bém dostal 180 hlasů. Nečas ve straně reprezentuje konzervativní proud a moravskou část ODS. Jako svoji výhodu zmínil loajalitu, kterou zachovával vůči Topolánkovi, s nímž před dvěma lety prohrál souboj o předsednickou funkci. Nečas také zdůraznil, že ODS musí být po vítězných volbách schopna od první minuty naplno vládnout - mít návrhy zákonů, týmy spolupracovníků, detailní představu o řízení každého ministerstva. Upozornil, že až se občanští demokraté naplno spustí po "politickém tobogánu", mnohým se zatočí hlava, některým se i zvedne žaludek.

Předseda ODS Mirek Topolánek věří ve vítězství své strany v parlamentních volbách. V necelých dvou letech, které do voleb zbývají, musí však občanští demokraté dokázat, že jsou schopni realizovat pravicový program. Jen tak budou s to se po osmi letech vrátit na centrální úrovni k vládě nahradit v čele státu socialisty. Vládu sociálních demokratů, lidovců a unionistů označil na kongresu ODS za lživou. Topolánek, který je na kongresu v Praze jediným kandidátem nedělní volby nového lídra ODS, v úvodním projevu zdůraznil, že "přístav vítězství" je sice v dohledu, ale ne vše je vyhráno. Před předčasným usnutím na vavřínech varovaly i další špičky ODS - místopředseda Petr Nečas či předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Ten si je jistý, že ODS za dva roky porazí sociální demokraty, varoval ale před růstem obliby KSČM. Komunisté podle něj budou za dva roky druhou nejsilnější stranou.

Topolánek čtyřem stovkám delegátům řekl, že občanští demokraté mají své vize a nyní musí pro koncepce získat veřejnost. Vládu tradičně podrobil zdrcující kritice. "Bezohledně zadlužuje nás i naše děti. Trestá aktivní, ožebračuje chudé a zaprodává se nejbohatším," uvedl Topolánek. Před ztrátou středových voličů varoval Petr Nečas. "Nežijme v žádných iluzích, zdaleka ne všichni nás volí z přesvědčení. Až čtvrtina nás volí proto, že vadíme nejméně. Tyto voliče musíme přesvědčit, aby se stali stálými," uvedl Nečas. Vyzval také ODS, aby se připravila vysvětlovat voličům negativa nynější podoby celoevropské ústavy a doporučila lidem pro smlouvu nehlasovat.

Kongres ODS začal bouřlivým přivítáním prezidenta Klause, který z čela ODS odešel před dvěma lety. Na občanské demokraty se přijel podívat slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Dalším z hostů je šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Už loni naznačil, že lidovci by měli zájem s občanskými demokraty po volbách 2006 spolupracovat na vládní úrovni. Nyní uvedl, že se během uplynulého roku lidovci s ODS sblížili na úrovni Evropy i v krajských koalicích. KDU-ČSL i ODS podle Kalouska cítí nutnost strukturální změny v sociálním a zdravotním systému. Lidovci jsou ochotni s ODS snižovat míru přerozdělování a zjednodušit daňovou legislativu. V té však mají zůstat prvky solidarity, které lidovci v návrhu ODS zavést rovnou daň postrádají.