Zprávy | Z archivu rubriky


Senátorem za Prahu 11 bude Jan Nádvorník z ODS, opakované senátní volby se konat nebudou. Rozhodl o tom ve středu Ústavní soud, když anuloval verdikt Nejvyššího správního soudu, který v prosinci výsledek hlasování zrušil na návrh kandidáta KDU-ČSL pro porušení pravidel volební kampaně. Představitelé ODS rozhodnutí ústavních soudců přivítali a prý i očekávali. Verdikt naopak trochu zklamal lidovce.

Správní soud výsledek listopadových voleb v Praze 11 zrušil kvůli tomu, že podle jeho názoru se volební kampaň v tomto obvodu nekonala čestně a poctivě a poškodila kandidáta KDU-ČSL Antonína Zápotockého. Soud souhlasil s tím, že články v místních listech mohly mít vliv na výsledky voleb.

Podle ústavních soudců zařadil správní soud chybně obecní list do stejné kategorie jako například výlepové plochy. V tisku šlo navíc o spor dvou starostů v názoru na místní investice, a ne o střet dvou senátních kandidátů, uvedl ústavní soudce Jiří Nykodým.

Prezident Václav Klaus si byl podle svého mluvčího od počátku jistý tím, že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bylo principiálně špatné. Na jeho slova došlo, dodal mluvčí. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase nemohl Ústavní soud rozhodnout jinak. "Jsme samozřejmě rádi, že se potvrdil náš postoj," řekl ČTK. Podle předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka soud potvrdil vůli voličů a neoslabil fakticky předvolební boj. Šťastný byl hlavně sám Nádvorník, podle něhož "konečně zvítězila pravda nad láskou". Nádvorník chce nastoupit do Senátu hned ve čtvrtek ráno.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal ČTK řekl, že výrok Ústavního soudu musí respektovat. "Stejně mně to není nic platné, co si o tom myslím," uvedl. Zklamáním se netajil lidovecký kandidát Zápotocký, na jehož žádost Nejvyšší správní soud výsledky podzimních voleb v Praze 11 zrušil. Jednání u Ústavního soudu označil za velice podivné. "Mně bylo celkem jasné, že to je politicky ovlivněný proces," řekl ČTK.

Dvacetičlenná skupina teplických filharmoniků odletěla ve středu na Maltu, aby zde společně vystoupili se svými kolegy z Maltského národního orchestru (National orchestra of Malta). "Koncert se uskuteční 29. ledna v hlavním městě Malty La Vallettě," řekl ČTK ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz. Pod taktovkou šéfdirigenta teplické filharmonie Charlese Olivieri-Munroa uvede spojený česko-maltský orchestr skladby Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Edwarda Griega a Ference Liszta. Společné vystoupení hradí podle Dietze ministerstva kultury České republiky a Malty.

Zbývající část teplické Severočeské filharmonie má od 27. do 30. ledna na programu sérii vystoupení v Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Společně se Západočeským divadlem Cheb provedou tepličtí filharmonici melodram Josefa Suka Radúz a Mahulena. Ročně navštíví koncerty Severočeské filharmonie téměř půl milionu posluchačů. "Z toho si nás zhruba 350.000 lidí poslechne v zahraničních koncertních sálech," řekl Dietz. Větší návštěvnost v zahraničí je podle něj dána větší kapacitou koncertních sálů, některé pojmou až 10.000 návštěvníků.

Letos si Severočeská filharmonie Teplice připomene 57. výročí znovuobnovení své činnosti a 167. výročí symfonické hudby v Teplicích. Soubor má přes 70 hudebníků a jeho zřizovatelem je město Teplice. Ročně odehraje více než 120 koncertů na českých i zahraničních pódiích.

Farmáři mají od letošního roku možnost po dosažení 55 let ukončit zemědělskou činnost a předat hospodářství s tím, že budou pobírat dávky financované státem a EU. Příslušné nařízení schválila ve středu vláda. Zemědělec, který předčasně skončí, může při splnění podmínek dostat ročně paušál 75.000 korun a k tomu 4500 Kč za každý hektar půdy, který převedl na svého nástupce, nejvíce však za 30 hektarů. Horní limit renty je 210.000 korun ročně.

Dotace na předčasné ukončení zemědělské činnosti jsou součástí Horizontálního plánu rozvoje venkova, který ze čtyř pětin financuje EU, zbytek platí stát. Letos je celkově vyčleněno 95 milionů korun. Podle ministerstva zemědělství má opatření usnadnit přechod zemědělského hospodaření z generace na generaci a pomoci udržet lidi na venkově. "Horentní zájem ale neočekáváme, spíš půjde o desítky lidí," uvedl Hugo Roldán z MZe.

Nárok na podporu trvá do 75 let, poté farmář dostane starobní důchod. Při současném nároku na důchod i dávku se vyplácí dávka, jen pokud důchod převyšuje, a to ve výši rozdílu.

Aby zemědělec podporu dostal, musí mimo jiné ukončit komerční zemědělskou činnost, při které obhospodařoval nejméně pět hektarů. Jeho aktivní hospodaření musí mít nejméně desetiletou historii, přičemž zemědělství pro něj představovalo aspoň 50 procent příjmu z podnikání. Nástupce musí být mladší než 40 let a musí přijmout závazek hospodařit na převzaté farmě nejméně pět let.

Liberecký záložník Jan Polák se po pěti letech vrací do fotbalové reprezentace. Kouč národního týmu Karel Brückner povolal Poláka na přátelské utkání ve Slovinsku, které se odehraje 9. února v Cejle. Ve výběru se neobjevila jména zraněného kapitána Tomáše Galáska a dalšího záložníka Karla Poborského. Česká reprezentace se v prvním utkání v roce 2005 představí v obměněném složení. Trenér Brückner nemůže počítat ani se zraněným stoperem Tomášem Ujfalušim, oproti předchozím nominacím tentokrát chybí i obránce Martin Jiránek a záložník Štěpán Vachoušek. Kouč absenci tří stálých členů týmu vysvětlil tím, že chce ve Slovinsku využít především dosavadní náhradníky. "Původně neměl být v týmu ani Bolf, ale po zranění Ujfalušiho jsme jej povolali," uvedl Brückner. Vůbec poprvé od svého nástupu do funkce povolal záložníka Poláka, který se v dresu národního týmu naposledy objevil v únoru roku 2005 na přípravném turnaji v Hongkongu proti Mexiku. "Polák má permanentní nárůst výkonnosti, jistý základ, znám ho z jednadvacítky. Navíc nám trochu z toho postu, který je pro nás klíčový, vypadává Galásek," zdůvodnil pro ČTK Brückner zařazení libereckého středopolaře. Premiérově od loňského Eura se do reprezentace po vleklém svalovém zranění vrací monacký záložník Jaroslav Plašil. V nominaci je i útočník pražské Sparty Tomáš Jun, který si odbyl reprezentační premiéru v listopadovém utkání světové kvalifikace v Makedonii.