Zprávy | Z archivu rubriky


Ústecká soudkyně Hana Vondráčková se rozhodla k 30. dubnu odejít do starobního důchodu. Podle předsedkyně ústeckého okresního soudu Eleonory Studničné původně slíbila, že bude soudit do konce roku, než se vrátí její kolegyně z mateřské dovolené. "Poté, co ji ministr spravedlnosti Pavel Němec poslal před kárný senát Nejvyššího soudu, se rozhodla odejít dřív," řekla ČTK Studničná. Vondráčkovou se ČTK nepodařilo zastihnout.

Vondráčkovou zprostil loni kárný senát pražského vrchního soudu obvinění z nečinnosti ve sporu o zajištění kontaktu syna s jeho otcem Lubošem Paterou. Němec ale podal proti verdiktu odvolání, protože byl přesvědčen o tom, že Vondráčková při své práci vážně pochybila a zaslouží nejméně důtku.

"Vzdání se funkce je právem každého soudce. Ministerstvo spravedlnosti nemůže hodnotit důvody, které k tomu paní soudkyni Vondráčkovou vedly," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Dimun. Odvoláním ke kárnému senátu Nejvyššího soudu podle něj ministerstvo pouze obhajovalo svůj právní názor na danou kauzu.

Studničná podotkla, že kvůli tomuto kroku ministra přijde okresní soud o soudce se 460 nerozhodnutými opatrovnickými věcmi. Podle tabulek by měl mít její soud 26 soudců. Na ústeckém okresním soudu je jich ale kvůli mateřským dovoleným a stážím jen 21. "Podle počtu podaných žalob a obžalob bychom měli mít 31 soudců," zdůraznila. "Ministr Němec hodlá prosadit navýšení počtu soudců a jeho snahou bude, aby doplnil právě stavy na severu Čech," řekl Dimun.

S velkou nevolí přijali zprávy o chystaném zrušení Generálního konzulátu České republiky v Košicích představitelé české menšiny na východním Slovensku. Generální konzulát téměř každý den vyřizuje telefonáty a dotazy lidí, kteří se vyptávají na zrušení úřadu. Nicméně generální konzul Vítězslav Pivoňka k tomu neřekl ČTK nic bližšího s odůvodněním, že informace v této záležitosti je oprávněno poskytovat pouze ministerstvo zahraničí v Praze.

"Je to velmi špatné. Konzulát totiž neplnil pouze konzulární povinnosti, ale pomáhal také při pořádání různých akcí a prezentaci české kultury. Pro krajany byl jakousi oázou České republiky na východě Slovenska," řekl ČTK Pavel Doležal, který předsedá Českému spolku na Slovensku, největšímu krajanskému sdružení Čechů v SR.

Podle Doležala má existence generálního konzulátu v Košicích opodstatnění také z toho důvodu, že na východ Slovenska jezdí stále velké množství českých občanů na dovolené. Připomněl, že konzulát byl vždy nápomocen českým občanům, kteří se během pobytu na východě Slovenska dostali do nesnází. Jako příklad uvedl zejména úrazy českých občanů ve Vysokých Tatrách, kde jich loni také jedenáct zemřelo.

Na východě Slovenska žije podle dostupných údajů asi osm až deset tisíc lidí, kteří se hlásí k české menšině. "Mnozí z nich si právě v Košicích vyřizovali různé doklady a teď budou muset jezdit do Bratislavy nebo do České republiky," dodal Doležal. "Byli bychom rádi, kdyby se s tím přece jen dalo ještě něco udělat," poznamenal.