Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Havel vyjádřil "absolutní podporu" zahájené odvetě USA za zářijové teroristické útoky na New York a Washington. "Je na místě klidná trpělivost, není důvod k panice," zdůraznil na mimořádné tiskové konferenci prezident. Podle Havla jsou chvíle, kdy si "naše svobody" žádají určité oběti. Pokud se lidé chtějí svým svobodám a civilizačním hodnotám těšit, musí být připraveni tyto hodnoty bránit i se zbraní v ruce, uvedl prezident. Akce byla podle Havla připravována dlouho a promyšleně. "Není to útok na Afghánistán, není to útok na islám, není to útok proti žádnému národu ani proti nějakému náboženství. Je to ochrana civilizačních hodnot, které spojují mnoho náboženství, mnoho kultur, mnoho zemí, které spojují celý svět," prohlásil prezident.

Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl ČTK řekl, že prezident se krátce po zahájení útoku sešel s americkým velvyslancem v ČR Craigem Stapletonem. Krafl ale uvedl, že ani Havlovi nikdo předem z USA o útoku netelefonoval.

Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se čeští představitelé dozvěděli o útoku USA na Afghánistán v neděli odpoledne. "Z diplomatických kruhů jsme už krátce po poledni věděli, že se situace odehraje," řekl Špidla v České televizi. Potvrdil to i ministr zahraničí Jan Kavan po mimořádné schůzce s vládními kolegy.

Mluvčí vlády Libor Rouček řekl, že ČR byla na možnost vojenského útoku Spojených států na Afghánistán připravena. "Na všechny eventuality je vláda připravena. Spojené státy a spojenci mají plnou podporu České republiky, nejenom politickou a morální, ale i vojenskou," tlumočil mluvčí stanovisko premiéra Zemana. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus v první reakci na útok uvedl, že "použití síly je vždy velmi smutnou věcí". "V tomto případě je ale evidentní, že je použití síly nezbytné," tlumočil ČTK Klausovu reakci jeho poradce Ladislav Jakl. Klaus podle něj také vyjádřil přesvědčení, že tyto kroky Spojených států budou úspěšné a splní svůj cíl.

Zahájení útoku USA na Afghánistán nebude pro Českou republiku znamenat zavedení přísnějších bezpečnostních opatření. Novinářům to po mimořádné schůzce s vládními kolegy řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministři bezpečnostních resortů a ministr zahraničí Jan Kavan nyní čekají na aktuální zprávy tajných služeb, které by je měly informovat o souvislostech útoku USA na základny teroristů v Afghánistánu. Podle zpráv, které jim zpravodajci poskytnou, ministři rozhodnou, kdy bude zasedat meziresortní krizový štáb.

Česká republika je v souvislosti s odvetou USA za teroristické útoky připravena poskytnout NATO jeden letoun TU-154 pro přepravu lidí a materiálu. Letoun by mohl také doprovázet letadla s monitorovacím systémem AWACS. Televizi Nova to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Severoatlantická aliance, respektive Spojené státy požádaly o pomoc v podobě dopravních letadel, dopravního letectva, takže ministerstvo obrany po dohodě s předsedou vlády (Milošem Zemanem) učinilo na základě této výzvy nabídku, že jsme připraveni Severoatlantické alianci dát k dispozici jeden letoun TU-154 na přepravu materiálu a osob a doprovod letounů AWACS," oznámil Gross.

Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) a místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) soudí, že souhlas s případným sestřelením útočícího civilního letadla by měl být v kompetenci ministra obrany. Oba to v neděli řekli novinářům. Podle Grosse ministerstvo obrany připravuje materiál, který by měl tuto věc řešit. Také vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD) v neděli řekl, že případný rozkaz k likvidaci civilního letadla ovládaného sebevražednými teroristy by ministr obrany zřejmě mohl vydat již za současné legislativní situace.

Český právní řád podobně jako mezinárodní úmluva nedovoluje sestřelit sebevražedně útočící civilní letadlo. Určité oprávnění pro takovýto krok ale skýtá ustanovení trestního zákona o krajní nouzi. "To říká, že čin jinak trestný, kterým se odvrátí mnohem vážnější bezprostřední ohrožení na životech, je beztrestným," uvedl Rychetský. Vláda ho požádala, aby analyzoval český právní řád. Analýza bude podle Rychetského hotova v pondělí. Teroristy by podle Rychetského v budoucnosti mělo být možné odsoudit na více let, než dovolují sazby současného českého práva. "Při rekodifikaci trestního práva bude na místě s horními hranicemi trestních sazeb u těch nejzávažnějších zločinů výrazně hnout, nevylučuji, že na dvojnásobek," konstatoval. Vicepremiér dodal, že hranice trestů se zvýší i u jiných trestných činů.

Ministr Gross neví o tom, že by na území ČR působily teroristické organizace. Má nicméně informace "o lidech, kteří mohli být nebo byli ve styku s osobami, které třeba mají přímé vazby do některých výcvikových táborů (teroristů) nebo tímto směrem".

Dva muži arabského původu s libanonskými cestovními pasy, kteří se školili na trenažéru Českých aerolinií (ČSA), rozhodně podle české tajné služby nejsou teroristy a nejsou na ně nijak napojeni. Mluvčí ČSA Daniel Plovajko v sobotu rozhlasové stanici BBC řekl, že tajné služby to zjistily již minulý týden. Deník Mladá fronta Dnes přinesl ve svém sobotním vydání informaci, že si muži loni zaplatili hodiny na trenažéru Boeingu 737 Českých aerolinií. Podle Plovajka nyní tajné služby prověřují všechny piloty i renomovaných zahraničních aerolinek, kteří se na trenažéru školili.

Vedoucí školicího střediska Miloš Kvapil pro Mladou frontu Dnes uvedl, že si Libanonci výuku objednali jako zpestření dovolené v České republice a platili hotově. To podle deníku vzbuzuje podezření. Jak dále uvádí, oba Libanonce, ale i další klienty ze zahraničí, si nechaly ČSA prověřit cizineckou policií. Prověrka ukázala, že nikdo z podezřelých cizinců není na seznamu mezinárodně hledaných osob, píše dále list. Po útocích na USA se však ukázalo, že v seznamech tehdy nebyl ani žádný z teroristů, kteří později útok spáchali, připomněl deník. Kvapil k tomu podotkl, že po událostech z 11. září ČSA proškoluje pouze vlastní piloty a letce z leteckých společností, které si lekce zaplatí.

Školení na trenažéru věrně simuluje let s letouny Boeing, a to i v případě požáru motorů. Lze na něm navolit start a přistání na mnoha velkých světových letištích a také let s plným či prázdným strojem. Hodinová lekce zájemce stojí 400 dolarů (přibližně 15.000 korun).