Zprávy | Z archivu rubriky


Členské státy Evropské unie se v pondělí pokusí dohodnout, že přestanou dočasně zvát kubánské disidenty na národní recepce svých diplomatických misí v Havaně. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda, zřejmě s polskou podporou, se údajně chystá vystoupit proti. Podle zdrojů v sekretariátu Radě EU se ovšem nepočítá s tím, že by se o tomto bodu měla vést diskuse. Naprostá většina členských států si přeje udělat gesto poté, co režim Fidela Castra propustil většinu disidentů uvězněných v roce 2003 a tento měsíc oznámil obnovení diplomatických styků se zeměmi unie.

ČR a Polsko byly od začátku proti jakémukoli zmírnění tvrdého stanoviska vůči kubánskému režimu. Většina v EU, v čele se Španělskem, naopak naléhala, že je třeba postupně styky normalizovat, protože jinak nemůže mít unie na Havanu žádný vliv. Praha si podle mluvčího ministra zahraničí Víta Koláře přeje, aby unie zdůraznila styky s opozičními činiteli a aby kladla výraznější důraz na dodržování lidských práv. Pokud jde o symbolickou účast na recepcích, mělo by být přinejmenším ponecháno na vůli každého velvyslance, koho zvát a koho ne.

Odmítavý český postoj výrazně umocnil v pátek bývalý prezident Václav Havel, když obvinil unii, že tancuje podle toho, jak Castro píská. "Těžko by se hledal lepší způsob, jak by EU mohla zničit své ušlechtilé ideály svobody, rovnosti a respektování lidských práv," napsal v listu Le Figaro.

Možnost, že o přijetí evropské ústavní smlouvy budou rozhodovat lidé v referendu, získává konkrétnější obrysy. Zastáncům parlamentní cesty schvalování euroústavy se v pátek v Senátu nepodařilo dosáhnout zamítnutí návrhu ústavního zákona o tomto plebiscitu, který předložili senátoři opoziční ODS. Předlohou se tak nyní budou zabývat senátní výbory, Senát jako celek by se měl k jejímu definitivnímu schvalování znovu sejít v březnu.

Návrh počítá s tím, že Češi by o pravidlech budoucího fungování Unie rozhodovali ještě před koncem letošního roku. Občanští demokraté by museli pro tento termín získat další strany, neboť například vládní strany chtějí referendum spojit s parlamentními volbami v příštím roce. Právě termín a vhodnost uspořádání referenda dominovaly půldruhé hodiny trvající debatě senátorů nad předlohou. Předseda senátorů ODS Tomáš Julínek uspořádání referenda hájil tím, že euroústava přinese ztrátu určité svrchovanosti českého státu - oslabí suverenitu například v zahraniční a bezpečnostní politice.

Drtivá většina úprav v ústavní smlouvě již byla obsažena v zakládacích smlouvách EU, namítl předseda senátní ústavní komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). Zapochyboval, zda by lidé v referendu rozhodovali na základě znalosti věci. "Nebudou hrát větší roli zástupné vnitropolitické problémy?" dotázal se.

Julínek to ale tak nevidí. "Všichni určitě věříme, že občané nejsou hlupáci, že existuje i možnost tak šílený text, jako je tato ústava, vysvětlit občanům. Jde z něho vypíchnout ta jasná ustanovení nebo části, které se týkají právě ztráty svrchovanosti České republiky," prohlásil.

Zastánci parlamentní cesty argumentují tím, že ani česká ústava nebyla schvalována v referendu. Podle šéfa Klubu otevřené demokracie Edvarda Outraty (za US-DEU) patří evropská ústava k mezinárodním smlouvám, které schvaluje parlament. Místopředseda této frakce Jan Hadrava (US-DEU) byl naopak pro plebiscit, ovšem za předpokladu, že se uskuteční zároveň s parlamentními volbami. Uspořádání samotného referenda by stálo zhruba 380 milionů korun. Spojení s volbami by bylo pro stát mnohem lacinější, apeloval Hadrava na ODS. Navrhovaná otázka pro referendum zní: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala smluvní stranou Smlouvy o Ústavě pro Evropu, podepsané v Římě v den 29. října 2004, včetně protokolů k ní připojených a jejich příloh?". Ústavní smlouva bude schválena tehdy, pokud odpoví na otázku kladně nadpoloviční většina hlasujících. Povinná účast pro platnost referenda není stanovena.

Fotbalový trenér František Straka má důkazy o tom, že neužíval kokain. Bývalý sparťanský kouč odevzdal 11. ledna vzorek vlasů v Ústavu soudního lékařství a toxikologie v Praze 2 a test, provedený za policejní asistence, přinesl negativní výsledek. Straka to sdělil ČTK v písemném prohlášení.

Spekulace o tom, že za Strakovým odvoláním ze Sparty je užívání kokainu, se začaly šířit v prosinci, kdy kouče na lavičce letenského týmu vystřídal Jaroslav Hřebík. Aby Straka očistil své jméno, odevzdal odborníkům čtyři prameny vlasů. "Ke dni 18. ledna byl vypracován znalecký posudek s jednoznačným závěrem, že nebylo prokázáno, že bych užíval kokain," napsal Straka. Posudek podle jeho slov vypracovala docentka Marie Balíková z Ústavu soudního lékařství. Soudní znalkyně však řekla, že nesmí k případu podávat žádné informace.

Pro Straku případ pátečním dnem neskončil. Potvrdil, že bude o očištění svého jména usilovat i podáním žaloby na deník MfDnes, který informace přinesl s odvoláním na nejmenované zdroje. "Rozhodně budu žádat tiskovou omluvu a také finanční kompenzaci," potvrdil Straka v rozhovoru s ČTK. "Ale o podrobnostech je zatím předčasné mluvit, všechno má v rukou právník a budeme to ještě pečlivě konzultovat. Ale těm frajerům, co si hrají na novináře a vytáhli na mě tohle svinstvo, to určitě jen tak neprojde," vzkázal odhodlaně šestačtyřicetiletý kouč.

O výsledcích rozboru vzorku vlasů prý věděl už od 18. ledna, ale na veřejnost s nimi vystoupil až v pátek. "Nechtěl jsem nějak narušit nebo ovlivnit policejní vyšetřování. Nic jsem netajil, ale dřív jsem to prostě pustit ven nemohl. Jít na takové testy není jako navštívit zubaře, kde vám vytrhnou zub a vy můžete jít v klidu domů," vysvětlil Straka časovou prodlevu, během níž se dál živě spekulovalo o jeho "čistotě". Straka si prý mnohé vytrpěl, když se spekulace objevily. "Byla to rána. To, co jsem podstoupil, bylo nelidské. Nikdo si neumí představit, co si musela vytrpět moje rodina. Stálo nás to všechny spoustu sil," pokračoval v emotivní výpovědi někdejší československý reprezentant. Tvrdí, že o své pravdě nikdy ani na vteřinu nezapochyboval. "Věděl jsem, že jsem nic takového nikdy neudělal, a jsem nesmírně rád, jak to nakonec dopadlo. Ale na druhou stranu se stejně pořád cítím být poškozený, tohle všechno jsem si rozhodně nezasloužil," uvažoval Straka.

Po hektickém shonu v posledních dnech teď touží po krátkém odpočinku. Tvrdí však, že by se chtěl rychle do fotbalového dění vrátit. "Prošel jsem si očistcem, ale svým fanouškům vzkazuji, že Franze takové podrazy nezlomí. Půjde dál svojí cestou a neuhne z ní ani o centimetr," prohlásil Straka. Na jaře se chystá na cesty po Německu a Anglii. "Rád bych do toho kolotoče zase co nejdříve naskočil. Bez fotbalu být zkrátka nemůžu, tohle je moje jediná droga," usmál se kouč. První nabídku z Wuppertalu, kde dřív hrál i trénoval, už prý má na stole.