Zprávy | Z archivu rubriky


Rostislav Rod, kterému Grossův strýc František Vik dluží 900.000 korun, údajně prodal směnku za tutéž cenu předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Peníze ale zatím Rod nedostal - podle Simkaniče se dohodli na odložené splatnosti do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků. "Mediální štvanice na mě a moji rodinu mě přinutila směnky se skutečně zbavit. Prodával jsem sice jako osoba dobrovolně, ale jako podnikatel pod novinářským tlakem. Proto jsem bohužel také nic nevydělal," sdělil ČTK Rod. Uvedl také, že celou záležitost předá k posouzení právnímu zástupci. Informaci o obchodu oznámil Simkanič v prohlášení, které médiím zaslal z e-mailové adresy s Rodovým jménem. Simkanič ČTK řekl, že směnku od Roda koupil, protože mu vadí přístup médií k případu nákupu Grossova bytu. "Rozhodl jsem se pokusit ukončit tuto štvanici a dohodl se s panem Rodem na odkoupení směnky, a to za stejnou sumu, která byla původním předmětem půjčky - tedy za 900.000 korun," uvedl Simkanič v prohlášení. Směnku prý ihned poté roztrhal. Soudí, že tedy "premiér od tohoto okamžiku na základě strýcovy směnky nikomu nic nedluží de iure".

Simkanič odmítl naznačované úvahy, že v kauze sehrály roli jeho úzké vazby k ODS. "To je moje osobní iniciativa," řekl Simkanič. "Dal jsem tímto krokem premiérovi prostor a možná poslední šanci, aby relativně důstojně odstoupil z funkce. Teprve pokud to neudělá, tak jsem připraven ho požádat o slyšení a vysvětlit mu, proč by to udělat měl," uvedl Simkanič.

Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci při čtvrtečních interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň, což zahrnuje i prověření osob žijících v domácnosti. Znovu také uvedl, že společnost jeho manželky požádala o prověření svého hospodaření finanční úřad.

V odpovědích na interpelace Gross ve čtvrtek znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Denna Production, kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům. Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. Peníze jsou, řekl, křišťálově čisté.

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Zemědělské pozemky, jak řekl, kupoval ze spekulativních důvodů, protože věřil, že po vstupu do EU ceny porostou.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné. Podotkl, že rodina je mu přednější než jeho politická kariéra.

Opoziční ODS vysvětlení premiéra Grosse při interpelacích neuspokojilo. ODS nicméně neplánuje vyvolat parlamentní hlasování o nedůvěře Grossově vládě. "Pan premiér vyloženě neodpovídal na otázky, které mu byly položeny. Odváděl pozornost úplně někam jinam," řekl novinářům po interpelacích místopředseda ODS Ivan Langer. Přiznal, že nedokáže říct, co bude ODS v kauze Grossova bytu dál podnikat.

Aférou spjatou s bytem premiéra Stanislava Grosse na pražském Barrandově se zřejmě brzy začne zabývat policie. První podnět k prověření nejasností kolem koupě bytu podal jeden z občanů. Pražské městské státní zastupitelství ve středu obdrželo trestní oznámení. Další trestní oznámení připravuje také předseda spolku Šalamoun John Bok.

Oznamovatel z řad občanů podezírá premiéra, jeho manželku Šárku Grossovou a strýce Františka Vika z trestných činů přijímání úplatku, krácení daní a nadržování. "Trestní oznámení je nyní zapisováno do rejstříku a bude přiděleno referentovi k dalšímu postupu," dodala náměstkyně zastupitelství Štěpánka Láznová.

Trestní oznámení pro podezření z krácení daní a podvodu chystá i Bok. "Podám i podnět na finanční úřady, aby prověřily daňová přiznání Grosse, strýčka a bývalého novináře (Rostislava Roda)," řekl ČTK. "Jestli to v daňovém přiznání není, tak je to podvod a 900.000 korun buď nebylo vypůjčeno, nebo nebyly daňově přiznány," uvedl. Vyjádřil podiv nad tím, že státní zastupitelství nezahájilo prověřování případu samo. "V médiích je dostatek informací, které by v jiných případech už vedly k obvinění nebo k zahájení šetření," míní. Celý skandál navíc podle Boka zavání i podezřením z korupce. Byty v dané lokalitě jsou prý mnohem dražší než cena, kterou uvedl Gross. "Bylo mi sděleno, že firma, která prodala byt Grossovi, má zájem o různé zakázky," naznačil Bok.