Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda vlády Stanislav Gross nehodlá kvůli kauze svého pražského bytu odstupovat z funkce. Před poslanci při čtvrtečních interpelacích prohlásil, že kauza koupě jeho bytu a spekulací o finančních zdrojích pro podnikání jeho ženy Šárky je uměle vyvolaná. Zopakoval, že si nechá udělat bezpečnostní prověrku na nejpřísnější stupeň, což zahrnuje i prověření osob žijících v domácnosti. Znovu také uvedl, že společnost jeho manželky požádala o prověření svého hospodaření finanční úřad.

V odpovědích na interpelace Gross ve čtvrtek znovu odmítl i spekulace ohledně původu šesti milionů korun, za které firma Denna Production, kterou vlastní jeho manželka Šárka, koupila v Praze dům. Nákup byl podle něj hrazen bankovním úvěrem, což je doložitelné. Ani koruna podle něj v tomto obchodě nešla hotovostně a celá transakce na koupi domu, ale i na složení jistiny při založení společnosti s ručením omezeným, byla realizována bankovními převody. Peníze jsou, řekl, křišťálově čisté.

Odmítl rovněž obvinění ohledně původu peněz, za které jeho žena koupila v červenci 2001 pozemek o rozloze deset tisíc metrů čtverečních u Velkých Popovic za Prahou. Cena byla 400.000 korun. Gross zdůraznil, že koupi nijak netajil, protože ji uvedl do soupisu přiznání majetku, který poslanci předkládají senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Zemědělské pozemky, jak řekl, kupoval ze spekulativních důvodů, protože věřil, že po vstupu do EU ceny porostou.

Gross také nevidí důvod, proč by měl zveřejňovat obsahy smluv o půjčce mezi jím a jeho strýcem Františkem Vikem a Vikem a dalším z věřitelů Rostislavem Rodem. "Každý ví, že podle právních předpisů se mohou půjčky sjednávat ústně, nevidím tedy důvod, že bych měl něco nyní dokladovat," řekl premiér. Dodal, že mezi ním a jeho strýcem písemná smlouva nebyla, což je podle něj v rodinách běžné. Podotkl, že rodina je mu přednější než jeho politická kariéra.

Opoziční ODS vysvětlení premiéra Grosse při interpelacích neuspokojilo. ODS nicméně neplánuje vyvolat parlamentní hlasování o nedůvěře Grossově vládě. "Pan premiér vyloženě neodpovídal na otázky, které mu byly položeny. Odváděl pozornost úplně někam jinam," řekl novinářům po interpelacích místopředseda ODS Ivan Langer. Přiznal, že nedokáže říct, co bude ODS v kauze Grossova bytu dál podnikat.

Aférou spjatou s bytem premiéra Stanislava Grosse na pražském Barrandově se zřejmě brzy začne zabývat policie. První podnět k prověření nejasností kolem koupě bytu podal jeden z občanů. Pražské městské státní zastupitelství ve středu obdrželo trestní oznámení. Další trestní oznámení připravuje také předseda spolku Šalamoun John Bok.

Oznamovatel z řad občanů podezírá premiéra, jeho manželku Šárku Grossovou a strýce Františka Vika z trestných činů přijímání úplatku, krácení daní a nadržování. "Trestní oznámení je nyní zapisováno do rejstříku a bude přiděleno referentovi k dalšímu postupu," dodala náměstkyně zastupitelství Štěpánka Láznová.

Trestní oznámení pro podezření z krácení daní a podvodu chystá i Bok. "Podám i podnět na finanční úřady, aby prověřily daňová přiznání Grosse, strýčka a bývalého novináře (Rostislava Roda)," řekl ČTK. "Jestli to v daňovém přiznání není, tak je to podvod a 900.000 korun buď nebylo vypůjčeno, nebo nebyly daňově přiznány," uvedl. Vyjádřil podiv nad tím, že státní zastupitelství nezahájilo prověřování případu samo. "V médiích je dostatek informací, které by v jiných případech už vedly k obvinění nebo k zahájení šetření," míní. Celý skandál navíc podle Boka zavání i podezřením z korupce. Byty v dané lokalitě jsou prý mnohem dražší než cena, kterou uvedl Gross. "Bylo mi sděleno, že firma, která prodala byt Grossovi, má zájem o různé zakázky," naznačil Bok.

Česká vláda podporuje směr politiky, kterou prezentuje současné vedení Ukrajiny. Zároveň podporuje i její orientaci na euroatlantické vztahy. O konkrétních formách je ovšem v této chvíli předčasné hovořit. ČTK to řekl premiér Stanislav Gross po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem. "Ukrajina je velká země a pro nás, jako pro členskou zemi Evropské unie je nejen jedním z klíčových politických partnerů, ale má velký význam také z hlediska obchodních zájmů. Musí nám přitom záležet na evropské orientaci Ukrajiny. Nestabilní Ukrajina by byla něco, co ohrozí stabilitu celé Evropy," zdůraznil Gross. Upozornil, že Ukrajina znamená také velký trh, na němž se mohou prosadit české produkty. "Máme obrovské příležitosti vzhledem k historickým vazbám. Máme i určitou konkurenční výhodu, kterou bychom měli umět využít," konstatoval.

Na jednání, které bylo prvním setkáním českého premiéra s oficiální ukrajinskou delegací po loňské krizi vyvolané zfalšováním výsledků voleb ukrajinského prezidenta, byl nastolen mimo jiné problém nelegální migrace. "Je to problém pro českou ekonomiku i pro ekonomiku Ukrajiny. Možná ještě důležitější je ale problém lidské důstojnosti a podmínek, ve kterých ukrajinští občané, kteří zde pracují nelegálně, musí pobývat a pracovat. Je to věc, která nás nemůže nechat lhostejnými. To jsou klíčové důvody, proč se budeme snažit s novou ukrajinskou administrativou spolupracovat, abychom postupně odstraňovali tento problém," řekl.

Česká republika podporuje návrh ukrajinské strany na zjednodušení vízového režimu mezi oběma státy a bude na něm pracovat. Zároveň ale musí v této záležitosti respektovat pravidla Evropské unie. Po jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Volodymyrem Lytvynem to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pro Čechy by se podle něj mohla víza zrušit a Ukrajinci by je získávali bezplatně a zároveň by se zjednodušil režim jejich vydávání. "Chceme udělat všechno pro to, aby se mohlo bez překážek cestovat z jedné země do druhé. Je ale třeba respektovat dohodnutí pravidla Evropské unie. Až vstoupíme do Schengenu, pak ten režim bude odpovídat schengenskému systému," uvedl. O termínu zjednodušení vízového režimu podle Svobody zatím mluvit nelze. "Společná politická vůle tady je, ale experti to musí připravit," poznamenal.