Zprávy | Z archivu rubriky


Výběr české hudební tvorby představí na turné po Mexiku děti z jabloneckého pěveckého sboru Vrabčáci. Do Spojených států mexických odletí o jarních prázdninách výběr z více než osmdesátičlenného souboru, který patří mezi špičky dětské sborové tvorby u nás. Na turné pozval jablonecké zpěváky tamní pěvecký sbor Niňos Cantores del Estado de Mexico. ČTK o tom informoval sbormistr Pavel Žur. Vrabčáci ale nejdou do Mexika poprvé, tamním posluchačům se představili už třikrát. "Při letošním turné bychom v rámci Roku české hudby chtěli představit převážně tvorbu Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, ale i současnější díla, například skladatele Petra Ebena a pak samozřejmě českou lidovou píseň," řekl Žur. V repertoáru malých jabloneckých zpěváků ale podle něho nebude chybět ani muzikálová tvorba.

Hlavní koncert a oficiální přijetí u zástupce ministerstva kultury tamní vlády čeká na jablonecké děti ve městě Toluca. Společně s českými zpěváky vystoupí na společném koncertu také tenorista Alejandro Sodi a společnou skladbu si Vrabčáci zazpívají i s hostitelským mexickým sborem. Kromě samotných koncertů v prestižních symfonických síních, katedrále a středních a univerzitních školách, čeká Vrabčáky také řada pozoruhodností. Kromě zmíněné Tolucy navštíví i Mexico City či známé Acapulco. "Děti poznají i zajímavosti o pozoruhodné aztécké historii a kultuře, kromě jiného je čeká i návštěva původní aztécké vesnice v podobě skanzenu," řekl Žur. Poprvé vystoupily jablonecké děti v Mexiku v roce 1998.

Za troje loňské volby utratila ČSSD na centrální úrovni podle předběžných údajů téměř 90 milionů korun. Místopředseda strany Martin Starec v sobotu řekl, že na krajské volby vynaložila strana zhruba 43 milionů korun, na senátní 17 milionů korun a na volby do Evropského parlamentu kolem 26 milionů korun. Do těchto částek nejsou zahrnuty prostředky, jež na volební kampaň vynaložily krajské a okresní organizace. Ve všech těchto volbách sociální demokraté propadli. Kolik stála ČSSD desítka předvolebních megakoncertů, na kterých po celé zemi vystupovali přední čeští umělci spolu s premiérem Stanislavem Grossem, Starec odmítl upřesnit. Řekl, že o těchto podrobnostech nehovořil ani na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru. Názory některých politických oponentů ČSSD, podle nichž sociální demokracie na volby vynaložila až 200 milionů korun, označil Starec za nepravdivé. Podle něj měly poškodit sociální demokracii.

Ústřední výkonný výbor se podle Starce a šéfa poslanecké frakce ČSSD Michala Krause nezabýval ani daňovými změnami, které v pátek schválilo předsednictvo strany, ani koncepcí zdravotnictví, jejíž projednávání ve středu vláda odložila. Ke sporům mezi vicepremiérem Martinem Jahnem a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou o koncepci podle Krause vystoupil pouze Ivan David, ale zůstal osamocen. Kraus naznačil, že se chtěl bývalý ministr zdravotnictví zviditelnit. Na adresu Jahna a Emmerové poznamenal, že mají právo na odlišné názory. Oba popřeli, že by kterýkoliv člen výboru hovořil o páteční výzvě platformy za renesanci ČSSD k rezignaci premiéra a úřadujícího šéfa strany Stanislava Grosse. Výbor nediskutoval ani o kauze kolem premiérova bytu.

Starec rovněž uvedl, že se sjezdu ČSSD koncem března zúčastní téměř 850 členů strany a zahraničních hostů. Delegátů má být na 600. Sjezd bude v Brně. Volit bude nového předsedu a stranické vedení. O funkci předsedy budou soupeřit místopředseda Zdeněk Škromach a Gross, který je považován za favorita.

Historický úspěch Šárky Záhrobské na mistrovství světa v alpském lyžování ocenil i prezident Václav Klaus. Dvacetileté závodnici zaslal blahopřání k třetímu místu v pátečním slalomu v italské Santa Caterině. "Mám opravdu velkou radost, že Vám mohu pogratulovat nejen k zisku historicky první medaile, kterou kdy získala Česká republika v alpském lyžování, ale zároveň i k Vašim narozeninám," uvedl Klaus v telegramu, jehož text poskytl ČTK ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Prezident, který je vášnivým lyžařem, poděkoval Záhrobské za skvělou reprezentaci České republiky a popřál jí mnoho dalších úspěchů.

Čeští hokejisté porazili ve svém druhém utkání na Švédských hrách ve Stockholmu Finsko 3:2 v prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v třetí minutě nastaveného času Jaroslav Bednář. Poslední zápas na závěrečném turnaji Euro Hockey Tour čeká český tým v neděli od 12:00 proti Rusku.

Brankář Petr Čech z Chelsea si v sobotním utkání Premier League proti fotbalistům Evertonu vylepšil svůj osobní rekord v neprůstřelnosti na 961 minut. Tím jednak znovu posunul rekord anglické ligy a zároveň překonal svůj výkon z české nejvyšší soutěže, v níž v podzimní části ročníku 2001/02 neinkasoval ve sparťanském dresu 903 minut. Čech se tak dostal na 39. místo historického světového pořadí. V jeho čele je Brazilec Mazarópi, který v letech 1977-78 v dresu klubu Vasco de Gama udržel neprůstřelnost 1816 minut. Aby se Čech dostal do nejlepší desítky, musí odchytat bez inkasovaného gólu ještě více než dva zápasy.

Díky dvěma brankám Jana Schulmeistra zvítězili fotbaloví reprezentanti do 19 let na turnaji ve španělském středisku La Manga v závěrečném duelu 2:1 nad Norskem a vyhráli celou soutěž. Seveřané, kteří mají areál pronajatý a byli pořadatelem turnaje, šli v desáté minutě do vedení. Olomoucký útočník ale ještě v prvním poločase díky proměněným penaltám skóre otočil.

Český sdruženář Ladislav Rygl obsadil čtvrté místo v závodu Světového poháru v italském Pragelatu. Osmadvacetiletý reprezentant byl po skoku na třetí příčce, ve sprinterské trati na 7,5 kilometru neuspěl v závěrečném finiši. V budoucím olympijském areálu se z vítězství radoval poprvé v sezoně Rakušan Felix Gottwald.

Plavkyně Ilona Hlaváčková vybojovala v letošním roce už třetí vítězství ve Světovém poháru v krátkém bazénu. V New Yorku vyhrála svou parádní disciplínu 50 metrů znak a navázala na nedávné triumfy ve Stockholmu a Berlíně.