Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident republiky Václav Klaus by považoval za hrubou chybu, kdyby ČR přijímala jednotnou evropskou měnu v době, kdy ještě nebude plnohodnotným členem EU po vnějších i vnitřních stránkách. Před přijetím eura by měla země mít podle Klause takové ekonomické parametry, které ji umožní podílet se na měnové integraci Evropy a měla by mít také naprostou mobilitu pracovních sil. Klaus to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Naznačil také, že debata o kritériích přijetí eura je značně jednostranná. "Podstatnější jsou kritéria o tom, kdy je pro nás výhodné, abychom o to požádali. U nás se to pořád plete, u nás se hovoří pořád jen o kritériích, jestli oni nás vezmou, ale to jsou kritéria, kterou pro nás nejsou zajímavá. "Pro nás je klíčové, aby to bylo výhodné pro nás," řekl.

Vláda nadále počítá s tím, že Česko přijme euro do roku 2010. Země stále neplní pravidlo rozpočtového deficitu, které je jednou z podmínek pro přijetí eura. ČR má ale od EU podobně jako další noví členové výjimku - pod tři procenta by se schodky měly dostat v roce 2008. Deficit veřejných financí se pohybuje kolem 40 procent HDP a zde ČR nemá s plněním unijních požadavků problémy.

Prezident se také poměrně ostře vyslovil k fungování Paktu stability a růstu, který má zajistit úspěšné fungování Evropské měnové unie (EMU). Tato dohoda stanoví rozpočtová pravidla pro jednotlivé země EMU a postihy za jejich nedodržování. Hlavní zásadou je, aby země udržovaly deficity svých rozpočtů pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu. Politická dohoda paktu je ale podle Klause nabourána a bylo by dobře, kdyby velmi rychle vznikla dohoda jiná. "Ten půdorys bude asi stejný, ale je podstatné, aby to byl opravdu pakt, aby ho vzali všichni vážně a aby ho nebylo možné porušovat, aby za to byly sankce takové, které zabrání takovému porušování. Pokud je to měkký pakt, tak je to taková nevážná věc, a proto to nikdo vážně nebere," řekl.

Občanské sdružení Respekt a tolerance vystavilo v muzeu v Mohelnici na Šumpersku poprvé v historii vzácné židovské spisy, které objevili členové sdružení v USA a ve Velké Británii. Z materiálů mimo jiné vyplývá, že předkové amerického senátora Johna Kerryho pocházejí z Úsova na Šumpersku. Nové dokumenty doplnily putovní výstavu o židovských tradicích, zvycích a historii Židů v Čechách a na Moravě, která vychází ze sbírek židovských muzeí v Praze.

Lidé si mohou na výstavě poprvé prohlédnout například cennou knihu Modlitby Izraelitůw, což je první vydání česko-hebrejské modlitební knihy z roku 1847 a dokumenty psané a ilustrované Abrahamem Leipnikerem z Úsova. "Při studování těchto spisů a dalších materiálů jsme zjistili, že Leipniker je předkem senátora Kerryho. V Úsově žilo dohromady pět generací předků senátora," řekl ČTK Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance. Uvedl, že sdružení už dříve kontaktovalo Kerryho a požádalo ho, zda může informaci o jeho předcích zveřejnit. "Od jeho osobní tajemnice jsme dostali souhlas, a proto jsem o tom mohl poprvé pohovořit. Ve styku jsme i s bratrem senátora," uvedl Štipl.

Lidé se mohou na výstavě také seznámit z nejvýznamnějšími židovskými svátky. Expozice dále poskytuje pohled na jednotlivá témata židovského života, mimo jiné pozici samosprávy, hospodářský život, školství či diskriminaci Židů. Výstava potrvá do 11. března.

Premiér Stanislav Gross se domnívá, že kauza kolem jeho luxusního soukromého bytu v Praze může souviset s ekonomickým pozadím některých věcí a s mocenskými ekonomickými skupinami. Myslí si, že kauzu někdo řídí. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize. Konkrétní ale nebyl. Obecně řekl, že má pro svá tvrzení řadu indicií. "Vy si myslíte, že vláda, potažmo ministerský předseda je v pozici, kdy na něj nejsou vyvíjeny tlaky z různých politických a nebo možná ještě více ekonomických mocenských skupin?" zeptal se moderátora pořadu.

Gross řekl, že někteří lidé obvolávají významné podnikatele a chtějí od nich informace o něm - třeba, zda mu s něčím pomohli. "Jsou podnikatelé nebo majitelé velkých firem, kteří mi to zavolají a jenom se diví, co se to v této republice děje," řekl. Volající lidé podle něj "mohou narazit na někoho, kdo bude mít důvod třeba premiéra v něčem skoupat". Naznačil, že někdo může mít zájem paralyzovat bezpečnostní složky a ochranu ekonomických zájmů země.

Gross tvrdí, že si na koupi čtyřmilionového bytu v roce 1999 půjčil 900.000 korun od svého strýce Františka Vika na základě ústní dohody. Později se ukázalo, že Vik sám neměl dost peněz, a tak si půjčil od bývalého novináře Rostislava Roda, který směnku prodal předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Ten její originál zničil.

Důkazem toho, že kauzu jeho bytu někdo řídí, jsou pro Grosse zprávy o tom, že v sobotu kdosi neznámý poslal z e-mailové adresy Roda prohlášení podepsané Rodovým jménem, že nikdy nepůjčil 900.000 korun Vikovi, ani neprodal směnku Simkaničovi. Rod autorství prohlášení popřel. Simkanič potvrdil, že směnku skutečně koupil.