Zprávy | Z archivu rubriky


Prvoligové fotbalové kluby z Blšan a Opavy nepřijdou o profesionální licenci, bez které by nemohly působit v nejvyšší soutěži. Rozhodnutí v případu druholigových Bohemians Praha a Hradce Králové licenční komise o další dva týdny odložila a konečný verdikt by měla vynést 28. února. Po úterním zasedání komise to oznámil její šéf Stanislav Rýznar.

Všechny čtyři zmíněné kluby se dostaly v minulých měsících do vážných finančních problémů. Proto komise 19. ledna rozhodla o tom, že s celým kvartetem zahájí řízení o možném odebrání licence. Blšany, Opava, Hradec Králové i Bohemians musely do 10. února předložit doklady o zlepšení svého hospodaření.

Po úterku si oba prvoligisté mohou alespoň na čas oddychnout, neboť z nejhoršího jsou venku. "U Blšan a Opavy byly na základě aktuální situace a zjištění všech skutečností naplněny podmínky licenčního manuálu. Nemůžeme jednat jinak, než jim licence v současné době ponechat," zdůvodnil Rýznar rozhodnutí komise. Upozornil na to, že profesionální licence může být klubům z první a druhé ligy odebrána kdykoliv během rozehrané soutěže.

Naopak královéhradecký klub s Bohemians zdaleka vyhráno nemají. Do 28. února mají týmy čas na to, aby licenční komisi přesvědčily o tom, že letošní ročník druhé ligy mohou dohrát. "Ještě jim dáme nějaký čas," řekl Rýznar. Situace Bohemians je nadále kritická. Na vršovický klub se slavnou tradicí byl už na začátku února prohlášen konkurz a podle arbitrážní komise mají "Klokani" uhradit fotbalovým subjektům deset milionů korun. Celkové dluhy se podle auditu odhadují až na 40 milionů korun. Přesto Bohemians zatím o licenci nepřišli. "Chceme správci konkurzní podstaty v Bohemians poskytnout dostatečný čas pro jednání s potenciálními kupujícími. Objevilo se tam nějaké světélko na konci tunelu," uvedl Rýznar.

Čeští futsalisté ve druhém vystoupení na evropském šampionátu nenapodobili svůj pondělní výkon s Ukrajinou a po porážce 1:4 s Ruskem mají k postupu do semifinále stále stejně daleko. O účast mezi nejlepší čtveřicí budou bojovat ve čtvrtečním duelu proti Nizozemsku. Češi bez zraněného Romana Mareše začali velmi ustrašeně a dlouhé minuty jen přihlíželi ruským kombinacím. Favorizovanému soupeři ale selhávala střelecká muška, podobně jako v pondělí Ukrajině. Až v sedmé minutě dostal Chamaďjev oblouček od postranní čáry a poslal míč nekompromisním a především přesným volejem do sítě. Ani inkasovaný gól ale Střížův tým k větší aktivitě nevyprovokoval. Při ráně Šajchmetova byli domácí hráči rádi, že míč orazítkoval jen tyč. Až nadějný trestný kop v 16. minutě zvedl aktivitu mužstva a také téměř vyprodaného hlediště. A v 17. minutě bylo vyrovnáno: Michal Mareš našel Sluku, který přesnou trefou odčinil několik předchozích chyb.

Klíčový okamžik zápasu přišel dvacet vteřin před poločasem, kdy Rusové přidali druhý gól. Češi sice začali po pauze aktivně, ale několik slibných možností neproměnili, naopak soupeř dokázal využít otevřené obrany ke třetímu úderu. Česká aktivita ani potom neskončila, ale Rusové byli zřejmě nad síly Střížova výběru. Tři minuty před koncem dokonal dílo Abyšev a zajistil svému týmu postup do bojů o medaile.

Premiér Stanislav Gross (ČSSD) během úterní návštěvy Francie lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí. Reagoval tím na výzvu KDU-ČSL, kteří kvůli dopadům nejasného financování Grossova bytu a podnikání jeho manželky chtějí vyvolat koaliční schůzku a poté přizvat k jednacímu stolu i ODS.

"Pokud někdo nechce být ve vládě, není zapotřebí někoho k tomu nutit, je to svobodná vůle každého," řekl Gross českým novinářům v Paříži. Úřadujícího šéfa ČSSD prý zarazilo, že si lidovci vybrali pro svoji výzvu den, kdy odjel na dlouho plánovanou dvoudenní návštěvu Francie. "Já kvůli vnitropolitickým hrátkám nebudu ohrožovat pověst České republiky," dodal.

Kalousek novinářům řekl, že s premiérem telefonicky mluvil v úterý ráno, před Grossovým odletem do Paříže. Šéf lidovců proto rezolutně odmítl srovnání úterní výzvy s vládní krizí na konci roku 1997. Pád vlády tehdy odstartovala výzva dvou vlivných členů ODS Jana Rumla a Ivana Pilipa, aby tehdejší premiér Václav Klaus, který byl tou dobou pracovně v Sarajevu, odstoupil z funkce předsedy ODS. Ministři KDU-ČSL a ODA o den později podali demisi.

Gross poznamenal, že od té doby se situace symbolicky změnila v tom, že nyní už to není Sarajevo, ale Paříž. Nevidí důvod, proč by teď měla jeho vláda znovu žádat sněmovnu o vyslovení důvěry. "Pokud někdo chce žádat vyslovení nedůvěry, má k tomu ústavní právo. Myslím, že si určitě poradíme i bez KDU-ČSL," prohlásil. Lidovci chtějí svolat koaliční jednání a poté jednat i s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Politici by se podle nich měli dohodnout na tom, jak chránit dobré jméno Česka. Ve sněmovně se v úterý objevily spekulace, že lidovci nechtějí opustit koalici, ale kloní se k odchodu Grosse z čela kabinetu. To by ale znamenalo pád vlády. Lídři KDU-ČSL zatím tají, o co jim jde. Koaličním partnerům to chtějí sdělit ve čtvrtek ráno.

Topolánek řekl, že nejlepším východiskem ze současné situace by byla dohoda o předčasných volbách. Grosse to nepřekvapilo. "ODS dlouhodobě neprahne po ničem jiném než být v ministerských funkcích, ale o tom budou muset rozhodnout voliči a já věřím, že budou mít rozum," řekl. Gross je připraven jednat s koaličními partnery, moc ale nechápe, proč by měl mluvit i s Topolánkem. "Já nepochybně nemám problém komunikovat s panem Topolánkem, ale nevidím důvod, abychom teď dělali nějakou schůzku na takto oficiální bázi," uvedl premiér v rozhovoru pro BBC.

Policie v neděli zadržela a obvinila dalšího muže, který podle ní patří ke gangu kolem Davida Berdycha propojeného s elitními policisty. Na podezřelého měla policie podle zdroje ČTK políčeno již při lednové třetí fázi operace Uniforma, nakonec při ní ale zadržela jen šest mužů, sedmý jí tehdy unikl.

Pětatřicetiletý muž z Prahy byl v neděli zadržen při přechodu česko-slovenské hranice, upřesnila informace ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Týž den byl obviněn ze dvou loupeží z let 1997 a 1999. Hrozí mu až 15 let vězení. V pondělí bylo rozhodnuto o vzetí obviněného do vazby, řekla ČTK mluvčí soudu.

Nově obviněný muž podle zdroje s Berdychem a dalšími komplici přepadl v roce 1999 v Praze 10 movitého podnikatele, pronajímatele tržnice Bokave. Údajně ho vtáhli do dodávky a spoutali. Pak mu podle obvinění vzali revolver, mobilní telefon, šperky a klíče od BMW a odvezli ho na neznámé místo. "Tam po něm pod pohrůžkou likvidace jeho osoby požadovali vydání veškeré finanční hotovosti," řekl ČTK zdroj. Protože neuspěli, oběť propustili a dále ji sledovali.

Následující den prý podnikatele donutili vyzvednout v bance sedm milionů korun a 170 000 dolarů (asi 3,9 milionu korun). Hotovost pak musel vhodit do staženého okna pomalu projíždějícího osobní auta. Údajně mu způsobili škodu přes 13 milionů korun. Část skupiny, včetně nově obviněného, přitom podle zdroje přepadla stejného podnikatele už v prosinci 1997. Přímo na chodníku mu prý ukradli kufřík s tržbou ve výši téměř sedm milionů korun a tašku s osobními doklady. Z místa odjeli připraveným džípem.

Sdružení firem PPF, J&T a InWay se dohodlo s evropským poskytovatelem telekomunikačních služeb a provozovatelem telekomunikačních sítí Tiscali na jeho vstupu do konsorcia, které se uchází o koupi 51 procent státních akcií Českého Telecomu. ČTK to v úterý sdělila mluvčí PPF Romana Tomasová. Vstup velkého telekomunikačního operátora byl podmínkou vlády pro další účast konsorcia v privatizaci.

Podle analytika Atlantik FT Jana Schiessera by Tiscali neměla splnit kritéria pro významného telekomunikačního operátora. Podle něho je firma menší než Český Telecom, navíc se téměř výhradně zaměřuje na připojení k internetu a nemá žádné zkušenosti s mobilní telefonií. Firma se navíc nachází ve složité finanční situaci, které ji vedla k prodeji aktiv například v Dánsku, Norsku, Rakousku nebo Švýcarsku, dodal analytik.

Obrat společnosti Tiscali loni vzrostl meziročně o pětinu na 1,08 miliardy eur. Pokud bude Tiscali uznáno jako významný operátor, bude moci konsorcium provést v Českém Telecomu hloubkovou prověrku. Podle dostupných informací nabídlo konsorcium za státní podíl v Telecomu předběžně nejvyšší cenu kolem 71 miliard korun.

Tři telekomunikační zájemci o Telecom mohou tuto prověrku provádět již od pondělí a mají na ni čas do 27. března. Dalším dvěma finančním investorům PPF/J&T a Blackstone/CVC/Providence zatím v přístupu k podrobným údajům o Telecomu bránilo rozhodnutí vlády z minulého týdne. Kabinet požadoval, aby si našli nové, dostatečně velké, telekomunikační partnery. PPF, která šla do tendru se svou dceřinou firmou InWay, to označila za změnu podmínek během tendru.

Čeští zdravotníci z dětské polní nemocnice na Srí Lance doléčují pacientům hlavně tržné rány a další úrazy po úderu cunami. Zraněným lidem totiž hrozí komplikované záněty. Lékaři navíc u jednoho dítěte odhalili nevenerologickou syfilidu a zachránili mu život. ČTK to řekla mluvčí dobročinné mise Hand for help Jana Eichlerová. Zdravotníci za pacienty většinou vyjíždějí do terénu. Nemocnici zatím scházejí některé důležité přístroje, jež se kvůli chaosu na Srí Lance zdržely na cestě. Kvůli výpadkům elektřiny v místní síti nelze zatím provádět ani operace. "Na Srí Lanku už ale vezeme silnou elektrocentrálu a díky ní získáme dostatečně velký zdroj energie," prohlásil vedoucí mise Jaromír Dolanský. Dobře zabezpečené vody má nemocnice dostatek a poskytuje ji také sousední kamenné nemocnici. Téměř měsíční humanitární misi hodnotí jako úspěšnou předseda Senátu Přemysl Sobotka, ačkoliv se v posledních dnech objevily informace o obrovských obtížích, s nimiž se dobrovolníci v dětské polní nemocnici na jihu ostrova potýkají. "Nemocnice zvládá svou nejdůležitější roli - první záchyt lidí se zdravotními potížemi. Zdravotníci nemají ani nedostatek pacientů a ani nezdvojují péči, poskytovanou nedalekou srílanskou kamennou nemocnicí," prohlásil Sobotka. Pro získávání peněz na náklady spojené s vysláním nemocnice na Srí Lanku dál slouží zvláštní senátní konto. Mise z něj obdržela již 1,7 milionu korun. Zhruba třicetičlenná mise, složená z gynekologů, pediatrů a dalších specialistů, si vybudovala základnu ve městě Galle. Náklady na misi se odhadují na téměř 20 milionů korun.