Zprávy | Z archivu rubriky


Premiérova manželka Šárka Grossová přeruší podnikání, a dokud bude Stanislav Gross ve vysoké funkci, svěří obchody renomované advokátní kanceláři. "Myslím, že to prospěje řadě věcí," řekl Gross při návštěvě Francie.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach reagoval na rozhodnutí manželky premiéra zdrženlivě. "Je to její rozhodnutí. Není to moje žena," uvedl. "Moje rodiče byli jedináčci, takže nemám ani žádného strýčka nebo tetičku," dodal druhý muž sociální demokracie v narážce na původ peněz, které si Gross půjčil na pořízení bytu. "Je to velmi moudré rozhodnutí, které může přispět k odstranění pochybností kvůli tomu, že žena premiéra podniká. Myslím, že bude dobré, když žena premiéra podnikat nebude a bude se třeba věnovat charitě," řekl novinářům předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. I když už odpoledne doporučil, aby Šárka Grossová přerušila své podnikání, Grossovi to prý neradil.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý zvolené řešení považuje jen za pokus o úhybný manévr, který nic neřeší. ODS teď nechystá žádné kroky. "Taktovku v této vládní krizi převzal předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dokud se neukáže, kam to povede - já mám čím dál větší strach, že nikam - tak my do té chvíle ani žádné kroky chystat nemůžeme," dodal.

"Pan premiér by si ušetřil hodně starostí, kdyby před pár lety splnil svůj slib a nechal si udělat bezpečnostní prověrku. Stejně by měli postupovat všichni, kteří mu něco vyčítají," soudí místopředseda US-DEU, ministr obrany Karel Kühnl.

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zrušil čtvrteční jednání koaličních stran. Po návratu z Francie se chce sejít nejdříve s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a zvlášť s lídrem unionistů Pavlem Němcem. Koaliční schůzku iniciovali lidovci, podle nichž důsledky nejasných majetkových poměrů Grossovy rodiny ohrožují akceschopnost vlády. Pro politiky ČSSD bylo zrušení schůzky signálem, že Gross se nemíní nechat lidovci zahnat do defenzívy. Kalousek uvedl, že nezná důvody zrušení schůzky. Premiér už v úterý lidovcům vzkázal, že se bez nich obejde.

Po schůzce vládních stran chtěli lidovci k jednacímu stolu přizvat i předáka ODS Mirka Topolánka, který volá po předčasných volbách. S takovým řešením ale většina vládních politiků nesouhlasí.

Belgický politolog Jean-Michel De Waele považuje neschopnost Grosse vyjasnit aféru okolo financování svého bytu a podnikání své manželky za nepochopitelnou. Možná v Česku ještě nedozrál čas na vypěstování zkušených politiků schopných čelit podobným útokům, soudí. Čeští politologové se domnívají, že aféra kolem Grossova bytu pravděpodobně vyzní do ztracena. Je to podle nich dáno právě nepříliš vysokou politickou kulturou v České republice a také tím, že současná vládní koalice zatím ostatním politikům vyhovuje. Podle odborníků politické aféry posledních týdnů zatím české ekonomice téměř neubližují. Investoři by se prý od ČR odvrátili pouze v případě, pokud by bezprostředně hrozil pád vlády nebo zastavení privatizací. Někteří analytici se však domnívají, že politická krize může dočasně oslabit kurz koruny a akcie privatizovaného Českého Telecomu.

Premiér Stanislav Gross ve středu nevyloučil rekonstrukci koaliční vlády. Z jeho vyjádření vyplynulo, že by mohla pokračovat bez lidovců, nebo by ji dále tvořily ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, ale premiérem by byl někdo jiný. Gross současně zdůraznil, že změna v křesle premiéra záleží na sociální demokracii, od níž má mandát. Zdůraznil však, že podobné úvahy jsou nyní "opravdu spekulace". Gross to řekl chvíli předtím, než lidovci oznámili, že navrhne-li sama ČSSD výměnu premiéra, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Nepovažuji nic za vyloučené," řekl Gross v Lyonu, kde ukončil dvoudenní návštěvu Francie. "Ale to jsou věci, které budou rozhodně vyplývat z rozhodnutí sociální demokracie, a sociální demokracie je ta síla, od které já mám mandát," dodal.

"Pokud se někdo rozhodne z vlády odejít, nechť odejde, nic se neděje, nic nemění," odpověděl na otázku, jak si představuje řešení situace. Vyhnul se odpovědi na dotaz, o koho by se vláda bez lidovců opírala. "Předpokládám, že zákony se podporují podle toho, jestli jsou dobré, nebo špatné," řekl. Na otázku, zda z jeho slov vyplývá, že připouští menšinovou vládu, odpověděl: "Ne, nevyplývá z mých slov nic, jenom říkám, že pokud někdo nechce ve vládě být, nikdo ho tam držet nebude."

"Mě samozřejmě zajímá, proč zrovna v době mé nepřítomnosti najednou někdo destabilizuje politickou situaci v České republice. To není standardní chování, není to zodpovědné a to jsou věci, které je asi zapotřebí si vyříkat," řekl. Naznačil, že "časování" událostí "asi vůbec není náhodné". "Každý si volí metody, jaké chce, ten scénář není nový," řekl v narážce na události známé jako "sarajevský atentát", kdy v roce 1997 odpůrci tehdejšího šéfa ODS Václava Klause využili jeho pobytu v Sarajevu k tomu, aby ho doma vyzvali k demisi. Klausovu vládu tehdy definitivně položil odchod koaličních partnerů, tedy lidovců a ODA, z kabinetu. Důvodem bylo falšování sponzorů ODS.