Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zrušil čtvrteční jednání koaličních stran. Po návratu z Francie se chce sejít nejdříve s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a zvlášť s lídrem unionistů Pavlem Němcem. Koaliční schůzku iniciovali lidovci, podle nichž důsledky nejasných majetkových poměrů Grossovy rodiny ohrožují akceschopnost vlády. Pro politiky ČSSD bylo zrušení schůzky signálem, že Gross se nemíní nechat lidovci zahnat do defenzívy. Kalousek uvedl, že nezná důvody zrušení schůzky. Premiér už v úterý lidovcům vzkázal, že se bez nich obejde.

Po schůzce vládních stran chtěli lidovci k jednacímu stolu přizvat i předáka ODS Mirka Topolánka, který volá po předčasných volbách. S takovým řešením ale většina vládních politiků nesouhlasí.

Belgický politolog Jean-Michel De Waele považuje neschopnost Grosse vyjasnit aféru okolo financování svého bytu a podnikání své manželky za nepochopitelnou. Možná v Česku ještě nedozrál čas na vypěstování zkušených politiků schopných čelit podobným útokům, soudí. Čeští politologové se domnívají, že aféra kolem Grossova bytu pravděpodobně vyzní do ztracena. Je to podle nich dáno právě nepříliš vysokou politickou kulturou v České republice a také tím, že současná vládní koalice zatím ostatním politikům vyhovuje. Podle odborníků politické aféry posledních týdnů zatím české ekonomice téměř neubližují. Investoři by se prý od ČR odvrátili pouze v případě, pokud by bezprostředně hrozil pád vlády nebo zastavení privatizací. Někteří analytici se však domnívají, že politická krize může dočasně oslabit kurz koruny a akcie privatizovaného Českého Telecomu.

Premiér Stanislav Gross ve středu nevyloučil rekonstrukci koaliční vlády. Z jeho vyjádření vyplynulo, že by mohla pokračovat bez lidovců, nebo by ji dále tvořily ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, ale premiérem by byl někdo jiný. Gross současně zdůraznil, že změna v křesle premiéra záleží na sociální demokracii, od níž má mandát. Zdůraznil však, že podobné úvahy jsou nyní "opravdu spekulace". Gross to řekl chvíli předtím, než lidovci oznámili, že navrhne-li sama ČSSD výměnu premiéra, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Nepovažuji nic za vyloučené," řekl Gross v Lyonu, kde ukončil dvoudenní návštěvu Francie. "Ale to jsou věci, které budou rozhodně vyplývat z rozhodnutí sociální demokracie, a sociální demokracie je ta síla, od které já mám mandát," dodal.

"Pokud se někdo rozhodne z vlády odejít, nechť odejde, nic se neděje, nic nemění," odpověděl na otázku, jak si představuje řešení situace. Vyhnul se odpovědi na dotaz, o koho by se vláda bez lidovců opírala. "Předpokládám, že zákony se podporují podle toho, jestli jsou dobré, nebo špatné," řekl. Na otázku, zda z jeho slov vyplývá, že připouští menšinovou vládu, odpověděl: "Ne, nevyplývá z mých slov nic, jenom říkám, že pokud někdo nechce ve vládě být, nikdo ho tam držet nebude."

"Mě samozřejmě zajímá, proč zrovna v době mé nepřítomnosti najednou někdo destabilizuje politickou situaci v České republice. To není standardní chování, není to zodpovědné a to jsou věci, které je asi zapotřebí si vyříkat," řekl. Naznačil, že "časování" událostí "asi vůbec není náhodné". "Každý si volí metody, jaké chce, ten scénář není nový," řekl v narážce na události známé jako "sarajevský atentát", kdy v roce 1997 odpůrci tehdejšího šéfa ODS Václava Klause využili jeho pobytu v Sarajevu k tomu, aby ho doma vyzvali k demisi. Klausovu vládu tehdy definitivně položil odchod koaličních partnerů, tedy lidovců a ODA, z kabinetu. Důvodem bylo falšování sponzorů ODS.

Lidovci soudí, že pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra místo svého úřadujícího šéfa Stanislava Grosse, nebude to znamenat konec současné koalice ani politickou nestabilitu. "Pokud ČSSD, která je politicky odpovědná za personální obsazení pozice předsedy vlády, navrhne změnu na této pozici, je KDU-ČSL připravena ke vstřícným dohodám tak, aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci," řekl ve středu odpoledne předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. K ochraně dobrého jména republiky podle lidovců přispějí tři kroky - Gross věrohodně uspořádá své finanční závazky, jeho manželka se vzdá všech svých podnikatelských aktivit - což už premiér avizoval - a koaliční strany se zaváží, že vznikne-li kterékoliv z ní finanční závazek přesahující 30 milionů korun, příslušná strana to zveřejní včetně průhledného způsobu vypořádání. Dodal, že kdyby se v podobné situaci jako Gross ocitl jakýkoliv ministr, každý "příčetný" premiér by okamžitě navrhl jeho odvolání. "Nikdo nevyšetřuje, nikdo nemoralizuje, pouze konstatujeme, že vznikl problém. To není kritika, ale snaha ho vyřešit," uvedl. "KDU-ČSL je pevně odhodlána dodržet své závazky a setrvat ve stávající koalici do konce řádného volebního období," prohlásil Kalousek. Reakce, které způsobila úterní výzva KDU-ČSL, označil za hysterické. "Koaliční smlouva je dohodnuta a platí. KDU-ČSL neudělala nic jiného, než zveřejnila krotký návrh na slušné jednání. Dočkala se hysterických reakcí," řekl šéf lidovců.